Redakcja Polska

Posłowie wybrali składy komisji sejmowych. W środę dalsze obrady Sejmu

21.11.2023 17:01
We wtorek odbyły się obrady pierwszego posiedzenia Sejmu. Posłowie wybrali skład stałych komisji sejmowych, a także zastępców przewodniczącego i członków Trybunału Stanu. Z kolei jutro odbędzie się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o refundacji in vitro.
Sejm wybrał członków Trybunału Stanu
Sejm wybrał członków Trybunału StanuPAP/Piotr Nowak

Sejm wznowił dziś przerwane w ubiegłym tygodniu obrady pierwszego posiedzenia nowej kadencji.

Sejm powołał 16 członków Trybunału Stanu. Są to: Jacek Dubois, Piotr Andrzejewski, Marek Czeszkiewicz, Jan Majchrowski, Adrian Salus, Piotr Sak, Marcin Wawrzyniak, Maciej Zaborowski, Sabina Grabowska, Adam Koczyk, Marek Mikołajczyk, Przemysław Rosati, Piotr Zientarski, Marek Małecki, Józef Zych, Marcin Radwan-Röhrenschef, Kamila Ferenc i Maciej Miłosz.

Posłowie powołali też dwóch zastępców przewodniczącego Trybunału Stanu. To Jacek Dubois oraz Piotr Łukasz Juliusz Andrzejewski.

Posłowie wybrali składy komisji sejmowych

Sejm podjął we wtorek uchwałę w sprawie wyboru składów osobowych stałych komisji sejmowych. Po południu zaplanowano posiedzenia komisji, na których zostaną wybrane ich prezydia. Za przyjęciem wniosku w sprawie wyboru składów osobowych komisji sejmowych głosowało 273 posłów, przeciw było 178, wstrzymały się trzy osoby.

Jak podano na stronie Sejmu, we wtorek po południu zaplanowano posiedzenie: Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych; Komisji do Spraw Służb Specjalnych; Komisji Finansów Publicznych; Komisji Obrony Narodowej; Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży; Komisji Etyki Poselskiej; Komisji Infrastruktury; Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych; Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii; Komisji Polityki Społecznej i Rodziny; Komisji Spraw Zagranicznych i Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka.

Odbędą się również posiedzenia: Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych; Komisji Kultury i Środków Przekazu; Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi; Komisji do Spraw Unii Europejskiej; Komisji Gospodarki i Rozwoju; Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej; Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki; Komisji do Spraw Kontroli Państwowej; Komisji Łączności z Polakami za Granicą; Komisji Ustawodawczej; Komisji Zdrowia; Komisji do Spraw Petycji; Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa; Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej i Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.

Na posiedzeniach mają zostać wybrane prezydia komisji.

Wybrano także skład komisji etyki

Izabela Mrzygłocka (KO), Jacek Świat (PiS), Zbigniew Sosnowski (PSL-TD), Ewa Schädler (Polska2050-TD), Joanna Scheuring-Wielgus (Lewica) i Konrad Berkowicz (Konfederacja) - zostali we wtorek powołani przez Sejm w skład komisji Etyki Poselskiej.

Sejm wybiera członków komisji w głosowaniu łącznym. Za składem komisji etyki zaproponowanym w sejmowym druku było 263 posłów, przeciw - 190, a od głosu wstrzymały się 2 osoby.

Zgodnie z regulaminem komisji Etyki Poselskiej, funkcję przewodniczącego tej komisji i zastępcy przewodniczącego pełnią kolejno, po 6 miesięcy, członkowie Komisji.

Do zakresu działania Komisji należą m.in. rozpatrywanie spraw posłów, którzy zachowują się w sposób nie odpowiadający godności posła, rozpatrywanie spraw wynikających z Rejestru Korzyści i majątkowych oświadczeń poselskich.

Posiedzenie Sejmu będzie kontynuowane

W poniedziałek wicemarszałek izby Piotr Zgorzelski (PSL) informował dziennikarzy, że Sejm zbierze się również w środę. Dodał, że podczas wtorkowych obrad posłowie wybiorą członków wszystkich sejmowych komisji.

Monika Wielichowska przekazała z kolei, że w środę o godz. 11 na posiedzeniu plenarnym odbędzie się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy ws. refundacji in vitro. Dodała, że będzie to jedyny rozpatrywany tego dnia projekt. - Kontynuacja pierwszego posiedzenia będzie w kolejny wtorek od godziny 12 - oświadczyła.

Projekt ws. in vitro

W umowie koalicyjnej KO, Polski 2050, PSL i Nowej Lewicy zapisano wsparcie dla par planujących rodzicielstwo, poprzez finansowanie procedury in vitro oraz pełen dostęp do bezpłatnych badań prenatalnych, co ma być zapewnione przez państwo. Zadeklarowano realizację "nowoczesnych standardów" opieki okołoporodowej i dostęp do bezpłatnego znieczulenia.

W ubiegłej kadencji Sejmu złożony został obywatelski projekt ustawy o refundacji in vitro. Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, minister zdrowia miałby opracować, wdrożyć, zrealizować i sfinansować program polityki zdrowotnej leczenia niepłodności obejmujący procedury medyczne wspomaganej prokreacji, w tym zapłodnienie pozaustrojowe. Minister miałby także przedstawiać Sejmowi sprawozdanie z realizacji tego programu. W projekcie określono minimalną wysokość środków finansowych pochodzących z budżetu państwa, która corocznie ma zostać przeznaczona na realizację przedmiotowego programu polityki - nie mniej niż 500 mln zł.PAP/IAR/PolskieRadio24.pl/dad

Orędzie prezydenta Andrzeja Dudy: będę stał na straży najważniejszych osiągnięć ostatnich 8 lat

13.11.2023 12:30
W poniedziałek 13.11 w południe na inauguracyjnym posiedzeniu zebrał się Sejm X kadencji. Podczas posiedzenia prezydent Andrzej Duda wygłosił orędzie. - Nie zgodzę się na żadne próby ograniczania, podważania czy kwestionowania konstytucyjnych uprawnień prezydenta - zastrzegł.

Jest zgoda KE na 5 mld euro zaliczki dla Polski ze zmienionego Krajowego Planu Odbudowy

21.11.2023 11:35
Jest zgoda Komisji Europejskiej na 5 miliardów euro zaliczki dla Polski z unijnego programu wspierającego politykę energetyczną, wchodzącego w skład Krajowego Planu Odbudowy. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka ustaliła nieoficjalnie, że zakończyła się procedura pisemna zatwierdzająca przyznanie zaliczki. Dziś po południu oficjalnie ogłosi to Komisja Europejska po spotkaniu w Strasburgu unijnych komisarzy.

Ministerstwo Rozwoju zachęca polskie firmy do współpracy z NATO

21.11.2023 15:30
Ministerstwo Rozwoju i Technologii zachęca polskie firmy do nawiązania współpracy z NATO. W siedzibie resortu odbywa się konferencja "Polish Industry Day 2023" poświęcona tematowi realizacji zamówień dla poszczególnych agencji Sojuszu Północnoatlantyckiego.