Redakcja Polska

Węgry nie będą blokować pomocy NATO dla Ukrainy

12.06.2024 14:27
NATO nie zmusi Węgier do udziału w pomocy Ukrainie, ale Węgry nie będą już jej blokować. Dwie deklaracje ważne dla przyszłości wsparcia dla walczących Ukraińców padły na spotkaniu premiera Viktora Orbána i szefa NATO Jensa Stoltenberga.
Jens Stoltenberg i Viktor Orban
Jens Stoltenberg i Viktor OrbanPAP/EPA/ZOLTAN MATHE

Obaj politycy uzyskali w czasie dzisiejszej rozmowy w Budapeszcie to, co chcieli. -Poprosiłem Sekretarza Generalnego, aby jasno określił, że wszelkie działania wojskowe poza terytorium NATO mogą mieć wyłącznie charakter dobrowolny. On to potwierdził, dzięki czemu Węgry otrzymały potrzebne gwarancje - oświadczył po spotkaniu premier Węgier Viktor Orbán.

Posłuchaj
00:57 13036862_1.mp3 Węgry nie będą blokować pomocy NATO dla Ukrainy. Materiał Piotra Piętki (IAR)

 

Jednocześnie zadeklarował, że Węgry - choć w kwestii wsparcia dla Ukrainy nie zgadzają się z większością Sojuszników - nie będą już hamulcowym NATO. - Premier i ja zgodziliśmy się dzisiaj, że Węgry nie będą blokować innych sojuszników w zobowiązaniu się do wsparcia finansowego Ukrainy ani wiodącej roli NATO w koordynowaniu pomocy - powiedział sekretarz generalny Sojuszu.

Deklaracje padły w trakcie przygotowań do szczytu przywódców NATO w Waszyngtonie, gdzie ma zapaść kolejna decyzja o konkretnym wsparciu wojskowym Ukrainy. Jeśli rzeczywiście Budapeszt wypełni swoje zobowiązanie, będzie to sukces Jensa Stoltenberga, który wkrótce odchodzi ze stanowiska szefa Sojuszu.

IAR/dad

Stany Zjednoczone wyślą na Ukrainę kolejny system Patriot

12.06.2024 10:04
Stany Zjednoczone wyślą na Ukrainę kolejny system Patriot. Ma on zostać przerzucony z Polski, gdzie chroni stacjonujących amerykańskich żołnierzy.

Radosław Sikorski w Berlinie: jeśli chodzi o odbudowę Ukrainy, Polska ma gigantyczne atuty

12.06.2024 10:35
Polska ma gigantyczne atuty i jest w uprzywilejowanej pozycji, jeśli chodzi o przyszły proces odbudowy Ukrainy - powiedział minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski we wtorek w Berlinie, gdzie uczestniczył w konferencji poświęconej temu tematowi.

Zmasowany atak rakietowy na Kijów. Poderwano NATO-wskie samoloty

12.06.2024 11:53
Ukraińskie siły obrony przeciwlotniczej odparły powietrzny ostrzał Kijowa. W nocy Rosjanie w ataku na Ukrainę użyli rakiet i dronów Shahed. Niemal wszystkie obiekty udało się strącić. W związku z atakiem poderwano w powietrze polskie i sojusznicze myśliwce.