Redakcja Polska

Premier Tusk po spotkaniu z premierem Fialą: Polska i Czechy jednym głosem o sprawach regionu

27.02.2024 14:53
W Pradze premier Polski Donald Tusk spotkał się z premierem Czech Petrem Fialą. Po spotkaniu szef polskiego rządu podkreślał jednomyślność w kwestii wojny na Ukrainie. Dodał, że Polska i Czechy mówią jednym głosem od początku konfliktu i wyraził zadowolenie ze współpracy w najważniejszych kwestiach, na przykład dostaw amunicji. Petr Fiala zapewnił o dalszym wsparciu Ukrainy, podkreślając, że ten kraj walczy o wolność całej Europy. Jednocześnie polski premier zaznaczył, że "Polska nie przewiduje wysłania swoich oddziałów na teren Ukrainy". Nawiązał tym samym do wczorajszego szczytu przywódców europejskich w Paryżu.
Premier RP Donald Tusk i premier Czech Petr Fiala
Premier RP Donald Tusk i premier Czech Petr Fiala PAP/Radek Pietruszka

Zarówno Donald Tusk, jak i Petr Fiala zapewnili, że nie przewidują wysłania wojsk do objętej wojną Ukrainy. Premier Donald Tusk mówił w Pradze, że należy uruchomić rosyjskie aktywa, zamrożone w bankach na świecie, by wesprzeć Ukrainę. Podkreślił też konieczność zwiększenia nakładów państw europejskich na obronność. Odniósł się też do zgody Węgier na dołączenie Szwecji do NATO. Jak podkreślił, słowa gratulacji i podziękowania należą się premierom Szwecji i Finlandii.

Posłuchaj
00:38 12837603_1.mp3 Premier Czech Petr Fiala powiedział po spotkaniu z szefem polskiego rządu Donaldem Tuskiem, że oba kraje łączy zgoda w sprawach międzynarodowych oraz wartości, których należy bronić. Materiał Wojciecha Stobby (IAR)

 

Kwestie obecności żołnierzy w Ukrainie

Wczoraj w Paryżu wśród europejskich przywódców miało dojść do "żarliwej debaty" na temat możliwości wysłania żołnierzy na Ukrainę. Prezydent Francji Emmanuel Macron przekonywał, że w tej sprawie nie należy mówić "nigdy" i należy dyskutować. Dodał, że kiedyś niewyobrażalne wydawało się wysłanie na Ukrainę czołgów i samolotów.

Premier Donald Tusk wykluczył jednak wysłanie żołnierzy na Ukrainę. - Polska nie przewiduje wysłania swoich oddziałów na teren Ukrainy. Mamy tu wspólne stanowisko. Mówią tu o tym premierzy krajów, którzy zaangażowali się o wiele bardziej niż większość państw w pomoc Ukrainie, w jej wysiłku zbrojnym - powiedział Donald Tusk.


Posłuchaj
00:59 12837504_1.mp3 Premier D. Tusk: Polska nie przewiduje wysłania swoich oddziałów na teren Ukrainy. Materiał Karola Surówki (IAR)

 

Według premiera nie byłoby w ogóle konieczności dyskutowania o wysyłaniu żołnierzy, gdyby wszystkie kraje solidarnie wysyłały wsparcie. Szef polskiego rządu zaapelował między innymi wykorzystanie zamrożonych rosyjskich aktywów do wspierania Ukrainy. - Po co spekulować o tym, co się zdarzy za dwa czy pięć lat, skoro możemy od ręki uruchomić 300 miliardów dolarów rosyjskich aktywów zamrożonych w bankach europejskich, amerykańskich, japońskich, na rzecz wsparcia Ukrainy i odbudowy Ukrainy. Jedną decyzją można by rozwiązać przynajmniej aspekt finansowy pomocy dla Ukrainy - mówił Donald Tusk.

W podobnym tonie wypowiadał się czeski premier Petr Fiala. Jego zdaniem Władimir Putin z wczorajszej dyskusji powinien jednak wyciągnąć jeden wniosek. - Rozmawialiśmy o szeregu rzeczy, które możemy i powinniśmy zrobić dla dobra Ukrainy, i myślę, że najważniejszym przesłaniem Europy dla świata i Rosji jest to, że państwa europejskie są nadal zjednoczone, że państwa europejskie są gotowe nie tylko nadal wspierać Ukrainę, ale przyspieszyć i wzmocnić naszą pomoc - powiedział Petr Fiala.

Współpraca w dostarczaniu amunicji

Premierzy Polski i Czech uzgodnili również, że oba kraje będą współpracować przy przekazywaniu Ukrainie amunicji. Donald Tusk i Petr Fiala już dziś mają możliwość przedstawienia swoich argumentów dwóm europejskim politykom, którzy blokowali wsparcie dla Ukrainy i oskarżani byli o prorosyjską politykę: w Pradze trwa bowiem szczyt Grupy Wyszehradzkiej, w którym biorą również udział szefowie rządów Węgier i Słowacji, Viktor Orban oraz Robert Fico.

Kwestie Zielonego Ładu

Polska i Czechy będą wspólnie apelować o zmiany w Zielonym Ładzie, aby unijne dyrektywy nie uderzały w przemysł obu państw. - Musimy o tym otwarcie mówić - podkreślił premier Tusk. Politycy mają też wspólne stanowisko w sprawie negatywnego wpływu wolnego handlu z Ukrainą na przemysł i rolnictwo obu krajów.

Organiczenia wymogów związanych z Zielonym Ładem żądają rolnicy w całej Europie, w tym polscy rolnicy, którzy dziś protestują w Warszawie.


IAR/dad

Spotkanie szefów rządów Polski i Kanady. Donald Tusk: w kwestiach geopolitycznych mamy identyczne stanowiska

26.02.2024 13:58
- Polska i Kanada właściwie w każdej sprawie prezentują identyczne stanowisko, jeśli chodzi o najważniejsze geopolityczne kwestie, w tym napaść Rosji na Ukrainę i przyszłość naszego regionu - podkreślił premier Donald Tusk po spotkaniu z premierem Kanady Justinem Trudeau.

"Dobra strategiczna rozmowa bliskich sojuszników". Spotkanie szefów dyplomacji Polski i Stanów Zjednoczonych

27.02.2024 09:26
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski zakończył wizytę w Stanach Zjednoczonych. Jej ostatnim punktem było spotkanie z koordynatorką amerykańskich służb wywiadowczych Avril Haines. Wcześniej szef polskiej dyplomacji spotkał się z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem. Jednym z głównych tematów rozmów była Ukraina. - To była dobra strategiczna rozmowa bliskich sojuszników. Na szczycie agendy było bezpieczeństwo Polski także w kontekście wojny w Ukrainie - podsumował spotkanie Radosław Sikorski.

Prezydent Litwy: Zachód jest wyraźnie w tyle za Rosją ws. produkcji sprzętu wojskowego

27.02.2024 13:28
Prezydent Litwy Gitanas Nauseda ocenia, że w kwestii produkcji sprzętu wojskowego i amunicji Zachód jest wyraźnie w tyle za Rosją. Wczoraj litewski przywódca wziął w Paryżu udział w konferencji z innymi liderami UE i NATO w sprawie Ukrainy.