Redakcja Polska

W Brukseli nadzwyczajne spotkanie ministrów spraw wewnętrznych UE. Tematem sytuacja w Afganistanie i migracja

31.08.2021 08:53
W Brukseli dziś nadzwyczajne spotkanie unijnych ministrów spraw wewnętrznych poświęcone sytuacji w Afganistanie i kwestiom migracji.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne. Shutterstock/symbiot

Wczoraj, na spotkaniu ambasadorów z unijnych krajów, Polska zablokowała projekt wspólnego oświadczenia przygotowanego na dzisiejszą naradę - ustaliła nieoficjalnie brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Powodem był nieuwzględnienie poprawek dotyczących sytuacji na granicy Unii z Białorusią. Oznacza to, że dokument będą negocjować dziś unijni ministrowie.

Polska zabiegała, by do oświadczenia wpisać fragment mówiący o zagrożeniach hybrydowych, instrumentalizacji migracji oraz o konieczności wzmocnienia odporności Unii Europejskiej w związku z działaniami białoruskiego reżimu. Z relacji unijnych dyplomatów wynika, że Polska miała poparcie krajów bałtyckich i Grupy Wyszehradzkiej, ale Słowenia kierująca teraz pracami Unii nie zgodziła się na wprowadzenie poprawek.

Sprawa podsycania kryzysu migracyjnego przez władze w Mińsku na granicy z Polską, Litwą i Łotwą ma się dziś pojawić podczas kilkugodzinnej narady, ale głównym powodem jej zwołania była sytuacja w Afganistanie. Unijni ministrowie mają rozmawiać o wsparciu finansowym dla krajów sąsiadujących z Afganistanem, które przyjmą uchodźców. Chodzi o Iran, Pakistan i państwa Azji Środkowej.

Ponadto dyskusja ma dotyczyć przesiedleń uchodźców do Europy, ale w tym przypadku w grę wchodzą tylko dobrowolne deklaracje unijnych krajów. Szefowa Komisji Europejskiej mówiła w ubiegłym tygodniu, że Bruksela również i dla tych państw przygotowuje plan finansowego wsparcia.

IAR/ho

"Łukaszenka przegra, bo UE wyciągnęła wnioski z kryzysu migracyjnego". Wiceszef MSZ o sytuacji na granicy

30.08.2021 13:00
- Cel Aleksandra Łukaszenki, w najprostszych słowach, to dążenie do destabilizacji UE, w szczególności tych krajów, które postrzega jako swoich wrogów, czyli przede wszystkim Polski i Litwy - mówi w "Polska Times" wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.

Polska policja pomoże zabezpieczać litewską granicę. Szef MSWiA: mamy do czynienia z odwetem białoruskiego reżimu

30.08.2021 13:57
- Na granicach Polski i Litwy mamy do czynienia cyniczną grą białoruskiego reżimu. To odwet, zemsta za to, że państwo polskie i państwo litewskie stały się bezpiecznymi miejscami schronienia dla przedstawicieli opozycji białoruskiej - podkreślił szef MSWiA Mariusz Kamiński.

"To agresja na Polskę". Komisja Europejska o sytuacji na granicy z Białorusią

30.08.2021 14:41
Sytuacja na granicy z Białorusią to agresja na Polskę - oświadczył rzecznik Komisji Europejskiej. Adalbert Jahnz powtórzył negatywne stanowisko Brukseli dotyczące podsycania przez Białoruś kryzysu migracyjnego.