Redakcja Polska

W Brukseli otwarto wystawę "Jan Paweł II - papież dialogu". "Jako pierwszy mówił o płucach Europy"

21.05.2023 17:05
"Jan Paweł II - papież dialogu" - to tytuł wystawy otwartej dziś w Brukseli, w polskim kościele Świętej Elżbiety z okazji 103. rocznicy urodzin papieża.
Audio
  • Andrzej Sadoś o wystawie "Jan Paweł II - papież dialogu"
W Brukseli otwarto wystawę Jan Paweł II - papież dialogu
W Brukseli otwarto wystawę "Jan Paweł II - papież dialogu"Źródło: Twitter/Poland in the EU (@PLPermRepEU)

Ambasador Andrzej Sadoś powiedział Polskiemu Radiu, że wystawa pokazuje ideę dialogu i pojednania, której orędownikiem był Jan Paweł II.

- To Jan Paweł II jako pierwszy mówił o płucach Europy, o tym, że Europa Zachodnia ale również Europa Wschodnia oznaczać będzie zjednoczenie i Unię. W tych dniach pracujemy również nad perspektywą europejską dla Ukrainy i to będzie ten akt kończący zjednoczenie Europy. Natomiast przypominamy tutaj o Janie Pawle II jako o człowieku dialogu, dialogu między religiami, przypominamy również Jana Pawła II jako międzynarodowego dyplomatę i jego wystąpienie na forum ONZ - powiedział ambasador Polski przy Unii.

Posłuchaj
00:31 12367216_1.mp3 Andrzej Sadoś o wystawie "Jan Paweł II - papież dialogu"

Wystawa składa się z ośmiu plansz i opisuje spotkania Jana Pawła II z wyznaniami innych religii, kultur, spotkania z młodymi, chorymi i ubogimi.

Wystawa została zorganizowana z inicjatywy Stałego Przedstawicielstwa Polski przy Unii Europejskiej i Polskiej Wspólnoty Katolickiej w Brukseli we współpracy z Instytutem Polskim w Brukseli.


IAR/dad

Szczyt G7 w Hiroszimie. Kanclerz Niemiec: szkolenia ukraińskich pilotów na F-16 to ważny sygnał dla Rosji

21.05.2023 13:25
Niemcy nie będą dostarczać Ukrainie myśliwców i sprawa ta nie podlega dyskusji; nawet nie dysponujemy samolotami F-16 – oznajmił w niedzielę kanclerz Niemiec Olaf Scholz na marginesie szczytu G7 w Hiroszimie w Japonii. Szkolenia ukraińskich pilotów na tych maszynach to długoterminowy projekt i ważny przekaz dla rosyjskich agresorów - dodał.

Rzeź wołyńska. Wiceszef MSZ: sprawa trudnej polsko-ukraińskiej historii musi być podnoszona stanowczo, ale i rozważnie

21.05.2023 14:53
Sprawa rzezi wołyńskiej to sprawa ciągle żywa w pamięci wielu polskich rodzin i ten temat nie zostanie przez nas zaniedbany, powinien być jednak podnoszony w pewnej perspektywie, stanowczo, ale i rozważnie, poprzez dialog i we współpracy obu stron - uważa wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk.

W Dniu Pamięci Ofiar Represji minister kultury Ukrainy i konsul RP złożyli kwiaty na polskim cmentarzu w Bykowni

21.05.2023 16:34
W Dniu Pamięci Ofiar Represji politycznych minister kultury Ukrainy Ołeksandr Tkaczenko i konsul RP w Kijowie Jacek Gocłowski złożyli wieńce i kwiaty na cmentarzu ofiar komunizmu w podkijowskiej Bykowni, gdzie pochowani są m.in. Polacy z listy katyńskiej, zamordowani przez sowieckie służby w 1940 roku.