Redakcja Polska

Swiatłana Cichanouska wzywa do bojkotu wyborów, zorganizowanych przez reżim Łukaszenki

25.02.2024 09:59
Białoruska opozycjonistka Swiatłana Cichanouska wezwała społeczność międzynarodową i naród białoruski, by nie uznawali dzisiejszych wyborów, zorganizowanych przez reżim Łukaszenki. Dziś na Białorusi główny dzień głosowania w wyborach do Izby Reprezentantów i samorządów lokalnych. Do wyborów zostali dopuszczeni jedynie kandydaci lojalni wobec reżimu. Kampanii wyborczej towarzyszyły zakrojone na szeroką skalę represje i brutalna eliminacja wszystkich przedstawicieli opozycji.
Swiatłana Cichanouska apeluje o bojkot wyborów na Białorusi
Swiatłana Cichanouska apeluje o bojkot wyborów na BiałorusiŹródło: x.com/ Sviatlana Tsikhanouskaya @Tsihanouskaya

W wystąpieniu, opublikowanym w mediach społecznościowych Swiatłana Cichanouska podkreśliła, że reżimowe wybory nie mają nic wspólnego z demokracją. "Wszystkie partie, które nie podporządkowały się reżimowi, a także niezależne media, zostały zmuszone do milczenia". - mówiła opozycjonistka - " Uniemożliwiono udział w wyborach wszystkim niezależnym kandydatom. Wielu z nich stało się więźniami politycznymi. Reżim Łukaszenki odmówił wpuszczenia na Białoruś niezależnych obserwatorów. Naród białoruski widzi fałsz tych pseudowyborów, które są jedynie pozorem demokracji. Teraz najważniejsze jest, by zdała sobie z tego sprawę również społeczność międzynarodowa".

Swiatłana Cichanauska podkreśliła, że reżimowe wybory mają wszelkie dechy operacji wojskowej przeciwko własnym obywatelom, zdrowemu rozsądkowi i konstytucji.

Reżimowa Centralna Komisja Wyborcza poinformowała, że w trwającym od początku tygodnia przedterminowym głosowaniu wzięło udział niecałe 42 procent uprawnionych obywateli. Międzynarodowi komentatorzy podkreślają, że wybory, trwające cały tydzień, dają możliwość fałszerstw i manipulacji. Według niezależnych mediów studenci, żołnierze, emeryci i urzędnicy państwowi na Białorusi są zmuszani do oddania głosu.

W wyborach został zniesiony próg frekwencji. Reżim uzna je za ważne niezależnie od tego, ile osób pójdzie do urn.


IAR/dad

"Wspieraliśmy, wspieramy i będziemy wspierać Ukrainę". Andrzej Duda w drugą rocznicę inwazji Rosji

24.02.2024 13:27
W drugą rocznicę pełnowymiarowej inwazji Rosji na Ukrainę prezydent Andrzej Duda zapewnił, że wspieraliśmy, wspieramy i będziemy wspierać ten kraj w jego walce o wolność. "Dzisiaj to wsparcie jest nadal niezwykle potrzebne. Niezależnie od zmęczenia wojną. Wolny świat nie może dopuścić do tego, żeby Putin i Rosja zatriumfowali"- napisał prezydent na portalu X.  "My, Polacy, od pierwszych chwil zaangażowaliśmy się w pomoc bohatersko walczącej z rosyjskim najeźdźcą Ukrainie" – powiedział prezydent. "Nie stać nas na bezczynność, dlatego wzmacniamy naszą armię" – zadeklarował.

"Dwa lata rosyjskiego barbarzyństwa". Premier Donald Tusk oddał hołd walczącej Ukrainie

24.02.2024 16:26
Premier Donald Tusk oddaje hołd Ukraińcom walczącym od dwóch lat z rosyjskim agresorem. Dokładnie dwa lata temu, 24 lutego 2022 roku, rosyjskie wojska, wkroczyły na terytorium Ukrainy.

47. urodziny Polskiej Stacji Antarktycznej. Budowa nowego obiektu trwa

25.02.2024 09:11
Na przełomie 2026 i 2027 roku – czyli później niż pierwotnie zakładano – ma być gotowy i oddany do użytku nowy budynek główny Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego. Placówka rozpoczęła działalność 26 lutego 1977 roku i obchodzi właśnie 47. urodziny.