Redakcja Polska

MSZ reaguje na nieprawidłowości przy wydawaniu wiz. Audyt i dymisja

15.09.2023 11:35
Będzie audyt w Departamencie Konsularnym Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz wszystkich placówkach konsularnych RP - zdecydował minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau. W związku ze sprawą wiz minister zwolnił też dyrektora Biura Prawnego i Zarządzania Zgodnością w resorcie Jakuba Osajdę.
Jak zadecydował Zbigniew Rau, będzie audyt w Departamencie Konsularnym Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz wszystkich placówkach konsularnych RP.
Jak zadecydował Zbigniew Rau, "będzie audyt w Departamencie Konsularnym Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz wszystkich placówkach konsularnych RP".MOZCO Mateusz Szymański/ Shutterstock/ TT@MSZ_RP

"W związku z trwającymi ustaleniami w sprawie nieprawidłowości w procesie wydawania wiz minister Spraw Zagranicznych zdecydował co następuje: zwolnić ze stanowiska i rozwiązać umowę o pracę z dyrektorem Biura Prawnego i Zarządzania Zgodnością MSZ Jakubem Osajdą" - poinformował w piątek resort dyplomacji w komunikacie.

Wypowiedział również umowy wszystkim firmom outsourcingowym, którym od 2011 roku powierzone zostały zadania związane z przyjmowaniem wniosków wizowych. Jak podkreśla MSZ, firmy otrzymały to zadanie, bo zamknięcie 31 placówek zlecił ówczesny minister Radosław Sikorski.

Przedstawiono zarzuty

Zastępca dyrektora Departamentu do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji prokurator Daniel Lerman poinformował wczoraj, że prokuratura przedstawiła zarzuty 7 osobom podejrzanym o działania korupcyjne przy przyspieszaniu postępowania wizowego. Śledztwo dotyczyło nieprawidłowości przy wydawaniu niektórych wiz.

- Dotąd przedstawiono zarzuty 7 osobom, wobec 3 osób stosowane jest tymczasowe aresztowanie. Zarzuty dotyczą czynów z artykuły 230 Kodeksu Karnego oraz 230A paragraf 1 Kodeksu Karnego - przekazał Daniel Lerman. Jak dodał prokurator, wśród podejrzanych nie ma urzędników państwowych.


IAR/PAP/dad

Po inwazji Rosji na Ukrainę bogaci Rosjanie bez przeszkód lokowali pieniądze w szwajcarskich bankach

15.09.2023 09:32
Nawet po inwazji Kremla na Ukrainę rozpoczętej w lutym 2022 roku bogaci Rosjanie bez przeszkód zakładali depozyty w bankach w Szwajcarii; dowodzą tego m.in. działania podejmowane przez członków rodziny Aleksandra Ponomarienki, prezesa moskiewskiej spółki wodociągowej Moswodokanał - ujawniły agencja AFP i niezależny rosyjski portal Moscow Times.

"Przykazanie miłości. Historia rodziny Ulmów z Markowej". Uroczysta premiera filmu w Rzymie

15.09.2023 09:51
W rzymskiej Bazylice św. Piotra w Okowach odbyła się premiera filmu TVP Polonia "Przykazanie miłości. Historia rodziny Ulmów z Markowej". Obecna na premierze marszałek Sejmu Elżbieta Witek podkreślała, że błogosławiona rodzina Ulmów to symbol prawdziwej miłości do drugiego człowieka.