Redakcja Polska

"Dwa lata rosyjskiego barbarzyństwa". Premier Donald Tusk oddał hołd walczącej Ukrainie

24.02.2024 16:26
Premier Donald Tusk oddaje hołd Ukraińcom walczącym od dwóch lat z rosyjskim agresorem. Dokładnie dwa lata temu, 24 lutego 2022 roku, rosyjskie wojska, wkroczyły na terytorium Ukrainy.
Ілюстрацыя Volodymyr Vorobiov/Shutterstock

"Dwa lata ukraińskiego bohaterstwa. Dwa lata rosyjskiego barbarzyństwa. Dwa lata hańby tych, którzy pozostają obojętni" - napisał na portalu X szef rządu.

Dokładnie dwa lata temu, 24 lutego 2022 roku, rosyjskie wojska, wkroczyły na terytorium Ukrainy. Atak nastąpił także od strony Białorusi. Ukraińcy zdołali w pierwszych dniach odeprzeć atak na Kijów, a potem wyzwolić część zajętych terytoriów. Rosjanie wciąż okupują część wschodnich i południowych obwodów.

W ostatnich miesiącach zintensyfikowali ofensywę. Przez dwa lata wojny zginęły tysiące ludzi, żołnierzy i cywilów. Miliony osób straciły domy i zostały zmuszone do ucieczki w poszukiwaniu pomocy i bezpiecznego schronienia. Rosjanie nadal regularnie ostrzeliwują rakietami ukraińskie miasta.

Wołodymyr Zełenski o zakończeniu wojny

- Wojna rozpętana przez Rosję zakończy się zwycięstwem Ukrainy - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w drugą rocznicę rozpoczęcia przez Moskwę pełnowymiarowej napaści na Ukrainę.

- Ukraina już przeżyła 730 dni bólu, ale jednocześnie 730 dni nadziei na najwyższą sprawiedliwość, która polega na tym, że wszyscy mamy różne historie początku tej wojny, ale jej finał powinien być tylko jeden: zwycięstwo. I będzie – oświadczył Zełenski w materiale wideo nagranym na lotnisku w Hostomlu i zamieszczonym w mediach społecznościowych.

- Prezydent podkreślił, że każdy Ukrainiec ma niestety kogoś, czyją pamięć może uczcić milczeniem. "I wszyscy razem skłaniamy głowy" - oznajmił.

Podkreślając, że Ukraina po dwóch latach wojny jest o 730 dni bliższa zwycięstwa, zapewnił: "Uda się nam. Tu, w tym miejscu, człowiek jak nigdzie rozumie, że metal może nie wytrzymać, ale nie Ukraińcy. Można spalić samolot, ale nie sposób unicestwić nadziei, z którą każdy z nas zasypia i się budzi" – powiedział.

Zwracając się do swoich rodaków słowami "wielki narodzie wielkiego kraju", oświadczył, że jest nieprawdopodobnie dumny z każdego Ukraińca i Ukrainki i w każdego z nich wierzy.

- Każdy normalny człowiek chce, żeby wojna się zakończyła. Ale nikt z nas nie pozwoli, by zakończyła się nasza Ukraina – zaznaczył.

IAR/ho

Dwa lata od początku pełnowymiarowej inwazji Rosji na Ukrainę. Kliczko: wszystko potoczyło się bardzo szybko

24.02.2024 09:27
Dziś druga rocznica pełnowymiarowej agresji na Ukrainę. 24 lutego 2022 roku na ukraińskie miasta po raz pierwszy spadły rosyjskie rakiety. Tak było między innymi w Kijowie. Na ukraińską stolicę zaczęły nacierać też wojska agresora a kijowianie o poranku usłyszeli syreny, wybuchy i informacje o tym, że Rosjanie zmierzają do stolicy.

"Ukraina nie walczy sama". Radosław Sikorski: stoją za nią państwa europejskie, stoi NATO, stoi Polska

24.02.2024 11:01
Szef MSZ Radosław Sikorski podkreślił w przypadającą w sobotę drugą rocznicę rosyjskiej agresji na Ukrainę, że nasi sąsiedzi nie walczą samotnie. - Za Ukrainą stoją państwa europejskie, stoi NATO, stoi Polska - powiedział w opublikowanym w mediach społecznościowych nagraniu.

Szef NATO Jens Stolntenberg do Ukraińców: nie traćcie ducha

24.02.2024 12:31
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg wezwał Ukrainę i jej sojuszników, aby "nie tracili ducha" w obliczu krwawej ofensywy Władimira Putina. W drugą rocznicę rosyjskiej agresji na Ukrainę stwierdził, że sytuacja na polu bitwy pozostaje niezwykle poważna. 

"Wspieraliśmy, wspieramy i będziemy wspierać Ukrainę". Andrzej Duda w drugą rocznicę inwazji Rosji

24.02.2024 13:27
W drugą rocznicę pełnowymiarowej inwazji Rosji na Ukrainę prezydent Andrzej Duda zapewnił, że wspieraliśmy, wspieramy i będziemy wspierać ten kraj w jego walce o wolność. "Dzisiaj to wsparcie jest nadal niezwykle potrzebne. Niezależnie od zmęczenia wojną. Wolny świat nie może dopuścić do tego, żeby Putin i Rosja zatriumfowali"- napisał prezydent na portalu X.  "My, Polacy, od pierwszych chwil zaangażowaliśmy się w pomoc bohatersko walczącej z rosyjskim najeźdźcą Ukrainie" – powiedział prezydent. "Nie stać nas na bezczynność, dlatego wzmacniamy naszą armię" – zadeklarował.

Odwrót od rosyjskiego gazu. Europa dobrze poradziła sobie z kryzysem energetycznym

24.02.2024 15:50
W 2022 roku inwazja Rosji na Ukrainę nie tylko wstrząsnęła geopolityką, ale również skłoniła państwa Unii Europejskiej do radykalnych zmian w polityce energetycznej. Kryzys ten wymusił uniezależnienie się od rosyjskich dostaw gazu, co okazało się kluczowym zadaniem dla regionu, zwłaszcza w kontekście historycznej zależności wielu państw od tej surowcowej potęgi.