Redakcja Polska

Opóźnia się pomoc finansowa dla Kijowa. "Jest duże ryzyko, że Ukraina przegra wojnę"

06.12.2023 10:29
Opóźnienie omawianej w Kongresie USA pomocy dla Ukrainy może spowodować "duże ryzyko", że Ukraina przegra wojnę - oświadczył we wtorek szef kancelarii prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Andrij Jermak w Waszyngtonie. Jeśli pomoc zostanie opóźniona, "stworzy to duże ryzyko, że możemy się znaleźć w takiej samej sytuacji, w jakiej jesteśmy obecnie" - powiedział Jermak.
Opóźnia się pomoc finansowa dla Kijowa. Jest duże ryzyko, że Ukraina przegra wojnę
Opóźnia się pomoc finansowa dla Kijowa. "Jest duże ryzyko, że Ukraina przegra wojnę"TT/@Zalensky

- I oczywiście bardzo podniesie to prawdopodobieństwo tego, że nie będziemy w stanie nieustannie wyzwalać (kraju) i że przegramy tę wojnę - zaznaczył.

Szefowa Biura Budżetu i Zarządzania (OMB) w Białym Domu Shalanda Young ostrzegła w poniedziałkowym liście do spikera Izby Reprezentantów Mike'a Johnsona, że jeśli do końca grudnia Kongres nie przegłosuje nowego pakietu środków dla Ukrainy, administracja nie będzie mogła dostarczać temu krajowi pomocy.

- Oczywiście bez tej bezpośredniej pomocy z budżetu będzie trudno utrzymać (...) pozycje i (…) będzie trudno ludziom przeżyć (…) gdy wojna będzie się ciągnąć - mówił Jermak.

- Dlatego ma to ekstremalnie kluczowe znaczenie, by ta pomoc została przegłosowana, i to jak najszybciej - podkreślił.

Jermak: Kongres stoi przed prostym wyborem

- Kongres stoi przed prostym, nieuchronnym wyborem: czy wspierać dalej walkę Ukrainy o wolność, czy pozwolić Putinowi wygrać - mówił w poniedziałek doradca ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta USA Jake Sullivan.

Jak pisał w poniedziałek portal Politico, negocjacje w sprawie uchwalenia ponad 60-miliardowego pakietu wydatków na pomoc dla Ukrainy, a także pomocy dla Izraela i Tajwanu utknęły w impasie. Kością niezgody jest jednak związana z pakietem kwestia polityki imigracyjnej i azylowe.


PAP/dad

Biały Dom zwiększa presję na Kongres w sprawie wsparcia Ukrainy

05.12.2023 09:14
Biały Dom zwiększa presję na Kongres w sprawie dodatkowych funduszy na pomoc Ukrainie. Doradcy prezydenta Joe Bidena poinformowali parlament, że kończą się fundusze na broń dla Kijowa i stwierdzili, że politycy sprzeciwiający się wsparciu Ukrainy pomagają Władimirowi Putinowi.

Polska szuka poparcia w Unii dla przywrócenia zezwoleń dla ukraińskich firm, KE przeciwna

05.12.2023 11:02
Polska będzie szukać poparcia w Unii dla przywrócenia zezwoleń na przejazdy komercyjne dla ukraińskich przewoźników - poinformował w Brukseli wiceminister infrastruktury Rafał Weber. Komisja Europejska odpowiada, że nie ma takiej możliwości.

Estonia stawia płot na granicy z Rosją. Władze: zostanie ukończony do końca 2025 roku

05.12.2023 13:35
Infrastruktura lądowa na wschodniej granicy Estonii zostanie ukończona do końca 2025 roku i do tego czasu jej część powinna zostać wyposażona w sprzęt monitorujący. Przy wystarczającym finansowaniu całość umocnień na granicy z Rosją może zostać ukończona do 2027 r. - powiedział Janek Magi, szef departamentu ds. polityki migracyjnej Zarządu Policji i Straży Granicznej Estonii (PPA), cytowany we wtorek przez telewizję ERR.