Redakcja Polska

Prezydent Joe Biden przyjął w Białym Domu szefa chińskiego MSZ Wanga Yi

28.10.2023 10:00
Prezydent Joe Biden przyjął w Białym Domu szefa chińskiego MSZ Wanga Yi - poinformował rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Jak dodał, blisko godzinne spotkanie było "pozytywnym krokiem naprzód" w podtrzymaniu otwartych kanałów komunikacji z Pekinem.
Joe Biden przyjął w piątek w Białym Domu szefa chińskiego MSZ
Joe Biden przyjął w piątek w Białym Domu szefa chińskiego MSZ EPA/Michael Reynolds

Jak powiedział John Kirby podczas briefingu prasowego online, Biden "podkreślił, że zarówno Stany Zjednoczone, jak i Chiny muszą zarządzać konkurencją w stosunkach w sposób odpowiedzialny" i "podkreślił, że USA i Chiny muszą współpracować, aby stawić czoła globalnym wyzwaniom".

Joe Biden miał też poruszyć temat i wyrazić obawy w sprawie niebezpiecznych manewrów chińskiego wojska w regionie Morza Południowochińskiego, w tym czwartkowego przechwycenia amerykańskiego bombowca przez chiński myśliwiec, w trakcie którego chińska maszyna była blisko zderzenia się z samolotem USA.

Dodatkowe rozmowy

W rozmowie uczestniczyli także sekretarz stanu USA Antony Blinken oraz doradca prezydenta ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan. Wang jeszcze w czwartek spotkał się osobno z Blinkenem, a z Sullivanem konferował w piątkowe popołudnie.

John Kirby nie potwierdził doniesień o planowanym spotkaniu Bidena z przywódcą Chin Xi Jinpingiem w San Francisco w przyszłym miesiącu, lecz zaznaczył, że prezydent liczy i jest pewny, że spotka się z Xi.

Rywalizacja mocarstw

Według zapowiedzi Białego Domu i Departamentu Stanu, wizyta Wanga jest częścią wysiłków "odpowiedzialnego zarządzania rywalizacją" między obu mocarstwami. Wśród omawianych tematów miały znaleźć się m.in. wojna na Ukrainie, sytuacja wokół Tajwanu i napięcia na Morzu Południowochińskim, gdzie ostatnio doszło do zderzenia chińskich okrętów z filipińskimi na spornych wodach.

Departament Stanu zapowiadał też, że USA będą naciskać na Pekin, by użył swoich wpływów na Bliskim Wschodzie do uspokojenia sytuacji. Kirby potwierdził, że "to, co się dzieje na Bliskim Wschodzie z pewnością było w agendzie rozmów".


PAP/ho


"Nie możemy na to pozwolić". Znamienne słowa Bidena o Ukrainie i Polsce

16.10.2023 09:40
Nie możemy pozwolić sobie na wstrzymanie pomocy dla Ukrainy, bo jeśli Rosja potem najedzie Polskę, znajdziemy się na wojnie - powiedział prezydent USA Joe Biden w wyemitowanym w niedzielę wywiadzie w telewizji CBS. Stwierdził też, że choć Izrael musi "zabrać się za Hamas", to okupacja Strefy Gazy byłaby wielkim błędem.

Joe Biden: Putin już zagroził Polsce, że jej zachodnie ziemie są "darem" od Rosji 

20.10.2023 09:09
Jeśli nie powstrzymamy Putina, nie zatrzyma się na Ukrainie. Już zagroził i "przypomniał" Polsce, że jej zachodnie ziemie są "darem" od Rosji - powiedział prezydent USA Joe Biden w orędziu do narodu na temat konieczności dalszej pomocy Ukrainie i Izraelowi. Zapowiedział, że w piątek zwróci się do Kongresu o znaczący pakiet środków dla obu państw.

Ukraińscy piloci rozpoczęli w Stanach Zjednoczonych szkolenia na F-16

26.10.2023 11:04
Ukraińscy piloci rozpoczęli w tym tygodniu szkolenie na samolotach F-16 w Stanach Zjednoczonych. Ukraińcy szkolą się już w Danii z obsługi i pilotażu tych myśliwców.