Polskie Radio
Section05
sabotaż

Statek podejrzewany o uszkodzenie gazociągu Balticconnector mógł ciągnąć kotwicę po dnie przez kilkaset kilometrów

Chiński statek, podejrzewany o uszkodzenie gazociągu Balticconnector w Zatoce Fińskiej, mógł ciągnąć kotwicę po dnie morskim nawet przez kilkaset kilometrów. Informują o tym estońskie media. Estonia oraz Finlandia gotowe są do wysłania do Chin swoich przedstawicieli, aby zbadali tę sprawę.
Zobacz więcej na temat:  gaz ziemny Finlandia Rosja Chiny Estonia ropa naftowa sabotaż

ABW ustala przyczyny nieuprawnionego wykorzystania kolejowego systemu łączności

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego prowadzi działania mające na celu ustalenie przyczyn nieuprawnionego wykorzystania systemu łączności, używanego do zarządzania ruchem kolejowym. Minionej nocy w województwie zachodniopomorskim nieznany sprawca nadał radiotelefonem fałszywy sygnał start-stop na kolei. Przez kilka godzin ruch składów osobowych i towarowych był wstrzymany.
Zobacz więcej na temat:  kolej sabotaż Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego Stanisław Żaryn PKP

Duńska Agencja Energii znalazła niezidentyfikowany obiekt przy Nord Stream 2. Rosja oskarża Zachód o sabotaż

Duńska Agencja Energii opublikowała w czwartek zdjęcie niezidentyfikowanego obiektu, znalezionego na Morzu Bałtyckim przy biegnącym z Rosji do Niemiec gazociągu Nord Stream 2. Wstępnie oceniono, że przedmiot nie stwarza bezpośredniego zagrożenia, ma zostać wydobyty i zbadany.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Nord Stream 2 gaz ziemny Bałtyk Gazprom sabotaż Rosja wojna na Ukrainie

Kto stoi za serią ataków na infrastrukturę gazową niezależną od Rosji?

W ostatnim czasie miało miejsce wiele zadziwiających zdarzeń związanych z infrastrukturą do przesyłu gazu niepochodzącego z Rosji. Gazociąg Amber Grid łączący Litwę i Łotwę wybuchł w piątek 13 stycznia. W Nigerii tego samego dnia doszło do sabotażu instalacji do wysyłki LNG do Europy. Wciąż nie wiadomo, kto za tym stoi, ale zgodnie z łacińską zasadą "cui bono" (dosł.: na czyją korzyść) zyskuje na tym tylko Moskwa.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA LNG Gazprom gaz ziemny Nigeria Łotwa Litwa sabotaż

Tajemnicze statki przyczyną awarii Nord Stream 2? Amerykański portal ujawnia

Analizujące dane satelitarne systemy firmy SpaceKnow wykryły dwa duże statki z wyłączonymi urządzeniami śledzącymi w rejonie rurociągu Nord Stream 2 kilka dni przed jego uszkodzeniem we wrześniu - podaje portal Wired. Firma poinformowała o swoich ustaleniach przedstawicieli NATO, którzy poprosili o dostarczenie większej ilości informacji.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Nord Stream 2 Nord Stream Gazprom gaz ziemny Rosja Bałtyk sabotaż

"Bild" o sobotnich zakłóceniach w ruchu kolejowym w Niemczech: to akty dywersji przeciwko państwu

Śledztwo w sprawie sobotnich zakłóceń w ruchu kolei na północy Niemiec przejął już Federalny Urząd Kryminalny (BKA) z uwagi na tło polityczne, a nawet próby dywersji przeciwko państwu – pisze w niedzielę portal dziennika "Bild". Jak podkreśla, atak na kolej, w krótkim czasie po zniszczeniach rurociągów NS, nie może być przypadkiem.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy sabotaż Rosja kolej

Niemiecka kolej padła ofiarą sabotażu. Masowe odwołania połączeń na północy kraju

Jak podają niemieckie koleje to sabotaż był przyczyną zakłóceń w ruchu pociągów w północnych Niemczech. "Z powodu sabotażu na kablach, które są niezbędne dla ruchu pociągów, Deutsche Bahn musiały dziś rano na prawie trzy godziny wstrzymać ruch pociągów na północy kraju" - powiedziała agencji dpa rzeczniczka Deutsche Bahn. Odpowiednie organy bezpieczeństwa prowadzą dochodzenie.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy kolej sabotaż