Redakcja Polska

Kaliningrad coraz większym problemem Moskwy? Dowódca sił NATO na Litwie: to Rosjanie muszą się martwić

14.11.2023 14:21
- Myślę, że Kaliningrad (obwód królewiecki) nadal jest problemem dla NATO, ale wstąpienie do Sojuszu Finlandii i zbliżające się wstąpienie Szwecji całkowicie zmieniają układ sił w regionie Morza Bałtyckiego. To Rosjanie muszą martwić się o wzmacnianie tego obszaru - ocenił w rozmowie z portalem LRT dowódca Jednostki Integracji Sił NATO (NFIU) na Litwie, pułkownik Peter Nielsen.
Zdaniem płk Petera Nielsena obwód królewiecki nadal jest problemem dla NATO, ale wstąpienie do Sojuszu Finlandii i zbliżające się wstąpienie Szwecji całkowicie zmieniają układ sił w regionie Morza Bałtyckiego
Zdaniem płk Petera Nielsena obwód królewiecki nadal jest problemem dla NATO, ale wstąpienie do Sojuszu Finlandii i zbliżające się wstąpienie Szwecji całkowicie zmieniają układ sił w regionie Morza BałtyckiegoShutterstock/Michele Ursi/Karolis Kavolelis

- Obwód królewiecki nie jest już tak dużym zagrożeniem, jak kiedyś, ale nadal - potencjalnie - stwarza sytuację, w której Litwa musiałaby toczyć wojnę na dwóch frontach. Status regionu zmienił się wraz z wojną przeciwko Ukrainie, gdzie koncentrują się siły z całego kraju, w tym z Kaliningradu - zaznaczył Nielsen.

Mówiąc o najważniejszych, ze strategicznego punktu widzenia, obszarach północno-wschodniej flanki NATO, pułkownik podkreślił, że "kluczowy pozostaje Przesmyk Suwalski". - Stanowi on połączenie lądowe Sojuszu z trzema krajami bałtyckimi, a wkrótce kolejnym takim punktem będzie szwedzka Gotlandia na Morzu Bałtyckim - "niezatapialny lotniskowiec" - wyjaśnił dowódca sił NATO.

Nielsen skomentował również niedawne uszkodzenie gazociągu Balticconnector, łączącego Finlandię z Estonią. - Musimy pamiętać, że toczymy wojnę hybrydową z Rosją i stale przyglądać się infrastrukturze krytycznej. Nie możemy jednak zapominać o prawdziwej wojnie - wojnie na Ukrainie, którą jest "matką wszystkich wojen naszych czasów" - zauważył.

- Mierzymy się z dylematem dotyczącym tego, ile przeznaczać na Ukrainę, a ile na własne zdolności obronne. Rosja oczywiście chce, żebyśmy zapomnieli o Ukrainie i skupili się na sobie - przyznał pułkownik Nielsen.


PAP/dad

Litwa chce odebrać obywatelstwo baletnicy Ilzie Liepie za wychwalanie działań Putina

14.11.2023 11:05
Litewskie ministerstwo spraw wewnętrznych chce sprawdzić kilkuset obcokrajowców, którym nadano obywatelstwo Litwy. Sprawa jest związana z wypowiedziami baletnicy, która posiada również obywatelstwo Rosji.

"Mamy zbieżną percepcję zagrożenia, jakie stanowi Rosja". Ambasador Polski w Rumunii o współpracy naszych państw

14.11.2023 12:42
Polska i Rumunia mają zbieżną percepcję zagrożenia, jakie stanowi agresywna polityka Rosji – powiedział ambasador RP w Rumunii Paweł Soloch podczas obchodów Dnia Niepodległości w Polskim Kontyngencie Wojskowym w Krajowej.

Rosyjski reżim wypuścił z łagru jednego z zabójców Anny Politkowskiej

14.11.2023 12:34
Rosyjski reżim wypuścił z łagru jednego z zabójców publicystki Anny Politkowskiej. Jak podał serwis internetowy „Baza”, Siergiej Chadżikurbanow pojechał na front i walczy przeciwko Ukrainie. Mężczyzna miał zostać zwolniony z odbywania kary niemal rok temu, ale dopiero teraz na jego ślad wpadli niezależni dziennikarze.