Redakcja Polska

Czwarta fala pandemii w Europie rozpędza się. Kolejne kraje wprowadzają obostrzenia

25.10.2021 16:25
Rozpędzająca się czwarta fala pandemii powoduje, że kolejne kraje weryfikują swoje przepisy i wprowadzają kolejne obostrzenia.
Audio
  • Ponownie rosną statystyki zachorować na koronawirusa w Europie [POSŁUCHAJ]
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneAlexandros Michailidis/Shutterstock

W związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną, Czechy zaostrzają od dziś część restrykcji sanitarnych. Zmiany dotyczą przede wszystkim obowiązku zakrywania ust i nosa w zamkniętych przestrzeniach. Polska jest od dziś uznawana przez Czechy za kraj wysokiego ryzyka epidemicznego. Wiąże się to z zaostrzeniem restrykcji sanitarnych dla przyjeżdżających do Czech. Zmiany nie dotkną jednak osób zaszczepionych przeciwko COVID-19.

W związku z dużą liczbą zakażeń koronawirusem także Estonia zaostrza od dzisiaj przepisy pandemiczne. W sobotę przeciwko nowym obostrzeniom w Tallinie protestowało kilka tysięcy osób. Estonia jest w czołówce krajów europejskich, w których w ostatnich dniach odnotowano najwięcej zakażeń koronawirusem. Wczoraj służby podały, że w ciągu doby zachorowało ponad 1700 osób. Ostatnio tyle infekcji notowano tam w marcu. Dotychczas w pełni zaszczepiło się około 55 proc. Estończyków.

Zmieniają się także zasady przybywania do Anglii. Zamiast droższych testów PCR, po przybyciu można teraz zrobić test kasetkowy. Trzeba być jednak zaszczepionym.

W Rosji nie przestaje rosnąć liczba zgonów pacjentów chorych na Covid-19. W Moskwie, w związku z trudną sytuacją epidemiczną od dziś obowiązują nowe ograniczenia. Stołeczna administracja ogłosiła częściową samoizolację dla osób po 60 roku życia i przewlekle chorych. Minionej doby rosyjskie służby sanitarne stwierdziły ponad 35 tysięcy zakażeń koronawirusem. W poprzednich dniach rejestrowano ponad 37 tysięcy nowych przypadków zakażenia.

Według danych monitorujących pandemię naukowców z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa - do chwili obecnej odnotowano ponad 240 milionów przypadków zakażenia koronawirusem, oraz niemal pięć milionów powiązanych z nim zgonów.


IAR/PP


"Odpowiedź na kryzys". Premier o Programie Inwestycji Strategicznych

25.10.2021 12:52
- Część rządowego Programu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych jest odpowiedzią na kryzys spowodowany epidemią, to powyżej 23 mld zł, to program jedyny i największy taki przez ostatnie 30 lat - powiedział premier Mateusz Morawiecki w Nidzicy.

Kazimierz Górski na muralu. "Trenera powinny znać kolejne pokolenia Polaków"

25.10.2021 16:50
Trwają prace nad muralem poświęconym najwybitniejszemu w historii polskiego futbolu trenerowi Kazimierzowi Górskiemu. Znajdzie się na bloku przy ulicy Madalińskiego 49/51 w Warszawie, gdzie mieszkał legendarny szkoleniowiec.

Polska na EXPO 2020 w Dubaju. Odwiedzamy polski pawilon

25.10.2021 14:11
Polski pawilon już z daleka zwraca uwagę. Jego drewniana konstrukcja, zaprojektowana przez zespół projektowy WXCA, przyciąga gości z całego świata, szczególnie tych z  Bliskiego Wschodu, dla których drewno jest produktem bardzo luksusowym.