Redakcja Polska

"DGP": Fort Trump zakładnikiem wyborów w USA

27.07.2020 09:37
Relokacja wojsk z Niemiec do Polski może nastąpić po wyborach. Chyba że Donald Trump przegra - podaje w poniedziałek "Dziennik Gazeta Prawna".
Andrzej Duda i Donald Trump podczas podpisywania wspólnej deklaracji
Andrzej Duda i Donald Trump podczas podpisywania wspólnej deklaracjiTwitter/Jakub Szymczuk/KPRP

Gazeta zaznacza, że kilka dni po wyborach w Polsce Warszawę odwiedził amerykański wiceminister obrony Ryan D. McCarthy, odpowiedzialny za cywilną kontrolę nad armią.

"Rozmawiałem z ministrem Błaszczakiem o negocjacjach na temat umowy o współpracy obronnej (DCA – Defense Cooperation Agreement), a także o tym, jak możemy ostatecznie sprostać swojej części tej umowy" - mówi, cytowany przez "DGP", amerykański wiceminister obrony.

McCarthy podczas spotkania dodał, że obecność Amerykanów w Polsce zwiększona zostanie o tysiąc żołnierzy. Zapytany, czy ten kontyngent przyjedzie z Niemiec – o czym dwa razy w amerykańskich mediach wspominał Donald Trump przy okazji deklaracji zmniejszenia obecności USA w RFN - McCarthy zadeklarował, że tysiąc, o którym mówi, nie ma związku z tym, o czym wspominał Trump. Bo on odnosi się do żołnierzy, co do których polski i amerykański prezydent umówili się w Waszyngtonie 18 miesięcy temu. Amerykański polityk unikał konkretnej odpowiedzi na pytanie, jak należy rozumieć słowa Trumpa na temat przeniesienia wojsk z RFN do Polski - czytamy.

Jak podaje dziennik, w Waszyngtonie panuje przekonanie, że za decyzją Donalda Trumpa stoi Richard Grenell, do niedawna ambasador USA w Berlinie, który przez kilka miesięcy w tym roku pełnił obowiązki dyrektora Wywiadu Narodowego, a teraz zajmuje się kampanią wyborczą prezydenta. Ten republikański konsultant i dyplomata nie ukrywał publicznie swojej niechęci do rządu i decyzji Angeli Merkel. Niewykluczone, że Mark Esper - obecny szef Pentagonu - wstrzymuje się z realizacją deklaracji prezydenta, bo czeka na wynik listopadowych wyborów w USA. Jeśli Trump przegra, sytuacja niemal na pewno się zmieni, a w Niemczech zostanie utrzymane status quo. Jeśli wygra – jego decyzję o relokacji do Polski wykona już nowy szef Pentagonu - informuje "DGP".


PAP/dad

Zobacz więcej na temat: Fort Trump USA Donald Trump

Uszkodzona wieża wartownicza w Auschwitz zostanie naprawiona. Muzeum wyłoniło wykonawcę

26.07.2020 13:50
Jedna z wież wartowniczych w byłym niemieckim obozie Auschwitz II-Birkenau, która została uszkodzona podczas wichury, będzie naprawiona i poddana konserwacji. Muzeum Auschwitz podało, że wyłoniło w przetargu wykonawcę tych prac. Potrwają one do końca br.

Zakończył się zlot Polaków nad brzegami Niemna na Białorusi

26.07.2020 17:33
Wspólnym, pamiątkowym zdjęciem oraz rozdaniem nagród zakończył się zlot Polaków nad brzegami Niemna w okolicach miasta Stołpce na Białorusi. W imprezie zorganizowanej przez stowarzyszenie "Poloniczka" uczestniczyło około 250 osób.

Weszło w życie porozumienie rozejmowe na wschodzie Ukrainy

27.07.2020 08:47
O godz. 00.01 w poniedziałek weszło w życie porozumienie w sprawie całkowitego i obustronnego przerwania ognia między wojskami ukraińskimi i prorosyjskimi separatystami na wschodzie Ukrainy. Jak dotychczas brak informacji o jego naruszeniu.