Redakcja Polska

Szef NATO: Turcja zgodziła się na wejście Szwecji do Sojuszu

11.07.2023 08:33
Szef Sojuszu nazwał tę zgodę historyczną chwilą. Prezydent Recep Erdogan zgodził się na skierowanie protokołu akcesyjnego Szwecji do tureckiego parlamentu do szybkiej ratyfikacji
Członkostwo Szwecji w Sojuszu jest w zasięgu ręki - ocenił sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg
"Członkostwo Szwecji w Sojuszu jest w zasięgu ręki" - ocenił sekretarz generalny NATO Jens StoltenbergJ_UK / Shutterstock

Turcja zgodziła się na wejście Szwecji do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Poinformował o tym sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w Wilnie po spotkaniu z premierem Szwecji i prezydentem Turcji.

Szef Sojuszu nazwał tę zgodę historyczną chwilą. Prezydent Recep Tayyip Erdogan zgodził się na skierowanie protokołu akcesyjnego Szwecji do tureckiego parlamentu do szybkiej ratyfikacji. "Ma to nastąpić tak szybko, jak to możliwe" - dodał Jens Stoltenberg. "Z przyjemnością ogłaszam, że prezydent Erdogan zgodził się jak najszybciej przekazać protokół akcesyjny Szwecji do wielkiego zgromadzenia narodowego i ściśle współpracować ze zgromadzeniem, aby zapewnić ratyfikację" - poinformował na konferencji prasowej sekretarz generalny NATO.

Premier Szwecji Ulf Kristersson ocenił, że to dobry dzień dla jego kraju. Podkreślił, że zrobiony został bardzo duży krok w kierunku członkostwa Szwecji w NATO.

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden oświadczył, że decyzję prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana przyjął z zadowoleniem. Dodał, że jest gotowy do współpracy z Turcją, aby wzmocnić "obronę i odstraszanie w obszarze euroatlantyckim". Zaznaczył, że oczekuje powitania Szwecji jako 32. członka NATO. Jutro w kuluarach szczytu NATO w Wilnie dojdzie do spotkania prezydentów USA i Turcji. 

Również minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock przyjęła z zadowoleniem decyzję prezydenta Turcji. We wpisie na Twitterze stwierdziła, że z Wilna napłynęły "dobre wieści". Dodała, że ścieżka ratyfikacji przez Turcję członkostwa Szwecji w NATO jest wreszcie jasna.

Decyzja Turcji zapadła dzień przed rozpoczęciem w Wilnie szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego z udziałem przywódców krajów członkowskich. Turcja długo zwlekała z ratyfikacją dokumentów akcesyjnych, bo zarzucała władzom Szwecji brak współpracy w walce z terroryzmem i niechęć do ekstradycji Kurdów, których nazywa terrorystami.

Szwecja i Finlandia razem złożyły wnioski o przyjęcie do Sojuszu Północnoatlantyckiego kilka miesięcy po rosyjskiej napaści na Ukrainę. Podczas szczytu w Madrycie w czerwcu ubiegłego roku oba kraje zostały oficjalnie zaproszone do NATO. Od kwietnia tego roku Finlandia jest 31. krajem członkowskim Sojuszu. 

Szczyt NATO w Wilnie

Gwarancje bezpieczeństwa dla Ukrainy oraz nowe plany obrony Europy będą głównymi tematami rozpoczynającego się dzisiaj w Wilnie szczytu NATO. Przywódcy z 31 krajów członkowskich Sojuszu oraz Szwecji będą decydować, jakiego wsparcia udzielić Ukrainie i dadzą zielone światło dla nowego systemu odstraszania na kontynencie.

Szczyt w litewskiej stolicy jest czwartym od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Wbrew oczekiwaniom Kijowa oraz części krajów ze wschodu Europy, Ukraina nie dostanie formalnego zaproszenia do NATO. Podczas szczytu będą natomiast toczyć się negocjacje, w jaki sposób zapisać w dokumentach przyszłe członkostwo Kijowa, aby zadowolić wszystkich członków Sojuszu.

Zachód ma też ogłosić obliczony na wiele lat finansowy program pomocy w transformacji ukraińskiej armii, a także podniesienie statusu stosunków dyplomatycznych z Kijowem. „Podniesiemy nasze relacje polityczne poprzez ustanowienie Rady NATO-Ukraina“ - zapowiada szef Sojuszu Jens Stoltenberg. 

Politycy w Wilnie mają też ustanowić trzy regionalne plany obrony, w tym jeden dla krajów bałtyckich oraz Polski. Chodzi zarówno o zebranie w całość wszystkich działań obronnych jak i o znaczące przyspieszenie reakcji wojsk w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa któregoś z krajów członkowskich.

Politycy w Wilnie będą też rozmawiać o wydatkach na obronność. Szef NATO ma nadzieję, że uda mu się przekonać część krajów do znacznego zwiększenia kwot wydawanych na wojsko.

Polskę reprezentuje na szczycie prezydent Andrzej Duda. Towarzyszą mu ministrowie spraw zagranicznych i obrony Zbigniew Rau oraz Mariusz Błaszczak.


IAR/ks

Prezydent Turcji poparł dążenie Ukrainy do członkostwa w NATO

08.07.2023 16:00
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan potkał się w Stambule z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, który odwiedził Turcję pierwszy raz od czasu rosyjskiej inwazji na jego kraj.

Prezydent Ukrainy: w Łucku rozmawialiśmy z prezydentem Dudą o szczycie NATO w Wilnie

09.07.2023 18:00
Świadectwo przyjaźni w obliczu trudnej historii oraz szczyt NATO - to tematy rozmowy prezydentów Polski i Ukrainy w Łucku. Andrzej Duda i Wołodymyr Zełenski spotkali się przy okazji 80. rocznicy Rzezi Wołyńskiej.

Wołodymyr Ohryzko: na szczycie NATO w Bukareszcie przemawiał Putin, w Wilnie będzie przemawiać Ukraina

10.07.2023 11:00
Na szczycie NATO w Bukareszcie, gdzie Niemcy i Francja odrzuciły przyznanie Ukrainie i Gruzji Planu Działań na rzecz Członkostwa w Sojuszu, głównym mówcą był Władimir Putin

Joe Biden: najpierw koniec wojny, potem rozszerzenie NATO o Ukrainę

10.07.2023 12:00
Jednocześnie zapewnił, że choć dyskusja o rozszerzeniu Sojuszu jest przedwczesna, to kraje członkowskie w dalszym ciągu będą wspierać Kijów, dostarczając broń i amunicję, potrzebną do zakończenia walk.

Niemal 90 procent Ukraińców chciałoby, aby ich kraj wstąpił do NATO

10.07.2023 14:45
We wtorek w Wilnie odbędzie się szczyt państw Sojuszu. Ukraińskie władze oczekują, że podczas trwania szczytu sformułowane będzie wyraźne zaproszenie ich kraju do przystąpienia do Sojuszu

Prezydent Litwy: Wilno musi być miejscem, z którego na Ukrainę dotrą dobre wieści

10.07.2023 18:30
Gitanas Nauseda powiedział, że Sojusz Północnoatlantycki musi uzgodnić dalsze wsparcie militarne dla Ukrainy do czasu całkowitego wycofania się rosyjskiego agresora z ukraińskiego terytorium.