Redakcja Polska

Prezydent Ukrainy uhonorował polskich polityków odznaczeniami państwowymi. "Za rozwój współpracy"

30.08.2022 16:10
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski uhonorował wysokimi odznaczeniami państwowymi polskich polityków, członków rządu, którzy zostali wyróżnieni za zasługi dla współpracy między państwami, wspieranie suwerenności i jedności terytorialnej jego kraju oraz popularyzację Ukrainy na świecie.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zadeklarował, że ukraińskie wojska wypędzą rosyjskich okupantów aż do granicy
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zadeklarował, że ukraińskie wojska wypędzą rosyjskich okupantów aż do granicypresident.gov.ua

Zgodnie z dekretem prezydenta Zełenskiego, opublikowanym na stronie internetowej biura prezydenckiego w Kijowie, orderem Księcia Jarosława Mądrego V klasy odznaczony został wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

Orderem Za Zasługi I klasy odznaczony został wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, zaś Orderem Za Zasługi II klasy szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk. Dworczyk został także odznaczony medalem „Za rozwój współpracy wojskowej”, przyznawanym przez ministra obrony narodowej Ukrainy.

Prezydent Ukrainy odznaczył zagranicznych polityków, działaczy społecznych, dziennikarzy i artystów w związku z obchodzonym 24 sierpnia Dniem Niepodległości jego państwa. W najnowszym dekrecie Zełenskiego znalazły się m.in. nazwiska przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, szefa unijnej dyplomacji Josepa Borrella i sekretarza stanu USA Antony’ego Blinkena.

Wcześniej Zełenski odznaczył premiera Mateusza Morawieckiego oraz wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego orderami Jarosława Mądrego drugiego stopnia. Stało się to podczas ich wspólnej wizyty w Kijowie, do której doszło 1 czerwca.


PAP/ho


Centrum Pomocy dla Kultury na Ukrainie pomaga chronić ukraińskie zabytki

29.08.2022 15:22
Od początku rosyjskiej inwazji centrum działające przy Narodowym Instytucie Dziedzictwa koordynuje inicjatywy ratujące zasoby kulturalne Ukrainy i pomaga ludziom kultury.

Ukraina rozpoczęła kontrofensywę. ISW: Rosjanie "mydlą oczy" w sprawie jej znaczenia

30.08.2022 10:08
Instytut Studiów nad Wojną (ISW) wskazuje w najnowszej analizie, że przedstawiciele władz Ukrainy ogłosili kontrofensywę w obwodzie chersońskim na południu kraju. Jak zaznaczono, są doniesienia o wyzwoleniu kilku miejscowości spod rosyjskiej okupacji, choć oficjele ukraińscy tego nie potwierdzają. 

Paweł Soloch: ofensywa ukraińska tematem wiodącym spotkania w BBN

30.08.2022 14:00
Tematem wiodącym spotkania w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego była Ukraina w momencie, gdy rozpoczęła się długo oczekiwana ofensywa ukraińska - podkreślił we wtorek szef BBN Paweł Soloch. Według niego to,czy ofensywa okaże się punktem zwrotnym wojny, zależy od jej powodzenia.