Redakcja Polska

Słowacja: trwa głosowanie w przedterminowych wyborach parlamentarnych

30.09.2023 14:50
Nasi południowi sąsiedzi wybierają 150 posłów do Rady Narodowej. Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że wybory przebiegają spokojnie
Audio
  • Przyspieszone wybory do Rady Narodowej poprzedził upadek centroprawicowego rządu Eduarda Hegera, który w maju został zastąpiony przez gabinet techniczny [posłuchaj]
Słowacy wybierają nowy parlament.
Słowacy wybierają nowy parlament.Shutterstock/Kutikan

Na Słowacji trwa głosowanie w przedterminowych wyborach parlamentarnych. Nasi południowi sąsiedzi wybierają 150 posłów do Rady Narodowej. Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że wybory przebiegają spokojnie. Odnotowano jedynie kilka przypadków łamania obowiązującej od czwartku ciszy wyborczej. Swój głos oddali przed południem liderzy największych partii oraz prezydent Zuzana Čaputová.

Zuzana Čaputová powiedziała zebranym przed lokalem wyborczym dziennikarzom, że głosowanie daje każdemu możliwość wypowiedzenia się o przyszłości Słowacji. “Jedność i pokój wśród społeczeństwa wykraczają poza horyzont wyborów. Dlatego ważne jest dzisiaj przyjść, by wybory oddawały opinię jak największej części obywateli Słowacji” - podkreśliła prezydent. 

Robert Fico, którego ugrupowanie Smer faworyzowała większość przedwyborczych sondaży, w zamieszczonym w sieci nagraniu powiedział, że nie chce, aby krajem rządzili amatorzy i nieudacznicy wciągający Słowację w wojenne i migracyjne awantury.

Głosujący w Bratysławie szef Postępowej Słowacji Michal Šimečka powiedział, że liczy się każdy głos, a różnice w poparciu, które otrzymają największe partie mogą być niewielkie. Natomiast lider Hlasu Peter Pellegrini zauważył, że jego partia - dotąd trzecia w sondażach - może zdecydować o kształcie przyszłej koalicji rządzącej.
Lokale wyborcze na Słowacji będą otwarte do godziny 22:00. Krótko po ich zamknięciu poznamy wstępne, sondażowe wyniki głosowania.

IAR/ks

Zobacz więcej na temat: Słowacja wybory parlamentarne

Ukraiński premier zapowiada embargo na niektóre towary z Polski, Węgier i Słowacji

19.09.2023 14:51
Ukraiński premier zapowiedział możliwość embarga na niektóre polskie, węgierskie i słowackie towary. Ma to być odpowiedź na przedłużenie przez te kraje zakazu importu ukraińskiej pszenicy, rzepaku, kukurydzy i słonecznika. Szef ukraińskiego rządu oskarżył też Warszawę, Budapeszt i Bratysławę o uderzenie w światowe bezpieczeństwo żywnościowe. Jednocześnie Ukraina ogłosiła, że złożyła skargę do Światowej Organizacji Handlu na Polskę, Węgry i Słowację za przedłużenie embarga na zboże. Z decyzją rządu w Kijowie nie zgadzają się sami rolnicy. Ich zdaniem walka z krajami, które pomagają Ukrainie w wojnie z Rosją, nie ma sensu.

Ministrowie pięciu krajów Europy Środkowej za utrzymaniem kanałów komunikacji z Rosją

28.09.2023 12:00
Nieformalna grupa polityczna Central 5 opowiedziała się za utrzymaniem kanałów komunikacji z Rosją w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie.