Redakcja Polska

Estonia powstrzymała hybrydową operację rosyjskich służb

20.02.2024 18:10
Estońskie władze twierdzą, że na terytorium kraju powstrzymana została hybrydowa operacja rosyjskich służb bezpieczeństwa. W tej sprawie Estończycy w ciągu ostatnich miesięcy zatrzymali w sumie dziesięć osób. W sprawie wszczęte zostało postępowanie karne.
Audio
  • Estońskie władze twierdzą, że na terytorium kraju powstrzymana została hybrydowa operacja rosyjskich służb bezpieczeństwa. Materiał Kamila Zalewskiego
Policja estońska - zdjęcie ilustracyjne
Policja estońska - zdjęcie ilustracyjneDmitri T/ Shutterstock

Estońska Służba Bezpieczeństwa podaje, że celem skoordynowanej operacji hybrydowej było wzbudzenie przez Rosjan strachu i napięcia w społeczeństwie. Wśród podejrzanych są osoby, które wybiły szyby w samochodach estońskiego ministra spraw wewnętrznych Lauriego Laanemetsa oraz redaktora naczelnego rosyjskojęzycznej wersji portalu "Delfi".


Posłuchaj
00:47 12825268_1.mp3 Estońskie władze twierdzą, że na terytorium kraju powstrzymana została hybrydowa operacja rosyjskich służb bezpieczeństwa. Materiał Kamila Zalewskiego

 

Estońskie władze podają, że inne osoby zbierały informacje oraz dokonywały zniszczeń pomników. Portal ERR napisał, że zatrzymani to obywatele Rosji i Estonii lub posiadający podwójne estońsko-rosyjskie obywatelstwo. Część z nich zrekrutowano prawdopodobnie za pomocą mediów społecznościowych. Zdaniem Estończyków wiedzieli oni, że działają na zlecenie rosyjskich służb specjalnych, które całą akcję koordynowały. Za swoje działania mieli otrzymać też od Rosjan zapłatę.

O sprawie poinformowała na platformie X premier Estonii Kaja Kallas. "Wiemy, że Kreml bierze na cel wszystkie nasze demokratyczne społeczeństwa. Nasza odpowiedź: być otwartym i ujawniać ich metody. W ten sposób możemy powstrzymać szkodliwe działania i zwiększyć naszą odporność" - czytamy w jej wpisie.

Władze w Tallinnie przekazały też, że istniał również plan ataku na pojazdy innych osób. "To nowa metoda oddziaływania. W naszej ocenie Rosja nie osiągnęła swojego celu" - powiedział cytowany przez portal ERR dyrektor generalny Estońskiej Służby Bezpieczeństwa, Margo Palloson.

Zobacz więcej na temat: Estonia Rosja wojna hybrydowa

Joe Biden dla Polskiego Radia: rozważamy dodatkowe sankcje na Rosję

19.02.2024 17:47
Joe Biden rozważa nałożenie dodatkowych sankcji na Rosję. Prezydent USA powiedział o tym odpowiadając na pytanie Polskiego Radia. Biden ostro skrytykował Republikanów za wstrzymywanie pomocy dla Ukrainy i odwracanie się od NATO.

"Wtedy zginęli i wciąż giną". Dziesiąta rocznica pacyfikacji Majdanu w cieniu wojny

20.02.2024 10:00
Na Ukrainie obchodzona jest dziś dziesiąta rocznica krwawej pacyfikacji Majdanu. To Dzień Pamięci Bohaterów Niebiańskiej Sotni. W lutym 2014 roku zginęło ponad stu demonstrantów domagających się prozachodniego kursu Ukrainy. Drugi rok z rzędu obchody przebiegają w cieniu pełnowymiarowej wojny, którą Rosja prowadzi przeciwko Ukrainie.

Polska rozpoczyna procedurę wychodzenia z artykułu 7. Krok w kierunku uwolnienia unijnych funduszy

20.02.2024 13:12
Polska rozpoczyna wychodzenie z procedury praworządnościowej rozpoczętej w ramach artykułu 7 unijnego traktatu. Szef resortu sprawiedliwości Adam Bodnar przyleciał do Brukseli na spotkanie ministrów do spraw europejskich unijnych krajów z planem działań dotyczącym reform, który ma pozwolić na zakończenie procedury.

Według Łukaszenki przygotowywana jest "prowokacja przeciwko ludności Polski"

20.02.2024 12:42
Według Aleksandra Łukaszenki przygotowywana jest "prowokacja przeciwko ludności Polski". Podczas spotkania z funkcjonariuszami struktur siłowych w stolicy Białorusi Mińsku Łukaszenka oświadczył, że "wywiady polski i amerykański przygotowują prowokację na dużą skalę przeciwko ludności cywilnej". Twierdził, że winą za to miałyby zostać obarczone Rosja i Białoruś.