Redakcja Polska

Norwegia idzie śladem Polski. Przekaże Ukrainie czołgi Leopard

14.02.2023 17:06
Norwegia przekaże Ukrainie 12 czołgów wraz z częściami zamiennymi oraz amunicją - poinformował minister obrony Norwegii, Bjørn Arild Gram.
Norwegia idzie śladem Polski. Przekaże Ukrainie czołgi, w tym także niemieckie Leopardy 2
Norwegia idzie śladem Polski. Przekaże Ukrainie czołgi, w tym także niemieckie Leopardy 2Shutterstock/Mike Mareen

Premier Norwegii Jonas Gahr Støre oświadczył, że w skład zestawu wejdzie osiem czołgów oraz cztery czołgi "specjalnego przeznaczenia". Wraz ze sprzętem zostaną wysłani instruktorzy, którzy będą szkolić ukraińskich żołnierzy w Polsce.

- Rosyjska agresja na Ukrainę trwa już prawie rok. Przez ten czas byliśmy świadkami zbrodni wojennych, zniszczenia na niespotykana skalę oraz pospolitych morderstw dokonywanych przez rosyjskich napastników na skalę niespotykaną od czasów drugiej wojny światowej. Dlatego, podobnie jak inni nasi sojusznicy, postanowiliśmy przekazać Ukrainie czołgi. Wśród nich znajdą się niemieckie Leopardy 2 - przekazał norweski premier.


Polityk podkreślił, że decyzja norweskiego rządu zapadła po konsultacjach przeprowadzonych z ministrami obrony innych państw europejskich. - Wojna na Ukrainie wchodzi w decydującą fazę. Postępy armii ukraińskiej zależą od stałego wsparcia krajów sojuszniczych - powiedział minister obrony Norwegii Bjørn Arild Gram. Dokładna lista przekazywanego sprzętu zostanie ustalona z przedstawicielami armii ukraińskiej zależnie od ich potrzeb.


Obecnie w składzie wyposażenia Wojska Polskiego znajduje się 249 modeli Leopardów 2 w różnych wersjach. Według informacji Zespołu Badań i Analiz Militarnych, na podstawie podsumowania Zakładów Mechanicznych "BUMAR-ŁABĘDY", na liczbę tę składa się 100 sztuk Leopardów 2 w wersji A24, 105 w wersji A25, 42 Leopardy 2PL i dwie sztuki w wersji 2NJ.


IAR/dad

Rosjanie mogli stracić pod Donieckiem elitarną jednostkę. Kolejna wizerunkowa porażka Kremla

14.02.2023 10:48
Wojska rosyjskie kontynuują ataki pod Wuhłedarem w obwodzie donieckim, jednak ponoszą tam duże straty: tylko w ciągu tygodnia stracili 130 jednostek sprzętu, w tym 36 czołgów – powiedział Ukrainskiej Prawdzie przedstawiciel wojskowych służb prasowych Ołeksij Dmytraszkiwski.

"Musimy dostarczyć Ukrainie broń, która pozwoli jej wygrać". Szef NATO ostrzega: Putin nie chce pokoju

14.02.2023 11:25
- Nie widzimy żadnych oznak, że prezydent Putin przygotowuje się do pokoju, widzimy wręcz coś przeciwnego, przygotowuje się do kolejnej wojny, nowych ofensyw i nowych ataków - powiedział Stoltenberg.

"Putin i Kreml będą posuwali się do kolejnych prowokacji". Mateusz Morawiecki o przechwyconych rosyjskich samolotach

14.02.2023 12:31
Premier Mateusz Morawiecki, pytany o przechwycenie rosyjskich samolotów, które zbliżyły się do polskiej strefy obrony powietrznej, mówił, że "Władimir Putin i Kreml będą posuwali się do kolejnych prowokacji, będą sprawdzali czujność, weryfikowali spójność i jedność sojuszu transatlantyckiego".