Redakcja Polska

Paweł Soloch: ofensywa ukraińska tematem wiodącym spotkania w BBN

30.08.2022 14:00
Tematem wiodącym spotkania w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego była Ukraina w momencie, gdy rozpoczęła się długo oczekiwana ofensywa ukraińska - podkreślił we wtorek szef BBN Paweł Soloch. Według niego to,czy ofensywa okaże się punktem zwrotnym wojny, zależy od jej powodzenia.
Paweł Soloch
Paweł SolochKPRP/Krzysztof Sitkowski

Paweł Soloch w Programie Pierwszym Polskiego Radia był pytany o spotkanie w BBN, które odbyło się w poniedziałek wieczorem z udziałem m.in. prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego, szefów MON i MSWiA, szefa Sztabu Generalnego WP i dowódcy operacyjnego.

Jak wyjaśnił, "tematem wiodącym była Ukraina, akurat w momencie, kiedy rozpoczęła się zapowiadana i w pewnym sensie długo oczekiwana ofensywa ukraińska na południu". Dodał, że mówiono też o formule, w jakiem Polska dalej będzie angażować się w pomoc Ukrainie, oraz o działaniach sojuszniczych.

Zapytany, czy ofensywa to punkt zwrotny wojny, szef BBN odparł, że to zależy od jej powodzenia. Według ministra założenie jest takie, że będzie to ofensywa dążąca do wypchnięcia na drugi brzeg Dniepru wojsk rosyjskich.

Paweł Soloch odniósł się także do tego, że dotychczas UE nie przekazała 9 mld euro, które w czerwcu Rada Europejska zatwierdziła na pomoc dla Ukrainy. Jak podkreślił, budzi to zaniepokojenie nie tylko Polski i innych europejskich krajów zaangażowanych w pomoc, lecz także Stanów Zjednoczonych.

"Stany Zjednoczone dają w tej chwili więcej niż Unia Europejska, która jest bardziej uzależniona od rozwoju wypadków na Ukrainie. To nie jest dobra sytuacja" - ocenił minister. Jego zdaniem UE jako całość traci z powodu niewystarczającego zaangażowania się państw takich jak Niemcy i Francja.

Szef BBN był także pytany o kwestię okupowanej przez Rosję Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Jak zaznaczył, w misji Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) w elektrowni mają wziąć też udział Polacy.

Soloch podkreślił, że granie zagrożeniem nuklearnym to metoda, którą Rosja stosuje w sytuacji, gdy tradycyjne środki wojskowe okazują się nieskuteczne. Przypomniał też o rozpoczynających się na Dalekim Wschodzie ćwiczeniach Wostok-2022 organizowanych przez Rosję z udziałem Chin. W jego ocenie może być tam też poruszona kwestia ćwiczenia sytuacji z użyciem broni jądrowej.

W tym kontekście szef BBN był też pytany o relacje Polski z Chinami i rozmowę telefoniczną prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem Xi Jinpingiem sprzed miesiąca. "Prezydent jest konsekwentny w reprezentowaniu sprawy ukraińskiej, która jest w naszym, polskim, ale też ogólnoeuropejskim interesie" - zaznaczył.

Jak wyjaśnił, to była rozmowa z inicjatywy chińskiej dotycząca relacji gospodarczych. "Postawa naszego prezydenta, naszych władz, jest taka, że wszelkie wielkie projekty chińskie, o których była mowa, Pasa i Szlaku, dopóki trwa wojna na Ukrainie i dopóki Ukraina jest atakowana, siłą rzeczy ulegają ograniczeniu, jeśli nie zawieszeniu" - powiedział szef BBN.


PAP/ho

Szwecja przekaże Ukrainie kolejny pakiet pomocowy. Będzie wart niemal miliard euro

29.08.2022 15:44
Szwecja przekaże Ukrainie pakiet pomocowy o wartości niemal miliarda euro. Jak zapowiedziała premier Szwecji, połowa z tej sumy to pomoc wojskowa, a połowa to wsparcie dla ukraińskiej gospodarki.

Ukraina rozpoczęła kontrofensywę. ISW: Rosjanie "mydlą oczy" w sprawie jej znaczenia

30.08.2022 10:08
Instytut Studiów nad Wojną (ISW) wskazuje w najnowszej analizie, że przedstawiciele władz Ukrainy ogłosili kontrofensywę w obwodzie chersońskim na południu kraju. Jak zaznaczono, są doniesienia o wyzwoleniu kilku miejscowości spod rosyjskiej okupacji, choć oficjele ukraińscy tego nie potwierdzają. 

Josep Borrell: Ukraina wciąż potrzebuje pomocy UE, będziemy ją nadal wspierać

30.08.2022 12:16
W Pradze trwa nieformalne spotkanie unijnych ministrów obrony. Jak przekazał Josep Borrell wysoki przedstawiciel Unii Europejskiej do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa, szefowie resortów obrony mogą porozumieć się w sprawie misji szkoleniowej dla ukraińskiej armii.