Redakcja Polska

Joe Biden: Ukraina nie zaczęła tej wojny. Gdyby rosyjskie czołgi zawróciły, wojna zakończyłaby się dzisiaj

26.01.2023 09:00
Prezydent USA Joe Biden ogłosił, że USA przekażą Ukrainie 31 czołgów M1 Abrams. Jak zapowiedział Biały Dom, czołgi zostaną zakupione dla Ukrainy i ich dostawa zajmie "miesiące", ale szkolenia rozpoczną się już wkrótce.
USA przekażą Ukrainie 31 czołgów M1 Abrams. Konferencja Bidena
USA przekażą Ukrainie 31 czołgów M1 Abrams. Konferencja BidenaEVELYN HOCKSTEIN/Reuters/Forum

Joe Biden powiedział w wystąpieniu w Białym Domu, że dostawy czołgów są konieczne ze względu na spodziewane wiosenne kontrofensywy, by wyzwolić ukraińskie terytorium, i potrzebę wzmocnienia ukraińskich sił przed atakami Rosji. Zaznaczył, że choć dostarczenie czołgów zajmie trochę czasu, szkolenie ukraińskich załóg rozpocznie się "tak szybko, jak to możliwe".

Biały Dom poinformował, że 31 abramsów będzie stanowić jeden batalion ukraińskich wojsk pancernych. Czołgi nie trafią jednak na Ukrainę natychmiast. Zostaną one zamówione u producenta i nie będą pochodzić z obecnych zasobów Pentagonu. 

Dostawy na Ukrainę

Jak powiedziała podczas wcześniejszej telekonferencji prasowej wysoka rangą przedstawicielka administracji USA, czołgi zostaną zakupione dla Ukrainy, a ich dostawy zajmą "miesiące, a nie tygodnie". Biały Dom wyjaśnił, że jest to podyktowane koniecznością zapewnienia, że Ukraińcy będą w stanie odpowiednio utrzymać i skutecznie używać maszyn, które są "najpotężniejsze na świecie, ale też najbardziej skomplikowane".

Obok czołgów USA dostarczą też osiem pojazdów zabezpieczenia technicznego M88. Urzędniczka wyjaśniła, że liczba 31 czołgów równa jest jednemu ukraińskiemu batalionowi pancernemu.

- Dzisiejsze ogłoszenie było produktem dobrych dyplomatycznych rozmów w ramach naszych regularnych i bliskich konsultacji z sojusznikami i partnerami - dodała.

PAP/IAR/ho

Leopardy pojadą na Ukrainę. Niemcy wyślą swoje czołgi, dają zielone światło innym krajom

25.01.2023 12:37
Niemcy zatwierdziły dostawę czołgów Leopard 2 na Ukrainę. Po tygodniach nacisków ze strony Kijowa, Warszawy oraz innych sojuszników Berlin zdecydował o dostarczeniu Ukrainie 14 maszyn z zapasów Bundeswehry oraz zgodził się na to, by inne europejskie państwa wysłały czołgi niemieckiej produkcji ze swoich zasobów.

"Politico": decyzja Scholza w sprawie Leopardów to "zwycięstwo Polski"

25.01.2023 14:00
Po tygodniowych głośnych naciskach na dostawy czołgów Warszawa złożyła we wtorek oficjalny wniosek o zezwolenie na eksport leopardów, co zmusiło kanclerza Niemiec Scholza do ostatecznego podjęcia decyzji - pisze portal "Politico", określając to "zwycięstwem Polski".

PKN Orlen podpisał z amerykańską firmą długoterminowy kontrakt na dostawy gazu LNG

25.01.2023 17:44
PKN Orlen podpisało z amerykańską firmą Sempra Infrastructure długoterminowy kontrakt na dostawy gazu LNG. Przez 20 lat z terminala Port Arthur w Teksasie do Polski będzie płynęło milion ton surowca rocznie. Skroplony gaz będzie transportowany przez flotę gazowców Orlen. Wolumen dostaw pokrywa prawie 10 procent obecnego zapotrzebowania polskich odbiorców na gaz w skali roku.