Redakcja Polska

Przywódcy krajów bałtyckich przekazują życzenia Polakom z okazji Święta Niepodległości

11.11.2023 14:09
Przywódcy krajów bałtyckich przekazali życzenia Polakom z okazji Narodowego Święta Niepodległości. W gratulacjach zwracają uwagę na bliskie relacje, jakie łączą Litwę, Łotwę i Estonią z Polską.
Przywódcy krajów bałtyckich przekazują życzenia Polakom z okazji Święta Niepodległości
Przywódcy krajów bałtyckich przekazują życzenia Polakom z okazji Święta NiepodległościPAP/Andrzej Jackowski

Prezydent Litwy Gitanas Nauseda, w depeszy gratulacyjnej wystosowanej do prezydenta Andrzeja Dudy, złożył życzenia jedności oraz siły, a państwu polskiemu długich lat pomyślności. Zaznaczył też, że docenia silne stosunki dwustronne, jakie łączą Litwę i Polskę oraz to, że są one oparte na wzajemnym szacunku i przyjaźni. Wyraził też przekonanie, że strategiczne partnerstwo i współpraca pomiędzy oboma państwami pozostaną intensywne i skuteczne.


Posłuchaj
00:44 12654300_1.mp3 Przywódcy krajów bałtyckich przekazują życzenia Polakom z okazji Święta Niepodległości. Materiał Kamila Zalewskiego (IAR)

 

Z kolei szefowa litewskiego rządu Ingrida Šimonyte zaznaczyła, że święto Niepodległości Polski jest też świętem dla jej narodu, ponieważ "silna Polska wzmacnia bezpieczeństwo Litwy".

Również premier Łotwy Evika Silina złożyła Polakom życzenia. "Najserdeczniejsze gratulacje dla naszego bliskiego sojusznika i partnera. Życzę pomyślności i liczymy na dalszą współpracę, wsparcie Ukrainy i wzmacnianie bezpieczeństwa w naszym regionie i całej Europie" - czytamy w jej wpisie zamieszczonym w portalu X.

Z kolei prezydent Estonii Alar Karis w przesłanych życzeniach zaznaczył, że "przyjaźń między naszymi dwoma krajami jest głęboka i długotrwała".


IAR/dad

Msze, koncerty, biegi. Obchody Święta Niepodległości na świecie

11.11.2023 10:56
Z okazji Święta Niepodległości polscy dyplomaci złożą wieńce na polskich grobach, w Berlinie i Nowym Jorku odbędą się biegi, w Ottawie i Paryżu odprawione zostaną msze w intencji ojczyzny, a we Florencji odznaczony zostanie prezydent Przemyśla Wojciech Bakun za solidarność i pomoc okazaną podczas wojny na Ukrainie.

Ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce: 11 listopada jest symbolem siły polskiego narodu

11.11.2023 12:30
11 listopada jest symbolem siły polskiego narodu, który po 123 latach zaborów mógł znów cieszyć się upragnioną wolnością - powiedziała w sobotę ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce Anna Clunes. Wskazała, że "niepodległość i samostanowienie to podstawowe prawa każdego narodu".

Prezydent Ukrainy do Polaków z okazji Święta Niepodległości: życzę, aby wasza niepodległość była nienaruszalna i wieczna

11.11.2023 13:01
Prezydent i premier Ukrainy złożyli w sobotę Polakom życzenia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Obaj podziękowali też Polakom za wsparcie Ukraińców. "Życzę, aby wasza niepodległość była nienaruszalna i wieczna; wszystkiego najlepszego, Polsko" - napisał prezydent Wołodymyr Zełenski.