Redakcja Polska

Polska wystąpiła o zgodę Niemiec na wysłanie czołgów Leopard na Ukrainę

24.01.2023 12:45
Polska zawnioskowała do Niemiec o zgodę na przekazanie czołgów Leopard Ukrainie - poinformował szef resortu obrony Mariusz Błaszczak. "Apeluję do strony niemieckiej o przyłączenie się do koalicji przekazującej czołgi" - podkreślił szef MON w mediach społecznościowych. 
Audio
  • Minister obrony Niemiec poinformował, że nie ma nowych decyzji w sprawie przekazania Ukrainie czołgów Leopard, szef NATO wyraził nadzieję, że do porozumienia dojdzie wkrótce. Boris Pistorius spotkał się w Berlinie z sekretarzem generalnym Sojuszu Północnoatlantyckiego. O czołgi Leopard poprosiła Ukraina. Jednak władze w Berlinie do tej pory nie wyr
Polska chce przekazać część swych czołgów Leopard Ukrainie, ale nie chce się na to zgodzić producent, czyli Niemcy
Polska chce przekazać część swych czołgów Leopard Ukrainie, ale nie chce się na to zgodzić producent, czyli NiemcyJeff Prananda/ Shutterstock

"To nasza wspólna sprawa, bo chodzi o bezpieczeństwo całej Europy!" - napisał minister na Twitterze, w apelu do rządu Niemiec o udział w koalicji na rzecz dozbrojenia Ukrainy. 

Premier Mateusz Morawiecki wyraził nadzieję, że Niemcy szybko odpowiedzą na polski wniosek w sprawie przekazania Leopardów Ukrainie. 
W ocenie szefa rządu Niemcy nie chcą pomagać broniącej się przed Rosją Ukrainie na szeroką skalę i w trudny do zrozumienia sposób zwlekają z podjęciem decyzji w sprawie przekazania czołgów Kijowowi. Stwierdził, że koalicja w sprawie wsparcia naszego wschodniego sąsiada powinna się rozrastać.


Posłuchaj
00:28 12163309_1 (1).mp3 Premier Mateusz Morawiecki: mam nadzieję, że odpowiedź Niemiec w sprawie Leopardów przyjdzie szybko (IAR)

 

Szef MON Niemiec: nie ma decyzji w sprawie

Minister obrony Niemiec Boris Pistorius poinformował we wtorek, że podczas rozmowy z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem nie zapadły nowe decyzje w sprawie czołgów Leopard 2. Zapewnił, że jeśli jakieś kraje zdecydują się na przekazanie tego sprzętu Ukrainie, Berlin będzie działał bardzo szybko.

Zdaniem Borisa Pistoriusa, nie ma żadnego rozbicia między sojusznikami, jeśli chodzi o przekazywanie czołgów na Ukrainę. Jak mówił, NATO nie może stać się częścią wojny z Rosją, ale jednocześnie Sojusz będzie wspierał Ukrainę. 


Posłuchaj
00:56 12163091_1.mp3 Minister obrony Niemiec Boris Pistorius poinformował, że jeszcze nie zapadła decyzja w sprawie wysłania czołgów Leopard na Ukrainę. Materiał Wojciecha Osińskiego (IAR)

 

W jego ocenie, dyskusja wokół Leopardów przykrywa rzeczywiste informacje o skali niemieckiego wsparcia dla Ukrainy. - Niemcy znajdują się w ścisłej czołówce liderów wsparcia wojskowego dla Kijowa. Przeznaczyliśmy na ten cel w sumie już około 3,3 miliardów euro. Tylko USA i Wielka Brytania dostarczyły nieco więcej - bronił się szef niemieckiego MON.

11 stycznia prezydent Andrzej Duda powiedział we Lwowie, że Polska podjęła decyzję o przekazaniu Ukrainie kompanii czołgów Leopard 2 w ramach budowania międzynarodowej koalicji w tej sprawie. Na przekazanie czołgów muszą jednak wyrazić zgodę Niemcy, które są ich producentem. Niemiecki rząd nie podjął jeszcze decyzji w tej sprawie.

Baerbock: Berlin nie będzie się sprzeciwiać

W minioną sobotę niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock powiedziała, że jeśli Polska wystąpi do Niemiec o zgodę, to Berlin nie będzie się temu sprzeciwiać.

Z kolei w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki powiedział, że wystąpi do Niemiec o zgodę na przekazanie Ukrainie Leopardów i dodał, że nawet gdybyśmy jej ostatecznie nie dostali, to i tak przekażemy czołgi w ramach "małej koalicji" międzynarodowej.

(PAP) (PAP)


IAR/PAP/dad


Walki na wschodzie Ukrainy. Rosja przygotowuje się do nowej ofensywy

24.01.2023 11:13
Siły rosyjskie przygotowują się do przeprowadzenia w nadchodzących miesiącach na Ukrainie zdecydowanej operacji wojskowej, która może mieć zarówno charakter ofensywny, jak i defensywny - informuje amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW). Dodaje, że taką ocenę sytuacji potwierdza też ukraiński wywiad wojskowy HUR.

Włoska gazeta pisze o "polskim obozie koncentracyjnym". Jest reakcja wiceszefa MSZ

24.01.2023 12:04
Wiceszef polskiej dyplomacji Paweł Jabłoński powiedział, że nazywanie niemieckich obozów koncentracyjnych polskimi wynika z nieświadomości zachodnich dziennikarzy, zbyt małej promocji Polski i braku wiedzy o historii. W ten sposób skomentował artykuł miejscowych włoskich mediów, które w odniesieniu do niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz użyły określenia "polski obóz".

Szef niemieckiego MON: decyzja ws. Leopardów może zapaść już wkrótce

24.01.2023 11:36
Minister obrony Niemiec Boris Pistorius poinformował, że jeszcze nie zapadła decyzja w sprawie wysłania czołgów Leopard na Ukrainę. Zakłada on, że może zostać podjęta "już wkrótce". Po spotkaniu z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem w Berlinie dodał jednak, że inne kraje mogą już rozpocząć szkolenie ukraińskich załóg czołgów na niemieckich Leopardach.