Redakcja Polska

Polska jest gotowa przekazać Ukrainie kolejne myśliwce MiG-29

05.04.2023 17:24
Prezydent Andrzej Duda zadeklarował, że Polska jest gotowa przekazać Ukrainie kolejne MiGi-29. Na wspólnej konferencji prasowej po spotkaniu z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim poinformował, że na razie za naszą wschodnią granicę trafiło kilka maszyn, kolejne są gotowe do przekazania w najbliższej przyszłości.
Polska przekazała do tej pory Ukrainie cztery MiGi-29
Polska przekazała do tej pory Ukrainie cztery MiGi-29IanC66/Shutterstock

Wołodymyr Zełenski wraz z małżonką, Ołeną Zełenską, przebywa w środę z oficjalną wizytą w Polsce. Odbyło się spotkanie par prezydenckich, rozmowa przywódców "w cztery oczy" i rozmowy delegacji.

Prezydent był pytany na konferencji prasowej o przekazaną pierwszą partię MiGów-29 Ukrainie, kiedy będzie następna partia oraz ile docelowo Polska przekaże tego typu samolotów Ukrainie. Duda stwierdził, że "w przyszłości będziemy w stanie przekazać całą naszą pozostałą jeszcze flotę MiGów-29 Ukrainie, jeżeli będzie jeszcze taka potrzeba".


Posłuchaj
00:32 12289492_1.mp3 Prezydent Andrzej Duda zadeklarował, że Polska jest gotowa przekazać Ukrainie kolejne MiGi-29 (IAR)

 

- Cztery MiGi-29 (...) zostały już przekazane do dyspozycji Sił Zbrojnych Ukrainy, a cztery dodatkowe MiGi są przekazywane teraz w ostatnim czasie, czyli to już w sumie osiem - przypomniał Duda.

Kolejnych 6 maszyn

Zapowiedział, że Polska jest gotowa "przekazać jeszcze sześć, które w tej chwili są w przygotowaniu w tym zakresie" i "mogłyby zostać przekazane w miarę w najbliższym czasie". - W naszej dyspozycji pozostają jeszcze MiGi, które przeszły modernizację i są dzisiaj dostosowane do standardów NATO". - Te MiG-i będą nam jeszcze na razie potrzebne - powiedział prezydent.


Posłuchaj
00:22 12289492_2.mp3 Andrzej Duda dodał, że MiGi, które są wykorzystywane przy NATO Air Policing, będą Polsce jeszcze potrzebne, ale gdy zostaną zastąpione przez nowe samoloty m.in. z Korei Południowej czy USA, to wtedy będą mogły być przekazane Ukrainie - jeśli ta będzie ich potrzebować (IAR)

 

Duda zaznaczył, że zmodernizowane na potrzeby NATO MiGi-29 Polska będzie mogła przekazać Ukrainie "w momencie, w którym będą one stopniowo luzowane poprzez nowe samoloty przechodzące do naszej dyspozycji".

Wskazał, że dodatkowym warunkiem w "zakresie przekazania tych MiGów, które wykonują dziś misje w ramach Air Policing, będzie wymagana zgoda sojuszników, przede wszystkim Stanów Zjednoczonych". - Albowiem po modernizacji mają one wyposażenie, które ze Stanów Zjednoczonych pochodzi, które zostało w Stanach Zjednoczonych przez amerykańskie firmy wyprodukowane - podkreślił.

- W związku z tym pewne formalności dodatkowe będą musiały tutaj być spełnione - dodał prezydent Duda.


IAR/PAP/dad

"Dziękuję Polakom za wsparcie". Wołodymyr Zełenski wdzięczny za pomoc Ukrainie

05.04.2023 14:32
- Pragnę podziękować polskiemu prezydentowi, rządowi i wszystkim Polakom za tę drogę, którą przeszliśmy razem. Bardzo cenimy wasze wsparcie. Nigdy w historii nie było tak ciepłych i tak bliskich stosunków między Polską a Ukrainą - mówił w środę w Warszawie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

"Martwię się o moich kolegów". Andżelika Borys ostrzega przed białoruskim reżimem

05.04.2023 15:33
Szefowa zdelegalizowanego przez reżim Łukaszenki Związku Polaków na Białorusi opublikowała pierwszą wypowiedź po zwolnieniu z aresztu domowego. Obok podziękowań dla wszystkich, którzy okazali jej wsparcie, Andżelika Borys wyraziła zaniepokojenie sytuacją przetrzymywanych nadal w więzieniu kolegów i koleżanek.

W Powidzu powstała nowa baza wojsk USA. Szef MON: odstrasza agresora, pokazuje solidarność NATO

05.04.2023 16:03
Budowa tej bazy to ważny argument odstraszający agresora i pokazujący solidarność w ramach NATO - powiedział w środę wicepremier, minister obrony Mariusz Błaszczak w Powidzu, gdzie uczestniczył w otwarciu amerykańskiego kompleksu składowania oraz napraw sprzętu i uzbrojenia.