Redakcja Polska

Zakończył się zlot Polaków nad brzegami Niemna na Białorusi

26.07.2020 17:33
Wspólnym, pamiątkowym zdjęciem oraz rozdaniem nagród zakończył się zlot Polaków nad brzegami Niemna w okolicach miasta Stołpce na Białorusi. W imprezie zorganizowanej przez stowarzyszenie "Poloniczka" uczestniczyło około 250 osób.
Audio
  • Na zakończenie zlotu Polaków zwycięzcy zawodów sportowych otrzymali dyplomy, medale i upominki. Wybrane zostało również najlepsze danie polskie przygotowane na ognisku. Anatol Hardziej polski działacz społeczny z Mińska był pod wrażeniem potraw (IAR)
Pamiątkowa fotografia uczestników zlotu
Pamiątkowa fotografia uczestników zlotuPR/Włodzimierz Pac

Drugi dzień zlotu był poświęcony 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II. Organizatorka zlotu Swietłana Zamotina powiedziała Polskiemu Radiu, że zaśpiewać pieśni dla papieża przyjechało 8. chórów z różnych miast. - Pieśni śpiewane dla upamiętnienia Jana Pawła II. to dar Polaków mieszkających na Białorusi dla papieża, któremu nie było dane przyjechać do nas - powiedziała Zamotina.

Na zakończenie zlotu Polaków zwycięzcy zawodów sportowych otrzymali dyplomy, medale i upominki . Wybrane zostało również najlepsze danie polskie przygotowane na ognisku. Anatol Hardziej polski działacz społeczny z Mińska był pod wrażeniem potraw. - Dania dominowały polskie: chłodnik po staropolsku, naleśniki z sosem grzybowym, leszcz złapany w Niemnie i uwędzony na ognisku oraz rewelacyjna golonka przygotowana na gorących kamieniach - powiedział Anatol Hardziej.

Na tegorocznym 6. zlocie Polaków nad Niemnem było dużo rodzin z dziećmi. Dla niektórych to pierwszy wyjazd poza miasto po tym gdy na Białorusi spadła liczba zakażeń koronawirusem.

IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Białoruś Polacy na Białorusi

"Majówka - lipcówka" na Białorusi. Polacy wspominają Jana Pawła II

26.07.2020 11:20
Na Białorusi w niedzielę odbywa się "Majówka-lipcówka" poświęcona 100-leciu urodzin Jana Pawła II. Polacy ze środkowej Białorusi i ich goście upamiętnią papieża i świętego pieśniami nad brzegami rzeki Niemen, w pobliżu miasteczka Stołpce w obwodzie mińskim.

Uszkodzona wieża wartownicza w Auschwitz zostanie naprawiona. Muzeum wyłoniło wykonawcę

26.07.2020 13:50
Jedna z wież wartowniczych w byłym niemieckim obozie Auschwitz II-Birkenau, która została uszkodzona podczas wichury, będzie naprawiona i poddana konserwacji. Muzeum Auschwitz podało, że wyłoniło w przetargu wykonawcę tych prac. Potrwają one do końca br.

Kierunek: Polska. Sukces i komfort a tęsknota za ojczyzną

26.07.2020 16:45
„Sprzedałem firmę i dom, spieniężyłem rzeczy materialne i kamperem ruszyłem na południe Europy. Myślałem, że angielski klimat mi nie służy. W rzeczywistości tęskniłem za Polską. Zrozumiałem to po kolejnych trzech latach w Hiszpanii i Portugalii, i obrałem kierunek na Polskę” – wspomina Marcin Atman.