Polskie Radio
Section05
Petr Fiala

TYLKO U NAS Amunicja dla Ukrainy. Czechy chcą wysłać tysiące pocisków

Czeska inicjatywa zakupu amunicji dla Ukrainy nabiera tempa. Dotąd zebrano pieniądze na 300 tys. pocisków artyleryjskich. W sumie Czesi znaleźli w magazynach poza Unią Europejską 800 tys. sztuk amunicji. Na czym polega i jak przebiega ta operacja, powiedział korespondentowi Polskiego Radia doradca czeskiego premiera ds. bezpieczeństwa narodowego, Tomász Pojar.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Czechy Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2024 Praga bezpieczeństwo Petr Fiala NATO Wojciech Stobba Rosja

Grupa Wyszehradzka pozostaje podzielona w kwestii wojskowego wsparcia dla Ukrainy

Węgry i Słowacja nie zamierzają zmieniać swojej polityki i - w przeciwieństwie do Polski oraz Czech - nie będą wysyłać uzbrojenia. Po spotkaniu w Pradze premierzy państw Wyszehradzkiej Czwórki zadeklarowali gotowość dalszej pomocy humanitarnej i finansowej dla Kijowa. 
Zobacz więcej na temat:  Donald Tusk grupa wyszehradzka Viktor Orban Petr Fiala Czechy Węgry Słowacja wojna na Ukrainie Ukraina Robert Fico

Dalsza pomoc dla Ukrainy. Różnice zdań na szczycie V4

We wtorek premier Słowacji Robert Fico powiedział, że "możemy wysyłać broń i pieniądze Ukrainie, ale za dwa lata będziemy w tym samym miejscu, tylko będzie o kilkadziesiąt tysięcy ofiar więcej". Premier Czech Petr Fiala nie wierzy natomiast, że pacyfistyczne proklamacje są właściwym rozwiązaniem. - Walka to jedyny sposób, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo - uważa.
Zobacz więcej na temat:  Donald Tusk Czechy polityka Władimir Putin wojna na Ukrainie Słowacja Praga Rosja Ukraina Węgry Petr Fiala Robert Fico Viktor Orban

Premier Tusk po spotkaniu z premierem Fialą: Polska i Czechy jednym głosem o sprawach regionu

W Pradze premier Polski Donald Tusk spotkał się z premierem Czech Petrem Fialą. Po spotkaniu szef polskiego rządu podkreślał jednomyślność w kwestii wojny na Ukrainie. Dodał, że Polska i Czechy mówią jednym głosem od początku konfliktu i wyraził zadowolenie ze współpracy w najważniejszych kwestiach, na przykład dostaw amunicji. Petr Fiala zapewnił o dalszym wsparciu Ukrainy, podkreślając, że ten kraj walczy o wolność całej Europy. Jednocześnie polski premier zaznaczył, że "Polska nie przewiduje wysłania swoich oddziałów na teren Ukrainy". Nawiązał tym samym do wczorajszego szczytu przywódców europejskich w Paryżu.
Zobacz więcej na temat:  Donald Tusk Petr Fiala Czechy Ukraina wojna na Ukrainie

Grupa Wyszehradzka. Premier Czech: współpraca polityczna obecnie utrudniona, koncentrujemy się na praktycznej

Premier Czech Petr Fiala stwierdził, że obecnie współpraca polityczna w ramach Grupy Wyszehradzkiej jest utrudniona i dlatego w czasie trwającej czeskiej prezydencji jego rząd będzie koncentrować się na współpracy praktycznej. Grupę Wyszehradzką tworzą Polska, Czechy, Słowacja i Węgry.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA NATO Czechy POLSKA grupa wyszehradzka wojna na Ukrainie ŚWIAT Petr Fiala

Premier Czech: Polska wywiązuje się z umowy ws. Turowa. "Podziemna bariera jest najlepszym możliwym rozwiązaniem"

Czeskiej Agencji Prasowej premier Petr Fiala powiedział, że "Polska wywiązuje się z umowy w sprawie kopalni Turów". Polityk odniósł się do informacji Czeskiej Służby Geologicznej, według której podziemna bariera wybudowana w celu ochrony wód gruntowych działa, jednak nie przyniosła na razie efektu po czeskiej stronie granicy.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Klimatu i Środowiska Turów Czechy ŚWIAT Europa energetyka kopalnia Turów Petr Fiala

"Potężny pakiet obronny jest tym, czego potrzebujemy". Zełenski dziękuje Czechom

Ukraina potrzebuje dalekosiężnej broni do prowadzenia ofensywy i obrony przed rosyjską agresją - mówił o tym jej prezydent Wołodymyr Zełenski podczas wizyty w Pradze. Dziękował tam też czeskim władzom za okazaną pomoc w postaci sprzętu wojskowego. Więcej na ten temat korespondent Polskiego Radia Paweł Buszko. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Czechy Praga Petr Fiala wojna na Ukrainie wojna 2023 Wołodymyr Zełenski

Premier Czech zapowiada rozwój współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej. "To nie jest format, który przebrzmiał"

- Chcemy rozwijać współpracę wyszehradzką w rozsądnych granicach - zadeklarował Petr Fiala po czesko-słowackich konsultacjach międzyrządowych. Przedstawiciele obu państw rozmawiali w Trenczynie o bezpieczeństwie, walce z dezinformacją, współpracy energetycznej i gospodarczej.
Zobacz więcej na temat:  Czechy Petr Fiala Słowacja Unia Europejska grupa wyszehradzka polityka dyplomacja Europa ŚWIAT