Redakcja Polska

Jens Stoltenberg: sojusznicy zgodzili się, że Ukraina stanie się członkiem NATO

29.11.2023 13:41
- Sojusznicy zgodzili się, że Ukraina stanie się członkiem NATO; Ukraina jest bliżej NATO niż kiedykolwiek - poinformował sekretarz generalny Paktu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg.
Audio
  • We wtorek w Brukseli rozpoczęło się dwudniowe spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw NATO. Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Stoltenberg: sojusznicy zgodzili się, że Ukraina stanie się członkiem NATO
Stoltenberg: sojusznicy zgodzili się, że Ukraina stanie się członkiem NATOPAP/EPA/OLIVIER MATTHYS

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że trwają rozmowy o dołączeniu Ukrainy do Paktu. Podkreślił na konferencji prasowej, że aby to się stało, musi zostać spełnionych kilka warunków.

Jens Stoltenberg zapewnił, że Sojusz Północnoatlantycki nie rezygnuje ze wsparcia Ukrainy w wielu aspektach. - Rozmawiamy o drodze Ukrainy do członkostwa w NATO. Sojusznicy zgadzają się, że Ukraina stanie się członkiem. Przedstawiliśmy zalecenia dotyczące kluczowych reform na Ukrainie. Zawierają walkę z korupcją, a także przestrzeganie praw człowieka i praw mniejszości. Ukraina jest bliżej Sojuszu niż kiedykolwiek. Będziemy dalej wspierać Ukrainę w drodze do NATO i w walce o wolność - powiedział Jens Stoltenberg. 

Sekretarz generalny NATO zapewnił podczas narady ministrów spraw zagranicznych krajów członkowskich Sojuszu o determinacji członków NATO w niezachwianym wspieraniu Ukraińców.

Jens Stoltenberg poinformował, że między innymi Niemcy zaoferowały 8 miliardów euro w przyszłym roku, Holandia dwa miliardy euro, Rumunia otworzyła centrum treningowe dla pilotów myśliwców F-16, USA i Finlandia przekazały więcej amunicji, a koalicja 20 państw ma zapewnić Ukrainie lepszą obronę powietrzną.


IAR/dad

Rosja rozbraja Królewiec, bo ma braki sprzętu na ukraińskim froncie

29.11.2023 10:31
Rosjanie rozbrajają Królewiec - informują niezależni analitycy wojskowi. Agresor przerzuca wyrzutnie rakiet i ciężki sprzęt wojskowy z obwodu królewieckiego na front. Podobne działania, choć na mniejszą skalę zaobserwowano w innych regionach Rosji.

Konferencja o cyberbezpieczeństwie w Tallinie. Polska współorganizatorem

29.11.2023 11:33
W środę w stolicy Estonii Tallinie rozpoczęła się współorganizowana przez ambasadę RP konferencja pt. "Inicjatywa Trójmorza. Cyberbezpieczeństwo i cyfrowa autostrada - patrząc poza horyzont". Udział w niej biorą m.in. przedstawiciele polskiego rządu i wojska.

"Polska miała rację w kwestii rosyjskiego zagrożenia". W Londynie o polskiej pomocy Ukrainie

29.11.2023 13:09
- Polska jest jedynym krajem na świecie, który na tak niewyobrażalną skalę udowodnił swoje zaangażowanie na rzecz pomocy Ukrainie, poszkodowanej w wyniku rosyjskiej agresji - oświadczył Jurij Lysenko, przedstawiciel ukraińskiego Rzecznika Praw Obywatelskich, dyrektor "Conservative Friends of Ukraine", podczas rozpoczętej 27 listopada w Londynie, konferencji poświęconej polskiemu wsparciu Ukrainy.