Redakcja Polska

Szef biura prezydenta Ukrainy: na szczyt poświęcony planowi pokojowemu zaprosimy ponad 160 państw

26.02.2024 11:16
Ukraina zaprosi ponad 160 państw na pierwszy szczyt poświęcony planowi pokojowemu prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, który odbędzie się wkrótce w Szwajcarii – oświadczył w niedzielę szef biura prezydenta Andrij Jermak podczas forum "Ukraina. 2024 rok" w Kijowie.
Andrij Jermak
Andrij Jermakfacebook.com/people/Андрій-Єрмак

Jak podkreślił Andrij Jermak, to bardzo istotne, by przywódcy spotkali się osobiście i omówili plan, który jest od miesięcy omawiany na szczeblu ambasadorów i doradców.

Zaznaczył, że w szczycie wezmą udział przywódcy różniący się między sobą pod względem motywacji oraz poglądów na to, jak zakończyć wojnę na Ukrainie, ale "wszyscy (z nich) szanują naszą niezależność i respektują naszą integralność terytorialną w międzynarodowo określonych granicach z 1991 roku oraz suwerenność".

Andrij Jermak powiedział, że w ramach drugiego szczytu „może być taka sytuacja, iż zaprosimy razem przedstawicieli Federacji Rosyjskiej i zostanie im przedstawiony ten plan”, jeśli do tego czasu będzie reprezentować Rosję ktoś, kto „rzeczywiście zechce zakończyć tę wojnę”.

W piątek szef szwajcarskiej dyplomacji Ignazio Cassis oświadczył na forum Zgromadzenia Ogólnym ONZ, że Szwajcaria zamierza zorganizować przed latem bieżącego roku konferencję pokojową wysokiego szczebla na temat Ukrainy.

Władze Ukrainy zabiegają o wsparcie dla 10-punktowego planu pokojowego, zaproponowanego przez prezydenta Zełenskiego. Plan ten przewiduje m.in. przywrócenie integralności terytorialnej Ukrainy, wycofanie wojsk rosyjskich i uwolnienie wszystkich jeńców wojennych.


PAP/ho


"Wspieraliśmy, wspieramy i będziemy wspierać Ukrainę". Andrzej Duda w drugą rocznicę inwazji Rosji

24.02.2024 13:27
W drugą rocznicę pełnowymiarowej inwazji Rosji na Ukrainę prezydent Andrzej Duda zapewnił, że wspieraliśmy, wspieramy i będziemy wspierać ten kraj w jego walce o wolność. "Dzisiaj to wsparcie jest nadal niezwykle potrzebne. Niezależnie od zmęczenia wojną. Wolny świat nie może dopuścić do tego, żeby Putin i Rosja zatriumfowali"- napisał prezydent na portalu X.  "My, Polacy, od pierwszych chwil zaangażowaliśmy się w pomoc bohatersko walczącej z rosyjskim najeźdźcą Ukrainie" – powiedział prezydent. "Nie stać nas na bezczynność, dlatego wzmacniamy naszą armię" – zadeklarował.

"Dwa lata rosyjskiego barbarzyństwa". Premier Donald Tusk oddał hołd walczącej Ukrainie

24.02.2024 16:26
Premier Donald Tusk oddaje hołd Ukraińcom walczącym od dwóch lat z rosyjskim agresorem. Dokładnie dwa lata temu, 24 lutego 2022 roku, rosyjskie wojska, wkroczyły na terytorium Ukrainy.

"Utrudniają życie Putinowi". Eksperci dla Polskiego Radia o skuteczności sankcji UE wobec Rosji

25.02.2024 15:29
Unijne sankcje na Rosję nie są na tyle mocne, by zatrzymać wojnę, bo Moskwa przygotowała się na nie w ostatnich latach, ale utrudniają życie Putinowi i jego reżimowi. Tak ocenił w rozmowie z brukselską korespondentką Polskiego Radia Beatą Płomecką ekspert instytutu badawczego Bruegel Nicolas Veron. Jego zdaniem bolesne na pewno były restrykcje finansowe. 

Radosław Sikorski w CNN: jeśli Putin naprawdę nam zagrozi, jesteśmy gotowi podwoić wydatki na obronę

26.02.2024 09:21
Jeśli Władimir Putin naprawdę nam zagrozi, to jesteśmy gotowi podwoić wydatki na obronę; nie będziemy nigdy więcej rosyjską kolonią - powiedział minister spraw zagranicznych RP Radosław Sikorski w wyemitowanym w niedzielę wywiadzie dla amerykańskiej telewizji CNN.