Redakcja Polska

Prezydent Erdogan: łączenie kwestii akcesji Szwecji do NATO i zakupu myśliwców F-16 bardzo nas denerwuje

11.09.2023 19:09
Turecki prezydent przyznał po zakończeniu szczytu G20 w Indiach, że prezydent USA Joe Biden powiązał dostawę samolotów F-16 z procesem ratyfikacji przez Turcję wniosku Szwecji o członkostwo w NATO
Prezydent Erdogan: ratyfikacja przez Turcję przystąpienia Szwecji do NATO nie nastąpi przed październikiem
Prezydent Erdogan: ratyfikacja przez Turcję przystąpienia Szwecji do NATO nie nastąpi przed październikiemPAP/EPA/TIM IRELAND

Łączenie kwestii akcesji Szwecji do NATO i zakupu od USA myśliwców F-16 bardzo nas denerwuje - powiedział prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, cytowany w poniedziałek przez portal Duvar. Szwecja jest obok Węgier jednym członkiem Sojuszu, który nie ratyfikował jeszcze rozszerzenia go o Szwecję.

Turecki prezydent przyznał podczas niedzielnej konferencji prasowej po zakończeniu szczytu G20 w Indiach, że prezydent USA Joe Biden powiązał dostawę samolotów F-16 z procesem ratyfikacji przez Turcję wniosku Szwecji o członkostwo w NATO.

"Mówią, że to Kongres zdecyduje (o sprzedaży Turcji samolotów F-16 - PAP), więc ja mówię, że też mamy w Turcji swój kongres - turecki parlament. To niemożliwe, żebym powiedział cokolwiek o zgodzie na wstąpienie Szwecji do NATO, dopóki taka decyzja nie zostanie podjęta przez tureckich deputowanych" - wyjaśnił Erdogan. Większość w Wielkim Zgromadzeniu Narodowym Turcji posiada obecnie koalicja skupiona wokół Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) prezydenta Erdogana. 

Prezydent powiedział też, że Szwecja powinna "dotrzymać obietnic" i podjąć dalsze kroki – które obejmowałyby ekstradycję osób uznawanych za bojowników Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) i zapobieganie wiecom poparcia dla tej organizacji w Szwecji – zanim Turcja umożliwi akcesję kraju do Sojuszu.

Przebywająca na początku września z wizytą w Sztokholmie grupa amerykańskich kongresmenów wyraziła przekonanie, że wniosek Szwecji o przystąpienie do NATO zostanie ratyfikowany przez parlament Turcji w październiku.

"Naciskaliśmy na Turcję, aby tak się stało" - podkreślił wówczas Michael McCaul, republikański przewodniczący komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów. "Nie widzę żadnych przesłanek wskazujących na to, że Szwecja nie zostanie pełnoprawnym członkiem NATO" - dodał kongresmen podczas briefingu w Sztokholmie.

Zapytany o kwestię zgody USA na sprzedaż Turcji samolotów wielozadaniowych F-16, McCaul odpowiedział, że "jeśli Turcja chce współpracy z USA, warunkiem jest również ratyfikacja szwedzkiego wniosku do NATO". 

Turcja zawnioskowała o zakup myśliwców Lockheed Martin Corp F-16 za 20 mld dolarów od USA i prawie 80 zestawów modernizacyjnych dla już będących w posiadaniu Turcji samolotów bojowych w październiku 2021 roku. 

PAP/IAR/ks

Szef NATO: Turcja zgodziła się na wejście Szwecji do Sojuszu

11.07.2023 08:33
Szef Sojuszu nazwał tę zgodę historyczną chwilą. Prezydent Recep Erdogan zgodził się na skierowanie protokołu akcesyjnego Szwecji do tureckiego parlamentu do szybkiej ratyfikacji

Węgry ramię w ramię z Rosją. Fidesz zbojkotował głosowanie w sprawie rozszerzenia NATO

31.07.2023 16:05
Posłowie rządzącej Węgrami koalicji Fidesz-KDNP zbojkotowali nadzwyczajne posiedzenie parlamentu. Wobec braku kworum nie udało się głosować wniosku o zgodę na przystąpienie Szwecji do NATO.

Analitycy: wizyta Erdogana w Budapeszcie to gest względem izolowanego Orbana, z którym łączą go bliskie relacje

20.08.2023 14:30
Prasa węgierska komentuje wizytę głównie w kontekście sprzeciwu, jaki podnosiły Turcja i Węgry wobec akcesji do NATO najpierw Finlandii, a następnie wobec Szwecji