Redakcja Polska

Na Litwę dotarły dwa samoloty rozpoznawcze z systemami AWACS

29.09.2023 12:15
Na Litwę dotarły dwa samoloty rozpoznawcze z systemami AWACS. Po raz pierwszy zapewnią lepsze zrozumienie tego co dzieje się w sąsiedztwie krajów bałtyckich - podają litewskie siły zbrojne.
Audio
  • Na Litwę dotarły dwa samoloty rozpoznawcze z systemami AWACS. Materiał Kamila Zalewskiego
Samolot AWACS w barwach amerykańskich sił powietrznych
Samolot AWACS w barwach amerykańskich sił powietrznychPixabay

Jeden z samolotów do bazy lotniczej w Szawlach przybył jeszcze wczoraj. Dzisiaj wylądowała tam druga maszyna. To z tego lotniska prowadzona jest misja Baltic Air Policing w krajach bałtyckich. Dowódca litewskich sił zbrojnych, pułkownik Antanas Matutis, zwraca uwagę, że NATO dysponuje niewielką liczbą takich maszyn, zatem wysłanie dwóch z nich na Litwę świadczy o dużej dbałości o bezpieczeństwo w tym regionie. 

Posłuchaj
00:54 12577391_1.mp3 Na Litwę dotarły dwa samoloty rozpoznawcze z systemami AWACS. Materiał Kamila Zalewskiego

 

Systemy AWACS są w stanie wykrywać i zidentyfikować inne samoloty oraz wystrzelone rakiety w promieniu 400 kilometrów. Jak mówi Polskiemu Radiu Artur Płokszto z Akademii Wojskowej Republiki Litewskiej, głównym celem tej misji będzie kontrola przestrzeni powietrznej. - Szawelskie lotnisko jest pod tym względem dobrze usytuowane. Ma też dobrej jakości infrastrukturę. Nic dziwnego, że samoloty te stacjonują właśnie tutaj - wyjaśnia.

Płokszto dodaje, że samoloty z systemami AWACS będą widziały wszystkie obiekty latające i będą w najbliższym czasie wspierać misję Baltic Air Policing. - AWACS to system, który jest włączony do całego lotnictwa natowskiego. Gdy zobaczy jakieś potencjalne niebezpieczeństwo, to myśliwce będą mogły wcześniej wystartować - wyjaśnia ekspert.

Litewskie siły podały, że obecność maszyn nie jest związana ze wzrostem zagrożenia dla krajów bałtyckich. Wraz z samolotami do Szawli przyjechał kontyngent 150 żołnierzy z 16 krajów należących do Sojuszu.

IAR/dad

Polski śmigłowiec nad białoruskim niebem? Doniesienia dementuje Dowództwo Operacyjne

29.09.2023 09:22
Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych dementuje doniesienia strony białoruskiej o rzekomym przekroczeniu granicy z Białorusią przez polski śmigłowiec. Ministerstwo obrony Białorusi twierdzi, że w czwartek po godz. 15.00 naszego czasu polski helikopter wleciał 1,5 kilometra w głąb tego kraju.

Wojskowi z Grupy Wagnera znowu walczą na Ukrainie. Rosja rozpoczęła werbunek najemników

29.09.2023 10:04
Brytyjskie ministerstwo obrony przekazało, że "w ostatnich tygodniach nawet setki bojowników wcześniej powiązanych z prywatną firmą wojskową Grupa Wagnera prawdopodobnie wróciło na Ukrainę jako jednostki i małe grupy, walcząc dla różnych prorosyjskich oddziałów".

Wybory 2023. Co zrobić, aby zagłosować za granicą?

29.09.2023 10:46