Redakcja Polska

Rosjanie zapowiadają "referenda" na okupowanych terytoriach Ukrainy. "To niczego nie zmieni"

20.09.2022 18:01
"Rosjanie mogą robić, co chcą. To niczego nie zmieni" - odparł we wtorek w Nowym Jorku szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba, pytany przed spotkaniem z ambasador USA przy ONZ Lindą Thomas-Greenfield o referenda dotyczące przyłączenia do Rosji okupowanych ukraińskich terytoriów - poinformowała agencja Reutera.
Audio
  • W okupowanych obwodach Ukrainy Rosjanie zapowiedzieli przeprowadzenie tzw. referendów za przyłączeniem tych terenów do Federacji Rosyjskiej. Zdaniem ukraińskich władz, ale też ekspertów działania Rosjan to odpowiedź na ostatnie sukcesy Ukraińców na polu walki. O szczegółach Paweł Buszko (IAR)
  • Rosjanie zapowiadają krajową mobilizację, a także "referenda" na okupowanych terytoriach Ukrainy. Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Zniszczony rosyjski czołg w okolicach Charkowa 17.09.2022
Zniszczony rosyjski czołg w okolicach Charkowa 17.09.2022PAP/EPA/OLEG PETRASYUK

Kułeba odniósł się w ten sposób do ogłoszonych we wtorek przez władze samozwańczych republik Ługańskiej i Donieckiej planów przeprowadzenia w dniach 23-27 września pseudoreferendów, mających na celu włączenie tych okupowanych przez Rosję terytoriów w skład Federacji Rosyjskiej.

Posłuchaj
00:49 11950408_1.mp3 W okupowanych obwodach Ukrainy Rosjanie zapowiedzieli przeprowadzenie tzw. referendów za przyłączeniem tych terenów do Federacji Rosyjskiej. Zdaniem ukraińskich władz, ale też ekspertów działania Rosjan to odpowiedź na ostatnie sukcesy Ukraińców na polu walki. O szczegółach Paweł Buszko (IAR)

 

Na stronie internetowej resortu, którym kieruje Kułeba, pojawiło się jednoznaczne stanowisko: "Ukraina uważnie śledzi plany przeprowadzenia przez Federację Rosyjską tzw. „referendów” na tymczasowo okupowanych terytoriach Ukrainy. (…) Nie będą one miały żadnych konsekwencji prawnych i nie będą miały wpływu ani na integralność administracyjno-terytorialną Ukrainy, ani na uznawanie jej granic przez społeczność międzynarodową".

Ukraińskie MSZ poinformowało też, że zarówno pseudoreferenda, jak i przymusowa "paszportyzacja" mieszkańców terytoriów tymczasowo okupowanych (przymusowe wręczanie mieszkańcom terytoriów okupowanych przez Rosję paszportów Federacji Rosyjskiej - przyp.red.) są rozpatrywane przez Ukrainę jako kolejna próba legitymizacji przez Rosję własnej agresji na Ukrainę, oraz że wszystkie ukraińskie terytoria zostaną wyzwolone, a rosyjskie dowództwo zostanie pociągnięte do odpowiedzialności za terror, zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości.

"Osoby, które będą organizować pseudoreferendum, będą obiektami postępowania karnego; kompetentne organy Ukrainy przedsięwezmą odpowiednie środki w celu ich odnalezienia i pociągnięcia do odpowiedzialności" – podkreśliło ministerstwo.

"Ukraina wzywa swoich międzynarodowych partnerów do stanowczego potępienia zamiaru przeprowadzenia przez Federację Rosyjską bezprawnego głosowania (…) oraz nałożenia na Rosję nowych sankcji i uznania ją za państwo sponsorujące terroryzm" – napisano w komuniakcie ukraińskiego resortu dyplomacji. 


PAP/dad

"NATO nie byłoby tym, czym jest, bez Polski". Ambasador USA Mark Brzeziński o polskim członkostwie w sojuszu

20.09.2022 16:07
Nie mówimy, że Polska musi udowadniać, że należy do NATO, ale mówimy, że NATO nie byłoby tym, czym jest bez Polski - powiedział we wtorek ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Podkreślił, że USA i Polska potrzebują siebie nawzajem.

Rosja formuje bataliony ochotnicze na Syberii. Praktyka z czasów II wojny światowej

20.09.2022 14:43
Rosja formuje na Syberii bataliony ochotnicze, do których angażuje się jako oficerów wykładowców uczelni wojskowej. Świadczy to o istotnych problemach z zasobami ludzkimi w armii - informuje we wtorek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Niemiecki historyk: Niemcy robiły wszystko, by nie poruszać kwestii reparacji wobec Polski

20.09.2022 15:13
W 1990 roku Republika Federalna robiła wszystko, aby nie poruszać kwestii zaległych żądań Polski, Grecji i wielu innych okupowanych przez Niemcy krajów mówi gazecie "Maerkische Oderzeitung" historyk i dziennikarz Felix Ackermann w rozmowie poświęconej reparacjom od Niemiec za II wojnę światową, których domaga się Polska.