Polskie Radio
Section05
lewica

Wybory 2023. PKW podała dane dot. obwodowych komisji wyborczych

W październikowych wyborach parlamentarnych w całym kraju utworzono 31 073 obwody głosowania - wynika z informacji opublikowanych przez Państwową Komisję Wyborczą. To o ponad 3500 więcej niż w wyborach do Sejmu i Senatu cztery lata temu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka sondaż wybory parlamentarne kampania wyborcza Prawo i Sprawiedliwość koalicja obywatelska Konfederacja PSL lewica wybory w Polsce Państwowa Komisja Wyborcza Krajowe Biuro Wyborcze

Opozycja planuje wyprowadzić Polskę ze strefy Schengen? Biedroń: radzę poszukać paszportu

Politycy opozycji apelują na forum Unii Europejskiej o dyskusję w sprawie wiz, o których głośno jest w ostatnich dniach w polskiej przestrzeni publicznej. Wśród rozmów na ten temat przewija się wątek wykluczenia Polski ze strefy Schengen. Podczas jednej z konferencji wspomniał o tym Donald Tusk. Więcej szczegółów przytoczył z kolei Robert Biedroń. Czyżby był to plan opozycji na koniec kampanii wyborczej?
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Strefa Schengen opozycja Platforma Obywatelska lewica Robert Biedroń Donald Tusk Róża Thun Marek Miller Marek Belka Włodzimierz Cimoszewicz Unia Europejska koalicja obywatelska polityka wiza wizy kampania wyborcza paszport granica

Kryzys migracyjny na Lampedusie. Poseł Lewicy: chcemy relokacji, ale nie do Polski

- Chcemy relokacji, tylko nie do Polski. Są państwa, które mogą to zrobić, tylko nie chcą, i próbują to przerzucić na inne państwa. W momencie, kiedy doszło do przybycia kolejnych migrantów na wyspę Lampedusa, to Francja i Niemcy zamknęły granice z Włochami. Bardzo solidarnie, bardzo - mówi w "Sygnałach dnia" w Programie 1 Polskiego Radia posłanka Lewicy Anna Maria Żukowska. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Sygnały Dnia Grzegorz Jankowski Anna Maria Żukowska lewica

Urzędnicy unijni sabotują działania Włochów. Premier Meloni: europejska lewica chce nielegalnej imigracji

Premier Giorgia Meloni stwierdziła w poniedziałek, że "ze smutkiem zauważa, iż część włoskich i europejskich sił politycznych z powodów ideologicznych lub, co gorsza, z kalkulacji politycznej walczy z wykonywaną pracą i robi wszystko, co w ich mocy, aby ją rozmontować". - Myślę tu o liście wysokiej rangi przedstawicielach Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa - podała agencja informacyjna Ansa.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Włochy kryzys migracyjny 2023 imigranci w Europie imigracja Giorgia Meloni lewica Komisja Europejska Unia Europejska

PR24 "Jestem zdziwiony, że tak się odwdzięczają". Poseł Lewicy o zapowiedzi pozwania Polski przez Ukrainę

- Zachodzę w głowę, dlaczego się do takiego kroku posunęli. Cały czas, czy w Europie, czy na świecie, lobbowaliśmy za militarną i ekonomiczną pomocą dla Ukrainy, przyjęliśmy ponad 1,5 miliona uciekinierów z Ukrainy pod swoje dachy - powiedział w Polskim Radiu 24 poseł Lewicy Paweł Krutul, komentując zapowiedź pozwania Polski przez Ukrainę za utrzymanie embarga na import zboża.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Adrian Klarenbach lewica zboże Ukraina relacje polsko-ukraińskie

SONDAŻ PiS na prowadzeniu, KO ze znacznym spadkiem poparcia. Najnowszy sondaż

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w ubiegły weekend, w Sejmie znalazłyby się następujące formacje: PiS, KO, Trzecia Droga, Lewica, a także Konfederacja - wynika z opublikowanego w poniedziałek sondażu IBRiS dla "Wydarzeń" Polsatu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA kampania wyborcza polityka sondaż Prawo i Sprawiedliwość PiS Platforma Obywatelska PO koalicja obywatelska lewica PSL Polska 2050 wybory parlamentarne Sejm

"Granice powinny być szczelne". Tomasz Trela o bezpieczeństwie państwa w kontekście Lampedusy

- Jeżeli ktoś nielegalnie przekracza granicę, to jest przecież dokładna procedura, co z taką osobą powinno się wydarzyć - powinna zostać odesłana do swojego kraju pochodzenia  - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Tomasz Trela, poseł Lewicy.
Zobacz więcej na temat:  Tomasz Trela lewica polityka opozycja Katarzyna Gójska kryzys migracyjny 2023 kryzys migracyjny migracja Lampedusa POLSKA

SONDAŻ Zjednoczona Prawica z wyraźną przewagą nad pozostałymi ugrupowaniami. Znamy najnowszy sondaż

Według najnowszego sondażu pracowni Social Changes zwycięzcą najbliższych wyborów parlamentarnych byłaby Zjednoczona Prawica. Na ugrupowania skupione wokół Prawa i Sprawiedliwości swój głos oddałoby niemal 40 proc. ankietowanych. Na drugim miejscu z poparciem 32 proc. znalazła się Koalicja Obywatelska. Podium uzupełnia Konfederacja z 10 proc. poparciem. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka sondaż wybory parlamentarne kampania wyborcza Prawo i Sprawiedliwość koalicja obywatelska Konfederacja PSL lewica

PR24 Referendum ogólnokrajowe. Poseł Lewicy: jesteśmy przeciw

W dniu wyborów parlamentarnych 15 października odbędzie się także referendum ogólnokrajowe, w którym obywatele odpowiedzą na pytania o kwestie migracji, zabezpieczenia granicy z Białorusią, wieku emerytalnego i wyprzedaży majątku narodowego. Dariusz Wieczorek z Nowej Lewicy stwierdził w Polskim Radiu 24, że jego ugrupowanie jest niechętne temu głosowaniu.
Zobacz więcej na temat:  polityka referendum lewica Polskie Radio 24 Adrian Klarenbach