Redakcja Polska

"Polska miała rację w kwestii rosyjskiego zagrożenia". W Londynie o polskiej pomocy Ukrainie

29.11.2023 13:09
- Polska jest jedynym krajem na świecie, który na tak niewyobrażalną skalę udowodnił swoje zaangażowanie na rzecz pomocy Ukrainie, poszkodowanej w wyniku rosyjskiej agresji - oświadczył Jurij Lysenko, przedstawiciel ukraińskiego Rzecznika Praw Obywatelskich, dyrektor "Conservative Friends of Ukraine", podczas rozpoczętej 27 listopada w Londynie, konferencji poświęconej polskiemu wsparciu Ukrainy.
Konferencja Polands support for Ukraine
Konferencja "Poland's support for Ukraine"Zdjęcia: British Poles, Piotr Apolinarski

Zorganizowana w stolicy Wielkiej Brytanii konferencja "Poland's support for Ukraine", poświęcona skali pomocy Polski dla Ukrainy, zgromadziła tłum gości w prestiżowej sali One Whitehall w Westminster. Obecni byli polscy i brytyjscy politycy, członkowie Parlamentu Brytyjskiego i Izby Lordów, przedstawicieli biznesu i społeczeństwa obywatelskiego ze strony Polski i Wielkiej Brytanii oraz organizacji polonijnych w Wielkiej Brytanii, zaangażowanych we wspieranie Ukrainy i aktywnie współpracujących z Polską na rzecz tej pomocy. 


Konferencja "Poland's support for Ukraine" Zdjęcia: British Poles, Piotr Apolinarski Konferencja "Poland's support for Ukraine" Zdjęcia: British Poles, Piotr Apolinarski

Jak zaznaczył Jurij Lysenko, przedstawiciel ukraińskiego Rzecznika Praw Obywatelskich, Polacy przyjęli do swoich domów ponad 3 miliony uchodźców, a ich kraj przekazał 3,5 miliarda euro na pomoc. - Polska przekazała też broń i sprzęt obronny, pomagając w obronie Ukrainy - mówił Lysenko. 

- Pamiętajmy, że bitwa tocząca się na Ukrainie nie dotyczy tylko jednego narodu, ale zasad demokracji, samostanowienia i bardzo ważnej struktury międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa (...) Tylko dzięki wspólnym działaniom i niezłomnej determinacji możemy zapewnić jaśniejszą i bezpieczniejszą przyszłość dla Ukrainy i całej społeczności europejskiej (...) I ja wiem, że nasi polscy bracia i siostry zawsze tam będą, bo w obecnym krajobrazie politycznym rola Polski jest kluczowa - zaznaczył Lysenko.

Olbrzymie wrażenie na słuchaczach wywarła wypowiedź Generała Jamesa Everarda, byłego zastępcy Naczelnego Dowódcy Sił Sojuszniczych NATO w Europie, który bez ogródek przyznał, że Polska miała rację, bo "wielokrotnie ostrzegała Zachód przed zagrożeniem ze strony Rosji".

Po przemówieniach prowadzący spotkanie George Byczynski oraz Jurij Lysenko, przedstawiciel ukraińskiego Rzecznika Praw Obywatelskich, wręczyli Alicji Donimirskiej, Prezes Zjednoczenia Polskiego w Wielkiej Brytanii, dyplom za działania mające na celu wsparcie Ukrainy w obliczu inwazji rosyjskiej. 


Konferencja "Poland's support for Ukraine" Zdjęcia: British Poles, Piotr Apolinarski Konferencja "Poland's support for Ukraine" Zdjęcia: British Poles, Piotr Apolinarski

Wydarzeniu towarzyszyła wystawa poświęcona świadectwom polskiego wsparcia dla Ukrainy od początku inwazji.


Konferencja "Poland's support for Ukraine" Zdjęcia: British Poles, Piotr Apolinarski Konferencja "Poland's support for Ukraine" Zdjęcia: British Poles, Piotr Apolinarski

Projekt został sfinansowany przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów w ramach grantu Polonia i Polacy za Granicą 2023. Specjalne podziękowania dla kancelarii Sterling Law i Ombudsman of Ukraine za wsparcie konferencji.


Maria Byczynski

Niemcy: były szef MSZ Heiko Maas prezesem Niemieckiego Instytutu Spraw Polskich

28.11.2023 17:30
Były minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas zostanie prezesem Niemieckiego Instytutu Spraw Polskich w Darmstadt. Za miesiąc zastąpi na tym stanowisku Ritę Süssmuth. Polityk SPD podkreślił, że dobre relacje z Polską są "fundamentem pokoju w Europie"

W Warszawie zaprezentowano odzyskane pamiątki po Ignacym Janie Paderewskim

29.11.2023 10:16
Pamiątki po Ignacym Janie Paderewskim, pianiście i kompozytorze, premierze rządu II RP, m.in. fortepian marki Bösendorfer z 1860 roku, zaprezentował we wtorek na Zamku Królewskim w Warszawie Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej, który przedmioty te zakupił na aukcji.

Okręt podwodny ORP „Sokół” w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

29.11.2023 12:12
Nowy, niezwykle cenny eksponat dotarł już na miejsce z PGZ Stoczni Wojennej na Oksywiu. Mający prawie 50 metrów długości i ważący 370 ton kolos przewożony był pod muzeum na specjalnych platformach.