Redakcja Polska

Rosja grozi sankcjami wobec Polski. Premier Morawiecki: typowa rosyjska zagrywka propagandowa

22.05.2023 11:20
To typowa rosyjska zagrywka propagandowa; Rosja odpowiada za ogromne zniszczenia substancji materialnej w Polsce - powiedział premier Mateusz Morawiecki, pytany o debatę w rosyjskiej Dumie Państwowej i słowa jej przewodniczącego o sankcjach na Polskę i zapłacie za powojenne inwestycje ZSRR w Polsce.
Kraje G7 rozważają niemal całkowite wstrzymanie eksportu do Rosji
Kraje G7 rozważają niemal całkowite wstrzymanie eksportu do Rosjiaarrows/ Shutterstock

Premier Morawiecki podczas poniedziałkowej wizyty w porcie w Gdyni został zapytany o plany debaty nad sankcjami na Polskę w rosyjskiej Dumie Państwowej.

Przewodniczący Dumy Wiaczesław Wołodin stwierdził w opublikowanym na Telegramie oświadczeniu, że Polska musi zostać ukarana za "zdradę pamięci historycznej" dotyczącą wyzwolenia naszego kraju przez Związek Radziecki podczas II wojny światowej. Dodał, że Warszawa powinna zapłacić Rosji ponad 750 mld dol., co ma być rekompensatą za sowieckie inwestycje w naszym kraju po II wojnie światowej. Stwierdził ponadto, że Polska powinna oddać terytoria, które - jego zdaniem, dzięki Rosji - odzyskała po wojnie.

- Rosja dokonała już takich zniszczeń na Ukrainie; jednocześnie też Rosja, Związek Radziecki, poprzednik Rosji odpowiada za ogromne straty związane ze zniszczeniem dużej części polskiej substancji materialnej (...) To jest też typowa - wcześniej powiedziałbym sowiecka, teraz można powiedzieć rosyjska - zagrywką propagandową - ocenił premier.

Jak dodał, rosyjska propaganda "od wieluset lat jest doskonała w odwracaniu kota ogonem". - Starają się przede wszystkim zastosować taką strategię, żeby wszystkim naokoło zamydlić oczy; tak samo postrzegam to, co teraz Rosja próbuje przedstawić. Rosja będzie na pewno musiała zapłacić ogromne odszkodowania dla Ukrainy, a także dla innych, w związku z tym, że dopuściła się zbrodni wojennych i doprowadziła do ogromnych strat gospodarczych - stwierdził premier.


PAP/IAR/dad

W Brukseli otwarto wystawę "Jan Paweł II - papież dialogu". "Jako pierwszy mówił o płucach Europy"

21.05.2023 17:05
"Jan Paweł II - papież dialogu" - to tytuł wystawy otwartej dziś w Brukseli, w polskim kościele Świętej Elżbiety z okazji 103. rocznicy urodzin papieża.

Wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk z wizytą w Berlinie. Tematem rozmów reparacje wojenne

22.05.2023 09:17
Wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk odbędzie w poniedziałek w Berlinie szereg spotkań z niemieckimi parlamentarzystami. Głównym tematem rozmów będzie kwestia odszkodowań dla Polski za straty wojenne. O szczegółach dziennikarz Polskiego Radia Tomasz Zielenkiewicz.