Redakcja Polska

Wołodymyr Zełenski w Szwajcarii: wierzę, że tutaj, na szczycie, będziemy świadkami tworzenia się historii

16.06.2024 08:00
Przywódca Ukrainy Wołodymyr Zełenski wraz z prezydent Szwajcarii Violą Amherd w krótkim oświadczeniu dla mediów otwierającym w Buergenstock konferencję ws. pokoju na Ukrainie oznajmił, że wierzy, iż zebrani na szczycie politycy będą "świadkami tworzenia się historii”.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski x.com/Volodymyr Zelenskyy / Володимир Зеленський @ZelenskyyUa

Prezydent powiedział, że rozpoczynająca się konferencja jest już sukcesem, ponieważ „udało nam się przywrócić światu ideę, że wspólne wysiłki mogą powstrzymać wojnę i ustanowić sprawiedliwy pokój".

"Dziś jest dzień naszego wspólnego sukcesu. Naprawdę udało nam się dać szansę dyplomacji" - dodał.

Podkreślił, że Ukraina nigdy nie chciała wojny. "To zbrodnicza i absolutnie niesprowokowana agresja Rosji, a jedynym, który jej chciał, był Putin". 

"Ale w każdym razie pokój jest silniejszy" - dodał Zełenski.

Dlatego, jak powiedział, narodziła się Formuła Pokoju. „Formuła jedności światowej większości w imię pokoju, w imię pełnej skuteczności celów i zasad Karty Narodów Zjednoczonych, prawa międzynarodowego, a tym samym globalnego bezpieczeństwa. To jest coś, co jest bliskie każdemu narodowi na świecie” - oznajmił.

"Jestem wdzięczny każdej i każdemu, kto pomógł i pomoże" wypracować formułę pokojową - podsumował prezydent Ukrainy.

W szczycie biorą udział delegacje 101 państw i organizacji. Szwajcarscy urzędnicy będący gospodarzami konferencji przekazali, że ponad 50 szefów państw i rządów dołączy do spotkania w kurorcie Buergenstock z widokiem na Jezioro Czterech Kantonów.

W konferencji biorą też udział prezydent Andrzej Duda, kanclerz Niemiec Olaf Scholz i prezydent Francji Emanuel Macron a także wiceprezydent USA Kamala Harris.

Turcja i Arabia Saudyjska wysłały swoich ministrów spraw zagranicznych, podczas gdy kluczowe kraje rozwijające się, takie jak Brazylia, która jest obserwatorem na tym wydarzeniu, Indie i Republika Południowej Afryki będą reprezentowane na niższych szczeblach.

Chiny, które popierają Rosję, dołączyły do dziesiątek krajów, które nie biorą udziału w konferencji.


PAP/ho


50 mld dolarów zamrożonych rosyjskich aktywów trafi do Ukrainy. Sikorski: duży krok w dobrą stronę

14.06.2024 11:06
Szef MSZ Radosław Sikorski ocenił w piątek, że decyzja Grupy G7 o przeznaczeniu 50 mld USD z zamrożonych rosyjskich aktywów na pomoc Ukrainie, to duży krok w dobrą stronę i kluczowa decyzja. "Zachód musi nadal wspierać Ukrainę tym, co niezbędne - bronią i środkami na odbudowę" - dodał.

Ukraina w obliczu problemów z dostawami prądu. Zimą może być dostępny jedynie kilka godzin na dobę

14.06.2024 14:11
Zimą w ukraińskich domach prąd dostępny może być jedynie kilka godzin na dobę - zapowiada ukraiński dostawca energii elektrycznej. Ukraiński system generowania i przesyłu prądu boryka się z głębokim kryzysem, spowodowanym rosyjskimi atakami.

USA przeniosą PATRIOT-y na Ukrainę? Szef MON: obecność baterii w Polsce potwierdzona

14.06.2024 16:00
Wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział w piątek w siedzibie NATO w Brukseli, że obecność amerykańskich baterii Patriot w Polsce została potwierdzona. Dodał, że polskie Patrioty nie wyjadą na Ukrainę. Poinformował również, że polska armia liczy już ponad 200 tys. żołnierzy.

Ukraińskie drony zaatakowały rosyjską bazę wojskową. Zniszczono bojowe samoloty

15.06.2024 11:33
Ukraińskie drony zaatakowały w nocy rosyjską bazę lotniczą Morozowsk. Poinformował o tym szef ukraińskiego wywiadu wojskowego, Kyryło Budanow.