Redakcja Polska

Unia Europejska rozpoczyna negocjacje członkowskie z Macedonią Północną i Albanią

19.07.2022 08:00
Rozpoczęcie negocjacji jest możliwe, bo w sobotę macedoński parlament zgodził się na kompromisową propozycję łagodzącą spór z Bułgarią, która wetowała rokowania.
Audio
  • Porozumienie Bułgarii z Macedonią Północną [posłuchaj]
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneфота: carlo deviti/shutterstock

Unia Europejska rozpoczyna negocjacje członkowskie z Macedonią Północną i Albanią. Ogłosić to mają jutro na wspólnej konferencji prasowej w Brukseli przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, premier Czech, które kierują teraz pracami Unii, Petr Fiala, premier Macedonii Północnej Dimitar Kowaczewski oraz premier Albanii Edi Rama

Rozpoczęcie negocjacji jest możliwe, bo w sobotę macedoński parlament zgodził się na kompromisową propozycję łagodzącą spór z Bułgaria, która wetowała rokowania. Macedonia Północna zgodziła się na zmiany w konstytucji i uznanie mieszkającej tam mniejszości bułgarskiej. A ponieważ wnioski o członkostwo Macedonii Północnej i Albanii były rozpatrywane razem, zatem teraz oba kraje rozpoczną negocjacje. Na początek będzie to tak zwany screening, czyli przegląd zgodności prawa krajowego ze wspólnotowym. 

Na tę decyzję oba kraje Bałkanów Zachodnich czekały od dłuższego czasu. Albania ma status kandydata do Unii od 2014 roku, Macedonia Północna od 2005.

IAR/ks

Azerbejdżan pomoże UE odejść od rosyjskiego gazu, podpisano umowę o współpracy

18.07.2022 15:05
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew podpisali w Baku umowę o zwiększeniu dostaw kaspijskiego gazu na Stary Kontynent.

Łotwa zbuduje ogrodzenie na granicy z Białorusią

18.07.2022 15:11
Ma to związek z ubiegłorocznym szturmem nielegalnych migrantów na wschodnie granice Unii Europejskiej. Pierwsza część ogrodzenia powstanie w tym roku. 

Estonia ma nowy rząd. Prezydent Alar Karis zatwierdził skład gabinetu premier Kai Kallas

18.07.2022 16:16
Powołanie nowego gabinetu jest wynikiem rozpadu koalicji Partii Reform, której przewodzi Kaja Kallas, z Partią Centrum.