Redakcja Polska

ONZ: Polska wraz z ponad 40 krajami potępiła działania Białorusi na granicy z UE

26.10.2021 09:15
Ponad 40 krajów należących do Organizacji Narodów Zjednoczonych potępiło we wspólnym oświadczeniu łamanie praw człowieka przez białoruski reżim, w tym wykorzystywanie migrantów do celów politycznych. Wśród sygnatariuszy jest Polska, która zabiegała o przyjęcie dokumentu.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneShutterstock/Alexandros Michailidis

Wspólne stanowisko na temat działań władz Białorusi przyjęto w ramach Trzeciego Komitetu Zgromadzenia Ogólnego ONZ do spraw społecznych, humanitarnych i praw człowieka. Pod dokumentem, poza Polską, podpisały się między innymi Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Unia Europejska, Izrael, Australia, Japonia i Korea Południowa.

Przedstawiciele tych państw potępili ignorowanie przez władze w Mińsku prawa międzynarodowego, aresztowania działaczy opozycyjnych, prześladowania dziennikarzy i łamanie praw człowieka. "Wspierając nielegalne przekraczanie granicy Unii Europejskiej państwo białoruskie celowo naraża na ryzyko i zagrażanie życia obywateli państw trzecich. Jesteśmy głęboko zaniepokojeni brakiem współpracy ze strony reżimu z międzynarodowymi instytucjami zajmującymi się praw człowieka i totalną bezkarnością osób łamiących te prawa" - napisano w oświadczeniu, które na forum komitetu odczytał ambasador Litwy przy ONZ.

Sygnatariusze oświadczenia wezwali reżim Aleksandra Łukaszenki do zaprzestania represji oraz instrumentalnego używania migracji do celów politycznych.


IAR/ho


Zobacz więcej na temat: ONZ Białoruś POLSKA

"Odpowiedź na kryzys". Premier o Programie Inwestycji Strategicznych

25.10.2021 12:52
- Część rządowego Programu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych jest odpowiedzią na kryzys spowodowany epidemią, to powyżej 23 mld zł, to program jedyny i największy taki przez ostatnie 30 lat - powiedział premier Mateusz Morawiecki w Nidzicy.

Polska na EXPO 2020 w Dubaju. Odwiedzamy polski pawilon

25.10.2021 14:11
Polski pawilon już z daleka zwraca uwagę. Jego drewniana konstrukcja, zaprojektowana przez zespół projektowy WXCA, przyciąga gości z całego świata, szczególnie tych z  Bliskiego Wschodu, dla których drewno jest produktem bardzo luksusowym.

Czwarta fala pandemii w Europie rozpędza się. Kolejne kraje wprowadzają obostrzenia

25.10.2021 16:25
Rozpędzająca się czwarta fala pandemii powoduje, że kolejne kraje weryfikują swoje przepisy i wprowadzają kolejne obostrzenia.