Redakcja Polska
Dodaj w Google

Dodaj nas do preferowanych źródeł w Google, aby nasze wiadomości wyświetlały Ci się na górze wyników wyszukiwania

Parlament Ukrainy powołał Serhija Koreckiego na stanowisko premiera

16.07.2026 12:41
Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy powołała w czwartek dotychczasowego prezesa zarządu państwowego koncernu Naftohaz Serhija Koreckiego na stanowisko premiera. Za jego kandydaturą, zgłoszoną przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, zagłosowało 289 deputowanych w 450-osobowym parlamencie.
Audio
  • Ukraina ma nowego premiera został nim Serhij Korecki - szef państwowego koncernu Naftohaz. Zamienił dotychczasową premier Julię Swyrydenko. Taką decyzję prezydenta Zełenskiego zatwierdził Ukraiński parlament. Rada Najwyższa przegłosuje dziś też nowy skład rządu. [posłuchaj]
Nowy premier Ukrainy Serhij Korecki
Nowy premier Ukrainy Serhij KoreckiFoto: fot. Wikimedia Commons

Przemawiając przed głosowaniem do deputowanych, Korecki powiedział, że priorytetami jego działań będą obrona Ukrainy, stabilność gospodarcza oraz integracja kraju z Unią Europejską.

48-letni Korecki zastąpił na stanowisku premiera Julię Swyrydenko, której dymisję Zełenski zapowiedział w niedzielę. Niedługo potem Swyrydenko oświadczyła, że ustępuje ze stanowiska. We wtorek parlament przyjął dymisję Swyrydenko.

Zełenski powiedział w środę, że Korecki jest najbardziej odpowiednią osobą na stanowisko nowego premiera. „Jeśli wchodzimy w okres zimowy, musimy być do niego przygotowani. Przygotowujemy się od dawna, ale priorytety są jasne – przygotowanie do zimy. Dlatego Serhij Korecki, po wszystkich konsultacjach, jest prawdopodobnie najlepiej przygotowaną osobą do objęcia stanowiska premiera Ukrainy” – oświadczył prezydent.

PAP/IAR/pż

Francuzi i Brytyjczycy będą ćwiczyć w Polsce, by przygotować „koalicję chętnych” do udzielania gwarancji Ukrainie

14.07.2026 13:00
Premier Donald Tusk zapowiedział po spotkaniu tzw. koalicji chętnych w Paryżu, że jesienią w Polsce odbędą się międzynarodowe ćwiczenia koalicji - przede wszystkim wojsk francuskich i brytyjskich - by „przygotować ją do realnych gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy i regionu”.

Zielone światło państw UE na wykluczenie z unijnej ochrony Ukraińców w wieku poborowym

15.07.2026 13:34
Państwa członkowskie Unii Europejskiej zgodziły się wstępnie na przedłużenie ochrony tymczasowej Ukraińców o kolejny rok - do 4 marca 2028 r. Zdecydowały przy tym o wykluczeniu z tej ochrony nowo przybywających do Unii Ukraińców w wieku poborowym.

Prezydent Litwy: Rosja planuje ataki na naszą infrastrukturę krytyczną

15.07.2026 18:00
- Rosja planuje ataki na litewską infrastrukturę krytyczną – ostrzegł w środę prezydent Litwy Gitanas Nauseda w wywiadzie dla agencji BNS. Podobne obawy wyraził także prezydent Łotwy Edgars Rinkeviczs.