Redakcja Polska

Pogłębia się kryzys migracyjny na wschodniej granicy Finlandii. Służby rozciągają zasieki gdzie się da

23.11.2023 11:13
W dwa tygodnie spokojna fińska granica wschodnia, uważana przez lata za wzór współpracy transgranicznej z Rosją, powoli zamienia się w nową "żelazną kurtynę". Również fizycznie, gdy strażnicy i poborowi pośpiesznie rozstawiają zasieki z trudniejszego do sforsowania drutu żyletkowego, znanego także jako "drut kolczasty NATO". 
Fińsko-rosyjskie przejście graniczne w pobliżu Kuhmo na północy Finlandii
Fińsko-rosyjskie przejście graniczne w pobliżu Kuhmo na północy FinlandiiPAP/EPA/JANNE KURONEN

W piątek o północy zamknięte zostaną trzy z czterech pozostałych otwartych przejść granicznych z Rosją. Jedynym czynnym punktem kontroli będzie baza Raja-Jooseppi w Laponii. To najdalej wysunięta na północ przeprawa drogowa z Finlandii do Rosji, położona na odludziu i nazwana od imienia lokalnego pustelnika. Przejście jest za kołem podbiegunowym, ok. 350 km za Rovaniemi i ok. 250 km przed Murmańskiem.

Rząd chciał zamknąć całą granicę z Rosją, ale okazuje się, że jest to "w praktyce niewykonalne" – zauważa główny krajowy dziennik "Helsingin Sanomat".

Rowerowe konwoje azylantów

Jak przyznał w środę wieczorem na konferencji prasowej w Helsinkach premier Petteri Orpo, "zrobiliśmy to co jest obecnie najbardziej rozsądne i możliwe". Tydzień wcześniej zamknięto południowo-wschodni odcinek długiej na 1340 km granicy, ale nie zastopowało to napływu nielegalnych migrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki przez Rosję, której to służby - jak oświadczył fiński premier - "wspomagają takie działanie".

Fińskie władze są w potrzasku między prawami człowieka do azylu a bezpieczeństwem kraju, ale "rowerowe konwoje azylantów" wciąż dojeżdżają do granicy i to mimo srogiej arktycznej zimy na północy – komentuje zgodnie prasa.

"Szanowny Panie Kanclerzu, proszę nie być naiwnym" – pisze "Ilta-Sanomat". Kanclerz sprawiedliwości, konstytucyjny organ nadzorujący pracę najwyższych urzędników w państwie oraz opiniujący projekty aktów prawnych, zakwestionował wcześniejszy, bardziej rygorystyczny plan rządu (choć nieupubliczniony, ale ujawniony przez prasę), zakładający zamknięcie całej granicy z Rosją, tj. wszystkich przejść granicznych. Według kanclerza taka praktyka odebrałaby migrantom prawo do ubiegania się o azyl, czyli naruszałaby normy konstytucyjne, prawo UE i Europejską Konwencję Praw Człowieka.

Jedyna otwarta furtka na granicy w Raja-Jooseppi to uprawnienie już według kanclerza zapewnia.

Rosjanie przepychają migrantów przy 30-stopniowym mrozie

Lapońskie przejście graniczne jest położone w strefie arktycznej, a warunki zimowe o tej porze roku są już regularne z częstym spadkiem temperatury nawet poniżej -30 st. C. Zimą szlaban jest podnoszony i opuszczany zaledwie przez cztery godziny dziennie. Funkcjonariusze fińskiej straży już alarmują, że przepychanie ze strony rosyjskiej skąpo ubranych migrantów w takich warunkach, to zagrożenie dla ich zdrowia i życia.

"Zadaniem rady ministrów nie jest oceniać pracę kanclerza" – przyznał premier Orpo w środę wieczorem w telewizji Yle, uzasadniając decyzję rządu i pośrednio odnosząc się do praktykowanej w Finlandii kultury polityczno-prawnej.

MSW w załączniku do decyzji rządu, wskazało, że w grupie migrantów szukających w Finlandii azylu mogą być osoby niebezpieczne, tj. np. "oskarżeni o zbrodnie, członkowie grup przestępczych czy żołnierze po cywilnemu".

20 tysięcy migrantów rocznie

Dotychczasowe natężenie zjawiska, tj. co najwyżej po kilkadziesiąt migrantów dziennie docierających do fińskiej granicy, przekłada się na ok. 15-20 tys. azylantów rocznie – wskazano w raporcie departamentu straży granicznej.

"Rosja szanuje siłę", ale niezdolność kraju – nawet mimo woli politycznej – do zamknięcia całej granicy przed nielegalnymi migrantami, to dowód "słabości Finlandii", a wtedy "Rosja uderza jeszcze mocniej" – podsumowało w "Iltalehti".

"Zasieków na granicy potrzeba więcej niż wcześniej planowano. Przygotowujemy się na potencjalnie długotrwałą sytuację" – odpowiedziało dowództwo lapońskiego oddziału straży granicznej, cytowane przez radio Yle.

W listopadzie do fińskiej wschodniej granicy dotarło ok. 700 osób bez odpowiednich dokumentów, głównie z Syrii, Somalii, Jemenu i Iraku.

PAP/dad

Na granicach Estonii i Finlandii z Rosją przybywa coraz więcej nielegalnych imigrantów

22.11.2023 10:21
Na wschodnią granicę Estonii przybywają w większej niż zwykle liczbie imigranci zarobkowi z państw trzecich, ściągani tam przez władze Rosji - poinformował we wtorek Egert Belitsev, dyrektor generalny Zarządu Policji i Straży Granicznej Estonii (PPA). Władze w Tallinie już w ubiegłym tygodniu zapowiedziały, że w każdej chwili mogą ograniczyć lub całkowicie zamknąć przejścia graniczne. Wcześniej takie działania podjęła Finlandia.

"Nie możemy cofnąć się ani o krok". Mariusz Błaszczak zdecydowanie o rozwoju Sił Zbrojnych RP

22.11.2023 17:09
- Sekretarz Obrony USA powtarza to samo, o czym Prawo i Sprawiedliwość mówi od lat. Nie możemy cofnąć się ani o krok, jeśli chodzi o rozwój Sił Zbrojnych. 6 dywizja, 300-tysięczna armia i kontynuacja rozpoczętych programów zbrojeniowych to jedyna słuszna droga - stwierdził szef MON Mariusz Błaszczak.

PE za zmianami traktatów UE. Mateusz Morawiecki: głosy europosłów z list KO i Lewicy przeważyły

23.11.2023 09:40
Premier Mateusz Morawiecki napisał na platformie "X", że "dziewięciu europosłów z Polski wybranych z list Koalicji Obywatelskiej i Lewicy przeważyło szalę i spowodowało, że Parlament Europejski przyjął rezolucję wzywającą do radykalnej zmiany traktatów dotyczących UE".