Redakcja Polska

Bez porozumienia na szczycie UE ws. najważniejszych stanowisk

18.06.2024 10:58
Bez porozumienia w sprawie najważniejszych stanowisk w Unii na szczycie w Brukseli. Przywódcy 27-mki nie uzgodnili kto stanie na czele Komisji Europejskiej, Rady Europejskiej i unijnej dyplomacji. Potwierdził to obecny przewodniczący Rady Charles Michel. - To była dobra dyskusja, która szła w dobrym kierunku. Partie polityczne przedstawiły swoje propozycje i będziemy w najbliższych dniach pracować, by przygotować decyzję do zatwierdzenia - powiedział szef Rady Europejskiej.
Audio
  • Bez porozumienia na szczycie UE ws stanowisk, kolejna okazja za 10 dni. Materiał Beaty Płomeckiej (IAR)
  • Bez porozumienia w sprawie najważniejszych stanowisk w Unii na szczycie w Brukseli. Materiał Przemysława Pawełka [posłuchaj]
  • Bez porozumienia na szczycie UE ws. najważniejszych stanowisk. Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Przywódcy 27-mki nie uzgodnili kto stanie na czele Komisji Europejskiej
Przywódcy 27-mki nie uzgodnili kto stanie na czele Komisji EuropejskiejPAP/EPA/OLIVIER MATTHYS

Kandydatką centroprawicy jest Ursula von der Leyen, która ma być przewodniczącą Komisji na drugą kadencję. Centrolewica popiera byłego premiera Antonio Costę na przewodniczącego Rady Europejskiej, a liberałowie premier Estonii Kaję Kallas na szefową unijnej dyplomacji. Charles Michel pytany, czy jest większość dla tych kandydatur odpowiedział, że to okaże się w przyszłym tygodniu.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że padła propozycja, by każda z osób przedstawiła program. Nie spełniły się więc przewidywania wielu przywódców, że na tym nieformalnym szczycie będzie zgoda. Dogrywka, czyli kolejna okazja do uzgodnień za 10 dni, na rutynowym, unijnym szczycie kończącym pierwsze półrocze.

IAR/dad

Podział stanowisk w Brukseli. Donald Tusk popiera Ursulę von der Leyen i Kaję Kallas

17.06.2024 15:33
Premier Donald Tusk powiedział, że Ursula von der Leyen to dobra kandydatka dla Polski na drugą kadencję przewodniczącej Komisji Europejskiej. Szef polskiego rządu wyraził nadzieję, że Niemka otrzyma poparcie unijnych przywódców. 

Szczyt pokojowy w Szwajcarii. Ukraińscy eksperci w większości zadowoleni z ustaleń

17.06.2024 16:46
W Kijowie przeważają pozytywne oceny zakończonego wczoraj w Szwajcarii szczytu na rzecz pokoju na Ukrainie. Zgromadził on ponad 80 krajów świata, oprócz Rosji i Chin. Przyjęto na nim rezolucję dotyczącą bezpieczeństwa żywnościowego, nuklearnego i wymiany jeńców. Szczyt, mimo, że nie przyniósł wymiernych rezultatów, to, według wielu opinii, może stać się początkiem procesu rozmów.

Raport NATO: 23 kraje przeznaczają na obronę co najmniej 2% PKB. Liderem – Polska

18.06.2024 13:00
23 kraje NATO przeznaczają na obronę wymagane co najmniej 2 procent swojego PKB. To rekordowa liczba. Polska pozostaje liderem rankingu już drugi rok z rzędu z wydatkami na poziomie 4,12 procent PKB. Tak wynika z raportu opublikowanego przez kwaterę główną Sojuszu Północnoatlantyckiego.