Polskie Radio
Section05
lewica

NASZ NEWS Sejm uchwali projekt o związkach partnerskich? PSL stawia warunek

Projekt ustawy o związkach partnerskich nie powinien podzielić losu przepisów o dekryminalizacji aborcji. Z ustaleń portalu polskieradio24.pl wynika, że przygotowane przez rząd przepisy mogą liczyć na poparcie większości klubu PSL. - Jeśli to by się nie wydarzyło, to będzie olbrzymi zgrzyt w koalicji - mówi rzecznik Lewicy Łukasz Michnik.
Zobacz więcej na temat:  Sejm związki partnerskie PSL polityka adopcja aborcja

Giertych nie głosował ws. aborcji. "Powinien złożyć mandat"

Posłanka Lewicy Anna Maria Żukowska skomentowała na antenie Programu 1 Polskiego Radia odrzucenie przez Sejm projektu liberalizacji prawa aborcyjnego. Jej zdaniem wypowiedzi niektórych polityków, m.in. Marka Sawickiego, świadczą o tym, że nie przeczytali projektu. Co więcej, w opinii przewodniczącej klubu Lewicy Roman Giertych okłamał wyborców, łamiąc dyscyplinę klubową. 
Zobacz więcej na temat:  Anna Maria Żukowska POLSKA polityka POLSKA Sejm aborcja Karol Surówka Roman Giertych

Francja. Lewica zyskała, może być drugą siłą w parlamencie

Nowy Front Ludowy (NFP), utworzony przez partie francuskiej lewicy przed wyborami parlamentarnymi, według sondaży może liczyć na drugie miejsce, za skrajną prawicą. Po wyborach NFP miałby się stać częścią szerokiej koalicji, choć zapewne bez udziału skrajnej lewicy – ważnej części składowej tego sojuszu. W niedzielę druga tura wyborów parlamentarnych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT wybory we Francji Marine Le Pen

Matysiak poza Lewicą? Kulasek: nie wyraziła skruchy

- My co do zasady uważamy, że nie ma współpracy Lewicy z Prawem i Sprawiedliwością, po tym, co to ugrupowanie robiło z państwem polskim, po tych wszystkich aferach i nadużyciach m.in. związanych z Funduszem Sprawiedliwości, po tym, co robili ludzie PiS w spółkach skarbu państwa - mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Kulasek, wiceminister aktywów państwowych (Nowa Lewica).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka cpk centralny port komunikacyjny Marcin Horała Paulina Matysiak Marcin Kulasek

POLSKIE RADIO 24 Podatek zamiast składki na NFZ? Trela ucina spekulacje

- Absolutnie nie potwierdzam, że będziemy stwarzać nowy podatek - powiedział w Polskim Radiu 24 poseł Lewicy Tomasz Trela odrzucając medialne spekulacje na temat dodatkowych obciążeń fiskalnych dla przedsiębiorców celem sfinansowania systemu opieki zdrowotnej. - Ochrona zdrowia musi być w Polsce dofinansowana, będziemy szukać takiego rozwiązania, żeby to było sprawiedliwe - zaznaczył.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 polityka służba zdrowia podatki cit społeczeństwo

"Szukał na mnie haków". Miller o działaniach Ziobry

- Mam nadzieję, że sprawiedliwości stanie się zadość. Ale na razie upływają kolejne tygodnie, miesiące, a w tej sprawie niewiele się dzieje - tak w nowym podcaście Polskiego Radia "Strefa wpływów" komentował tzw. aferę hejterską były premier Leszek Miller. Opowiedział też m.in. o swoich utarczkach ze Zbigniewem Ziobrą. Z Leszkiem Millerem rozmawiali dziennikarze Polskiego Radia Renata Grochal, Jacek Czarnecki i Jarosław Kuźniar.
Zobacz więcej na temat:  polityka W POLSKIM RADIU Leszek Miller Zbigniew Ziobro SLD Renata Grochal Jarosław Kuźniar Jacek Czarnecki

Ustawa antyflipperska Lewicy odrzucona. Będzie zemsta?

Sejm już w pierwszym czytaniu odrzucił projekt tzw. ustawy antyfliperskiej przygotowany przez Lewicę. - Jestem rozczarowana. Nie spodziewałam się tak spektakularnej obrony spekulantów - mówi portalowi polskieradio24.pl przedstawicielka wnioskodawców Dorota Olko. Wniosek o odrzucenie poparła KO i Trzecia Droga. Czy Lewica zrewanżuje się, blokując ustawę o zakazie handlu Polski 2050? Dziś trafiła do dalszych prac w komisji.
Zobacz więcej na temat:  Sejm Trzecia Droga Polska 2050 mieszkania nieruchomości POLSKA

Prof. Chwedoruk: w kwestii adopcji dzieci nadal przeważają opinie krytyczne

- Coś, co jest ostatnim bastionem obrony takiego bardziej konserwatywnego stanowiska w tej sprawie to prawo do adopcji dzieci - mówił na antenie Programu 1 Polskiego Radia prof. Rafał Chwedoruk z Uniwersytetu Warszawskiego. Zdaniem politologa, choć polska opinia publiczna jest gotowa na związki partnerskie, to jednak w kwestii adopcji dzieci przez pary jednopłciowe nadal nie ma zgodności. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka związki partnerskie adopcja Trzecia Droga PSL Rafał Chwedoruk Krzysztof Grzesiowski

PSL blokuje związki partnerskie. Co jest kością niezgody?

Projekt o związkach partnerskich dzieli koalicjantów. Poparcie deklaruje KO i Lewica, regulacji w kształcie przygotowanym przez minister ds. równości sprzeciwia się PSL. Ludowcy nie zgadzają się z zapisami dotyczącymi przysposobienia i adopcji dzieci przez pary jednopłciowe. Założeniom projektu sprzeciwia się również PiS i Konfederacja.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Stronnictwo Ludowe PSL koalicja obywatelska polityka związki partnerskie POLSKA