Redakcja Polska

Prezydent Ukrainy do Polaków z okazji Święta Niepodległości: życzę, aby wasza niepodległość była nienaruszalna i wieczna

11.11.2023 13:01
Prezydent i premier Ukrainy złożyli w sobotę Polakom życzenia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Obaj podziękowali też Polakom za wsparcie Ukraińców. "Życzę, aby wasza niepodległość była nienaruszalna i wieczna; wszystkiego najlepszego, Polsko" - napisał prezydent Wołodymyr Zełenski.
Wołodymyr Zełenski: wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Niepodległości, Polsko
Wołodymyr Zełenski: wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Niepodległości, Polskofacebook.com/Володимир Зеленський/screen & twitter.com

"W imieniu narodu ukraińskiego składam najszczersze życzenia Prezydentowi RP i całemu narodowi polskiemu z okazji Święta Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Życzę, aby Wasza niepodległość była nienaruszalna i wieczna" - napisał Zełenski na Twitterze.

Podkreślił, że naród polski i ukraiński łączy wspólny cel i wartość: wolność. "Zawsze jak byliśmy po tej samej stronie, zmienialiśmy historię na lepszą i razem zwyciężaliśmy. Razem jesteśmy co najmniej dwukrotnie silniejsi" - wskazał prezydent Ukrainy.

Jak zaznaczył, Ukraińcy nigdy nie stracą poczucia wdzięczności wobec Polski i zawsze będą doceniać pomoc Polaków w najtrudniejszym momencie rosyjskiej agresji. "Naród polski pomógł Ukrainie przetrwać. Jestem wdzięczny za szacunek okazany wszystkim Ukraińcom, którym Polacy udzielili schronienia i otworzyli przed nimi swoje domy" - stwierdził Zełenski.

"Silne partnerstwo między naszymi narodami, na zawsze wolnymi, czyni nas i całą naszą Europę silniejszymi! Ukraina i Polska są zjednoczone wolnością i zawsze będą razem - w UE, NATO i we wszystkich decydujących momentach naszej wspólnej historii" - dodał.

"Wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Niepodległości, Polsko!" - napisał Zełenski.

Życzenia od premiera Ukrainy

Życzenia z okazji Narodowego Święta Niepodległości złożył Polakom także premier Ukrainy Denys Szmyhal. "Składam najszczersze życzenia Polsce i Narodowi Polskiemu z okazji Święta Niepodległości! Doceniamy Waszą solidarność z Ukrainą. Dziękuję każdej Polskiej Rodzinie, która wsparła Ukraińców w najtrudniejszych czasach. Życzę Polsce pomyślności i dobrobytu!" - napisał Szmyhal.

11 listopada w Polsce obchodzone jest Narodowe Święto Niepodległości dla upamiętnienia przekazania przez Radę Regencyjną naczelnego dowództwa wojsk polskich Józefowi Piłsudskiemu tego dnia w 1918 r. Święto zostało ustanowione przez Sejm RP w 1937 r. Zniesiono je w 1945 r. i przez cały okres PRL nie było oficjalnie obchodzone. Święto przywrócono w 1989 r. na mocy ustawy - od tego czasu Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada jest dniem wolnym od pracy.


PAP/dad

Msze, koncerty, biegi. Obchody Święta Niepodległości na świecie

11.11.2023 10:56
Z okazji Święta Niepodległości polscy dyplomaci złożą wieńce na polskich grobach, w Berlinie i Nowym Jorku odbędą się biegi, w Ottawie i Paryżu odprawione zostaną msze w intencji ojczyzny, a we Florencji odznaczony zostanie prezydent Przemyśla Wojciech Bakun za solidarność i pomoc okazaną podczas wojny na Ukrainie.

Ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce: 11 listopada jest symbolem siły polskiego narodu

11.11.2023 12:30
11 listopada jest symbolem siły polskiego narodu, który po 123 latach zaborów mógł znów cieszyć się upragnioną wolnością - powiedziała w sobotę ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce Anna Clunes. Wskazała, że "niepodległość i samostanowienie to podstawowe prawa każdego narodu".

Rosja chce zaszczepić w społeczeństwie antyzachodnie nastawienie. Wykorzystują do tego historię

11.11.2023 12:27
Brytyjskie ministerstwo obrony przekazało, że nasila się wykorzystywanie historii przez rosyjskich przywódców w celu zaszczepienia antyzachodniego nastawienia w umysłach tamtejszego społeczeństwa i zastraszenia bezpośrednich zachodnich sąsiadów Rosji.