Redakcja Polska

Spotkanie szefów rządów Polski i Kanady. Donald Tusk: w kwestiach geopolitycznych mamy identyczne stanowiska

26.02.2024 13:58
- Polska i Kanada właściwie w każdej sprawie prezentują identyczne stanowisko, jeśli chodzi o najważniejsze geopolityczne kwestie, w tym napaść Rosji na Ukrainę i przyszłość naszego regionu - podkreślił premier Donald Tusk po spotkaniu z premierem Kanady Justinem Trudeau.
Premier Donald Tusk oraz premier Kanady Justin Trudeau podczas konferencji prasowej po spotkaniu w siedzibie KPRM w Warszawie
Premier Donald Tusk oraz premier Kanady Justin Trudeau podczas konferencji prasowej po spotkaniu w siedzibie KPRM w Warszawie PAP/Piotr Nowak

W poniedziałek przed południem premier szef polskiego rządu spotkał się z przebywającym z wizytą w Polsce premierem Kanady.

Podczas wspólnej konferencji po spotkaniu Donald Tusk podkreślił, że Polska i Kanada "właściwie w każdej sprawie" prezentują identyczne stanowisko, jeśli chodzi o najważniejsze geopolityczne kwestie, w tym napaści Rosji na Ukrainę i przyszłości naszego regionu. - Mamy podobne wrażenia i intencje. Ukraina potrzebuje naszej pomocy w wojnie z Rosją, wszystkie państwa Zachodu powinny działać bardziej zdecydowanie. Mamy co najmniej kilka możliwości na zwiększenie presji na Rosję i to w sposób bardzo wydatny - powiedział.


Posłuchaj
00:55 12835595_1.mp3 Polska i Kanada podobnie oceniają zagrożenie ze strony Rosji. W Warszawie wizytę składa premier Kanady Justin Trudeau. Rano spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą, potem rozmawiał w cztery oczy z premierem Donaldem Tuskiem.. Obaj politycy na wspólnej konferencji prasowej mówili między innymi o nakładach na obronność w ramach NATO. Materiał Agnies

 

Premier podkreślił, że rozmawiał z Trudeau o zamrożonych w bankach zachodnich i całego świata, w tym Japonii, aktywach rosyjskiego banku centralnego. - Trwa w tej chwili dyskusja w Europie i innych krajach, jak użyć te środki na rzecz odbudowy Ukrainy i prezentujemy tutaj identyczne stanowisko. Będziemy pracowali z panem premierem, naszymi przyjaciółmi w Europie, Stanach Zjednoczonych, Japonii, aby decyzje o użyciu tych środków na rzecz Ukrainy i przeciwko agresji rosyjskiego. To, wydaje się, rzecz dla nas oczywista i nad którą warto pracować - zaznaczył.

Premier Tusk podkreślił, że mowa o 300 mld dolarów, które powinny być wykorzystane na rzecz Ukrainy w jej obronie przez rosyjską agresją.

Kanadyjski premier w poniedziałek rano spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą. W sobotę, w drugą rocznicę rosyjskiej inwazji na Ukrainę, wraz z innymi przywódcami - m.in. premier Włoch Giorgią Meloni oraz szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen - Trudeau odwiedził Kijów, gdzie spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.


IAR/PAP/dad


Radosław Sikorski w CNN: jeśli Putin naprawdę nam zagrozi, jesteśmy gotowi podwoić wydatki na obronę

26.02.2024 09:21
Jeśli Władimir Putin naprawdę nam zagrozi, to jesteśmy gotowi podwoić wydatki na obronę; nie będziemy nigdy więcej rosyjską kolonią - powiedział minister spraw zagranicznych RP Radosław Sikorski w wyemitowanym w niedzielę wywiadzie dla amerykańskiej telewizji CNN.

Szef biura prezydenta Ukrainy: na szczyt poświęcony planowi pokojowemu zaprosimy ponad 160 państw

26.02.2024 11:16
Ukraina zaprosi ponad 160 państw na pierwszy szczyt poświęcony planowi pokojowemu prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, który odbędzie się wkrótce w Szwajcarii – oświadczył w niedzielę szef biura prezydenta Andrij Jermak podczas forum "Ukraina. 2024 rok" w Kijowie.