Redakcja Polska

Wizyta Radosława Sikorskiego w USA. Wiceszef MSZ: pomoc Ukrainie to nasz żywotny interes

21.02.2024 12:00
- Minister Sikorski nie tylko to podkreśla, ale na każdym etapie walczy o to, aby Ukraina dostała obiecaną jej broń i amunicję, szczególnie kalibru 155 mm, którą miano dostarczyć do końca zeszłego roku w liczbie miliona sztuk. Na razie to jest połowa lub trochę więcej - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Szejna, wiceminister spraw zagranicznych.
Radosław Sikorski w Brukseli: mam być w USA w tym miesiącu.
Radosław Sikorski w Brukseli: mam być w USA w tym miesiącu.Sebastian Indra / MSZ / Orhan Cam /Shutterstock

Wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna powiedział, że wizyta Radosława Sikorskiego w Waszyngtonie będzie równie ważna jak niedawne wizyty w Paryżu i Berlinie. Szef polskiej dyplomacji ma rozmawiać między innymi z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem oraz sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem.

Na antenie Polskiego Radia 24 Andrzej Szejna podkreślił, że głównym tematem rozmów będą kwestie związane z bezpieczeństwem, a także współpracą między Stanami Zjednoczonymi a Polską w zakresie pomocy dla Ukrainy. Jak dodał, jest to "żywotny interes" Polski.

Wojna w Ukrainie. "Ukraińcy muszą mieć, czym się bronić i za pomocą czego atakować"

Gość audycji przypominał, że minister Sikorski szczególnie podnosi sprawę dostaw amunicji dla Ukrainy, w tym puli miliona sztuk, która miała być dostarczona do końca ub. roku. - Ukraińcy muszą mieć, czym się bronić i za pomocą czego atakować - zaznaczył i dodał, że podczas tej wizyty poruszone zostaną również tematy współpracy gospodarczej z USA i dalsze planów rozwojów strategii NATO.  

NATO ."Kampania wyborcza nie usprawiedliwia słów Trumpa"

Wiceminister skomentował także niedawne słowa Donalda Trumpa o współpracy w ramach NATO. - Nawet gorąca kampania wyborcza, której jesteśmy świadkami, nie usprawiedliwia tych słów. Przekroczono pewną granicę, nikt nie może kwestionować art. 5, który mówi, że wszyscy członkowie NARTO solidarnie stoją po stronie każdego zaatakowanego członka sojuszu. Kiedy Polska wysłała swój kontyngent do Afganistanu, nie wystawiła za to rachunku Stanom Zjednoczonym - zauważył.

W Nowym Jorku szef polskiej dyplomacji weźmie udział w sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ poświęconej okupowanym terytoriom Ukrainy oraz w debacie ministerialnej Rady Bezpieczeństwa ONZ nt. sytuacji na Ukrainie. Z kolei w Waszyngtonie szefowie dyplomacji Polski i USA zainaugurują także obrady 15. Polsko-Amerykańskiego Dialogu Strategicznego.


PR24/ho

"Putin go zabił". Julia Nawalna zapewnia, że będzie kontynuować dzieło Aleksieja

19.02.2024 15:17
Julia Nawalna, wdowa po zmarłym w łagrze opozycjoniście Aleksieju Nawalnym zapowiedziała, że będzie kontynuować jego dzieło i wezwała Rosjan, by ją wsparli. Będę dalej walczyć o nasz kraj i wzywam, byście stanęli obok mnie - oświadczyła Nawalna w nagraniu wideo opublikowanym w poniedziałek.

Polska rozpoczyna procedurę wychodzenia z artykułu 7. Krok w kierunku uwolnienia unijnych funduszy

20.02.2024 13:12
Polska rozpoczyna wychodzenie z procedury praworządnościowej rozpoczętej w ramach artykułu 7 unijnego traktatu. Szef resortu sprawiedliwości Adam Bodnar przyleciał do Brukseli na spotkanie ministrów do spraw europejskich unijnych krajów z planem działań dotyczącym reform, który ma pozwolić na zakończenie procedury.

Estonia powstrzymała hybrydową operację rosyjskich służb

20.02.2024 18:10
Estońskie władze twierdzą, że na terytorium kraju powstrzymana została hybrydowa operacja rosyjskich służb bezpieczeństwa. W tej sprawie Estończycy w ciągu ostatnich miesięcy zatrzymali w sumie dziesięć osób. W sprawie wszczęte zostało postępowanie karne.