Redakcja Polska

USA: ustawa o pomocy Ukrainie i Izraelowi zablokowana w Senacie

07.12.2023 09:38
Senat Stanów Zjednoczonych zablokował ustawę, na mocy której miliardy dolarów miały trafić do objętych wojną Ukrainy i Izraela. Głosowanie zakończyło się stosunkiem głosów 49 do 51. Aby rozpoczęto debatę nad wprowadzeniem ustawy, potrzeba było 60 głosów.
W USA trwają dyskusje o formach pomocy dla Ukrainy
W USA trwają dyskusje o formach pomocy dla Ukrainy Shutterstock/Andrea Izzotti

Zgodnie z linią partyjną, Republikanie zagłosowali przeciwko ustawie zakładającej wsparcie w wysokości ponad 110 miliardów dolarów. Frakcja republikańska naciskała na zaostrzenie środków kontroli imigracji w Stanach Zjednoczonych i kontrolę granicy z Meksykiem. Przeciwko ustawie zagłosował między innymi lider większości w Senacie Chuck Schumer i niezależny senator Bernie Sanders.

Republikanie i Demokraci od miesięcy dyskutują o tym, w jaki sposób odnieść się do prośby prezydenta Joe Bidena o wsparcie finansowe Ukrainy broniącej się przed rosyjskimi wojskami, a także walczącego z Hamasem Izraela.

IAR/dad

Opóźnia się pomoc finansowa dla Kijowa. "Jest duże ryzyko, że Ukraina przegra wojnę"

06.12.2023 10:29
Opóźnienie omawianej w Kongresie USA pomocy dla Ukrainy może spowodować "duże ryzyko", że Ukraina przegra wojnę - oświadczył we wtorek szef kancelarii prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Andrij Jermak w Waszyngtonie. Jeśli pomoc zostanie opóźniona, "stworzy to duże ryzyko, że możemy się znaleźć w takiej samej sytuacji, w jakiej jesteśmy obecnie" - powiedział Jermak.

Ambasador USA ostro o rządzie Orbana. "Popierają Rosję i ignorują interesy NATO"

06.12.2023 14:13
Ambasador Stanów Zjednoczonych w Budapeszcie powiedział, że węgierski rząd, który popiera Władimira Putina ignoruje interesy NATO. David Pressman dodał, że wstrzymywanie pomocy dla Ukrainy przez Węgry dzieje się w czasie, gdy rosyjscy zbrodniarze wojenni mordują Ukraińców.

Swiatłana Cichanouska: bez demokratycznej Białorusi Europa nie będzie bezpieczna

06.12.2023 15:15
- Bez demokratycznej Białorusi Europa nie będzie bezpieczna - mówiła przywódczyni białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska. Jej przemówienie wyemitowano w Parlamencie Europejskim, na forum współpracy przedstawicieli ośmiu białoruskich partii demokratycznych z europejskimi grupami politycznymi.