Redakcja Polska

Eksperci: brak amunicji zmusza ukraińskich artylerzystów do zmiany taktyki

04.02.2024 15:18
Brak amunicji zmusza ukraińskich artylerzystów do zmiany taktyki, polegającej na ostrzeliwaniu jedynie pewnych i potwierdzonych celów. Problem ogranicza możliwości manewrowania, co z kolei utrudni wyzwalanie okupowanych terenów - ostrzegli eksperci w rozmowie z portalem Business Insider.
Wartość pomocy wojskowej udzielanej Ukrainie przez Estonię, Litwę i Łotwę przekroczyła już 1 proc. PKB tych państw.
Wartość pomocy wojskowej udzielanej Ukrainie przez Estonię, Litwę i Łotwę przekroczyła już 1 proc. PKB tych państw.facebook.com/GeneralStaff.ua

Ukraina wystrzeliwuje około 2 tys. pocisków dziennie, Rosja - 10 tys. Rosjanie zwiększyli też produkcję amunicji, sojusznicy Ukrainy z kolei zwlekają z dostarczeniem Kijowowi niezbędnego wsparcia - przypomniał portal.

"Dla artylerii problem ten oznacza, że nie mogą już strzelać do podejrzanych celów, a jedynie tych, co do których mają pewność" - zauważył Mark Cancian, ekspert amerykańskiego think tanku Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych w Waszyngtonie (CSIS).

"Artyleria jest potrzebna, aby przytłaczać wroga. Nie tylko po to, by zabić przeciwnika, ale także żeby powstrzymać tych, którzy mogą przyjść mu z pomocą" - wyjaśnił Simon Miles z Duke University w USA.

Ekspert ostrzegł, że brak amunicji może spotęgować problemy, z jakimi Kijów borykał się podczas ostatniej kontrofensywy. "Bez artylerii nie będą w stanie manewrować. Oznacza to, że znacznie trudniej będzie im zająć się odzyskiwaniem terytorium" - powiedział.


PAP/IAR/dad

Ukraińska prokuratura: armia rosyjska zabiła ponad 520 dzieci

03.02.2024 12:25
W wyniku agresji zbrojnej Rosji na Ukrainę do tej pory zginęło 522 ukraińskich dzieci, a 1217 zostało rannych - podała w sobotę prokuratura generalna w Kijowie.

Estonia przekazała Ukrainie Javeliny, broń maszynową i amunicję

03.02.2024 14:37
Na Ukrainę dotarły wysłane z Estonii pociski przeciwpancerne Javelin, broń maszynowa i amunicja mniejszego kalibru - poinformował w sobotę minister obrony Estonii Hanno Pevkur.

Burza po słowach Andrzeja Dudy nt. Krymu. Radosław Sikorski: doprecyzowanie słów przez prezydenta zamyka sprawę

03.02.2024 17:34
Doprecyzowanie słów przez prezydenta Andrzeja Dudę na temat Krymu zamyka sprawę - powiedział w Brukseli minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. W piątek w rozmowie z Kanałem Zero prezydent powiedział, że nie wie, czy Ukraina odzyska Krym, a półwysep "jeżeli popatrzymy historycznie, to przez więcej czasu był w gestii Rosji". W sobotę napisał na portalu X, że jego stanowisko w sprawie rosyjskiej agresji jest jednoznaczne, że Rosja łamie prawo międzynarodowe, jest agresorem i że okupacja międzynarodowo uznanych terytoriów Ukrainy, w tym Krymu, to zbrodnia.

Rosja wywozi ukraińskie dzieci. Były prezydent Łotwy: to polityka jak nazistowskich Niemiec

04.02.2024 11:58
- Rosja chce zabrać ukraińskie dzieci, by nie mogły być już częścią ukraińskiego narodu, chce je zrusyfikować i włączyć do narodu rosyjskiego. To część wojny ideologicznej - ocenił były prezydent Łotwy Egils Levits. Porównał też decyzje Putina do polityki nazistowskich Niemiec na okupowanych terytoriach, zwłaszcza Polski, gdy do Niemiec zabierano polskie dzieci, by poddać je germanizacji.