Redakcja Polska

Radosław Sikorski z wizytą na Łotwie. "W sprawie Ukrainy mówimy jednym głosem"

27.03.2024 15:31
Polska i Łotwa mówią w sprawie Ukrainy jednym głosem i podobnie oceniają sytuację geopolityczną w regionie - oświadczył w środę w Rydze szef MSZ Radosław Sikorski. Polska podwoi swój wkład w czeską inicjatywę amunicyjną, a zyski z zamrożonych aktywów Rosji trafią wkrótce na Ukrainę w postaci sprzętu i amunicji - dodał.
Radosław Sikorski o bezpieczeństwie rozmawiał ze swoim łotewskim odpowiednikiem Krijanisem Karinem
Radosław Sikorski o bezpieczeństwie rozmawiał ze swoim łotewskim odpowiednikiem Krišjanisem KarinšemFot.: Konrad Laskowski/MSZ Źródło: x.com/MSZ/@MSZ_RP

Szef polskiej dyplomacji składa jednodniową wizytę w Rydze, a pierwszym jej punktem było spotkanie z ministrem spraw zagranicznych Łotwy Kriszjanisem Karinszem.

Podczas wspólnej konferencji prasowej Sikorski powiedział, że stosunki polsko-łotewskie uważa za modelowe i doskonałe, a partnerstwo obu krajów jest strategiczne. - Podzielamy ocenę sytuacji geopolitycznej w naszym regionie. Łotwa, tak jak Polska, zwiększa wydatki na obronność i świadczy pomoc wojskową Ukrainie, mówimy o tych sprawach wobec sojuszników i na forum międzynarodowym jednym głosem - podkreślił.


Posłuchaj
00:45 12891430_1.mp3 Stosunki polsko-łotewskie są modelowe, a oba kraje są wśród liderów pomocy Ukrainie - stwierdził w Rydze minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. O bezpieczeństwie rozmawiał ze swoim łotewskim odpowiednikiem Krišjanisem Karinšem. Materiał Tomasza Zielenkiewicza (IAR)

 

Jak dodał, oba kraje są liderami pomocy Ukrainie, która odpiera inwazję Rosji, oraz rozważają sposoby odbudowania tego kraju w przyszłości.

Pytany o wsparcie dla Ukrainy i pilnie potrzebne dostawy amunicji, Sikorski zwrócił uwagę, że ostatnio został uchwalony budżet obronny Unii Europejskiej na 2024 r. - I wreszcie powinny nastąpić zakupy amunicji z nowych pieniędzy, ale także zwroty dla naszych krajów za to, co w przeszłości dostarczyliśmy, to jest niebagatelna suma 5 mld euro tylko na ten rok - zaznaczył szef polskiej dyplomacji.

Czeska inicjatywa amunicyjna

- Polska i Łotwa włączyły się też do czeskiej inicjatywy amunicyjnej, myśmy zadeklarowali już poprzednio znaczącą sumę, w ostatnich 48 godzinach nasz polski wkład - zapadła decyzja, że będzie jeszcze podwojony - oświadczył Sikorski, ale nie podał dokładnej kwoty.

Szef polskiego MSZ zwrócił uwagę, że "bardzo pilnie, desperacko" potrzebny jest amerykański pakiet pomocy dla Ukrainy. Dodał, że "wszyscy musimy apelować do Kongresu Stanów Zjednoczonych, do spikera Izby Reprezentantów Mike'a Johnsona, aby zechciał poddać sprawę pod głosowanie (...) to jest kwestia sojuszniczej wiarygodności Stanów Zjednoczonych" - podkreślił.

Rosyjska rakieta nad Polską

Komentując niedawny incydent z rosyjską rakietą w polskiej przestrzeni powietrznej, minister zaznaczył, że to kolejna taka sytuacja. Jak przypomniał, w grudniu 2022 roku rosyjska rakieta spadła w okolicach Bydgoszczy, ok. 10 km od jego domu.

- My dostajemy tylko odłamki tego, co przeżywa Ukraina. Mam wrażenie, że niektóre media na Zachodzie nie są wystarczająco zszokowane tą bezprecedensową falą terroru z powietrza, którego ofiarą jest Ukraina - dodał.

- Oczywiście rezerwujemy prawo do obrony własnego terytorium, które jest również terytorium NATO-wskim. Ale jako sojusznicy powinniśmy też myśleć o tym, jak możemy pomóc Ukrainie - podkreślił.

Na pytanie o zamrożone aktywa rosyjskie Sikorski odpowiedział, że "już widać, że zyski z tych aktywów trafią za niedługo na Ukrainę w postaci sprzętu i amunicji".

Lipcowy szczyt NATO

W kontekście zaplanowanego na lipiec szczytu NATO w Waszyngtonie Sikorski podkreślił, że stan bezpieczeństwa wschodniej flanki Sojuszu będzie miernikiem sukcesu tego spotkania. Zapewnił, że Polska pozostanie zaangażowana w ochronę bezpieczeństwa Łotwy i pozostałych państw bałtyckich poprzez obecność polskiego kontyngentu wojskowego na Łotwie oraz cykliczny udział w misji Baltic Air Policing. - Wspólnie bronimy również naszych granic wschodnich NATO i UE przed zagrożeniami hybrydowymi ze strony Rosji i Białorusi - przypomniał.

Zapewnił, że Polska niezmiennie wspiera synchronizację sieci elektroenergetycznych państw bałtyckich z pozostałą częścią Europy, a także wspiera i realizuje inne inwestycje.

Stosunki polsko-łotewskie

Szef MSZ Łotwy ocenił, że stosunki między Polską i Łotwą są doskonałe. Przypomniał, że polskie jednostki przebywają na Łotwie w ramach obecności NATO, a polskie siły powietrzne chronią łotewskie niebo. Oba kraje tak samo rozumieją obecną sytuację geopolityczną, co ściśle je łączy - dodał.

Karinsz przypomniał o wsparciu udzielanym Ukrainie przez jego kraj i Polskę, m.in. w postaci środków finansowych oraz dostaw wojskowych. - I będziemy kontynuować tę pomoc w przyszłości - zapewnił. Od wygranej Ukrainy z Rosją zależy bezpieczeństwo nie tylko obu krajów, ale też Europy i całego świata, i decyzje trzeba podejmować teraz - zaznaczył.

- Zrobimy wszystko, abyśmy mogli kontynuować wzmacnianie zaangażowania sojuszników w NATO na rzecz wsparcia dla Ukrainy, aby Ukraina wygrała w tej wojnie i aby Rosja w tej wojnie przegrała - oświadczył Karinsz.

Powiedział też, że powinniśmy móc wykorzystywać rosyjskie środki nie tylko na odbudowę zniszczonej wskutek wojny Ukrainy, ale też na jej uzbrojenie. - Obecnie w UE zmierzamy do wykorzystywania zysków z zamrożonych aktywów (Rosji). To kilka miliardów euro, środki te mogą być wykorzystane na pomoc Ukrainie - powiedział szef łotewskiej dyplomacji.

- Według mnie należy spojrzeć na to szerzej - nie tylko na zyski z aktywów, ale też na same aktywa i aktywa rządowe, które są w różnych bankach europejskich. To setki miliardów - dodał.


IAR/PAP/dad

"Pomoc Ukrainie to sprawa najwyższej wagi". Spotkanie marszałek Senatu z przewodniczącym Parlamentu Estonii

26.03.2024 09:21
Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska spotkała się z przewodniczącym Parlamentu Republiki Estońskiej (Riigikogu) Lauriem Hussarem. Najważniejsze tematy poruszone podczas rozmowy dotyczyły bezpieczeństwa w regionie, współpracy w ramach NATO i pomocy Ukrainie.

Jest ostateczna zgoda krajów UE na wypłatę Polsce pieniędzy z KPO

26.03.2024 16:17
Jest ostateczna zgoda unijnych krajów na wypłatę Polsce pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy - ustaliła brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.

Szef MSZ Ukrainy w Politico: dajcie nam te cholerne Patrioty

27.03.2024 12:03
"Dajcie nam te cholerne Patrioty" - zaapelował we wtorek w wywiadzie dla portalu Politico szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba. Gdyby Ukraina miała wystarczającą liczbę systemów obrony powietrznej, byłaby w stanie chronić życie swoich obywateli i gospodarkę - podkreślił.