Redakcja Polska

Przewodnicząca Komisji Europejskiej z wizytą w Kijowie. "Ukraina walczy o europejskie ideały"

09.05.2023 17:18
Obrona, w szczególności dostawy amunicji, ale też m.in. kwestia eksportu ukraińskiego zboża były tematami rozmowy Wołodymyra Zełenskiego z Ursulą von der Leyen. Przewodnicząca Komisji Europejskiej przebywa dziś z wizytą w Kijowie. Zapewniała tam też o europejskiej solidarności z walczącą Ukrainą. 9 maja na Ukrainie, tak jak w innych europejskich krajach, obchodzony jest Dzień Europy.
Audio
  • Przewodnicząca Komisji Europejskiej przebywała we wtorek z wizytą w Kijowie. Rozmowa Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski
Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen i prezydent Ukrainy Wołodymyr ZełenskiPAP/EPA/STEPAN FRANKO

Ursula von der Leyen mówiła, Europa będzie stała ramię z ramię z Ukrainą w jej walce. Jak zaznaczyła, stolica Ukrainy jest obecnie żywym sercem europejskich wartości. Ukraina, jak dodała, jest na pierwszej linii frontu obrony tego w co wierzą europejczycy - wolności, demokracji, swobody myśli i słowa. - Ukraina walczy o europejskie ideały, które dziś świętujemy -podkreśliła przewodnicząca KE.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej zapewniła też, że Unia Europejska pracuje nad dostawami amunicji na Ukrainę. Jak zaznaczyła, część dostaw jest w drodze nad Dniepr, jak jednak dodała, należy zrobić w tej kwestii więcej. Mówił o tym też prezydent Zełenski. Jak podkreślał, Ukraina może zwyciężyć wroga, ale potrzebuje więcej pomocy. Jak zaznaczył, podziękował


Posłuchaj
00:54 12346493_1.mp3 Obrona, w szczególności dostawy amunicji, ale też kwestia eksportu ukraińskiego zboża były tematami rozmowy Wołodymyra Zełenskiego z Ursulą von der Leyen. Przewodnicząca Komisji Europejskiej zapewniała dziś w Kijowie o europejskiej solidarności z walczącą Ukrainą. Materiał Pawła Buszki (IAR)

 

Ursuli von der Leyen za gotowość Unii nadania Ukrainie miliona sztuk amunicji artyleryjskiej. Jak dodał, omawiano kluczowe w tym kontekście - szybkości zakupów i dostarczenia tej amunicji, która jest potrzebna na froncie już teraz.

Wołodymyr Zełenski zaznaczył, że rozmowa dotyczyła też eksportu ukraińskiego zboża, oraz problemów, które ma z tym Ukraina w ostatnim czasie. Jak mówił, problemy pojawiły się tam, gdzie Ukraina oczekuje solidarności. Ukraiński prezydent zaznaczył, że Kijów rozczarowują ostre, jak na czas wojny, protekcjonistyczne działania sąsiadów Ukrainy. Jak zaznaczył, jakiekolwiek ograniczenia ukraińskiego eksportu są niedopuszczalne, bo wzmacniają one agresora. Ukraiński prezydent przekazał, że zaproponował stworzenie grupy konsultacyjnej do monitorowania kwestii problematycznych, ale też wymagał powstrzymania się od decyzji bez konsultacji z Ukrainą. - Oczekujemy od Unii zniesienia wszystkich ograniczeń - podkreślał.

Ursula von der Leyen zaznaczyła, że sytuacja z eksportem ukraińskiego zboża musi być rozwiązana, ale wymaga to porozumień. Jak podkreśliła, najważniejsze jest, aby tranzyt zboża odbywał się płynnie i jak najmniejszym kosztem z Ukrainy do krajów Unii. Wymaga to, jak mówiła, bardzo ścisłej współpracy między państwami. W tym celu jak zaznaczyła, wspólnie stworzona będzie platforma koordynacyjna, aby w ten sposób wypracować solidarne rozwiązania.

Ursula von der Leyen przypomniała także że w tym roku Unia przekazuje Ukrainie 18 miliardów euro pomocy finansowej, z czego 6 miliardów już popłynęło nad Dniepr. Mówiła też o przygotowywanym 11 pakiecie sankcji przeciwko Rosji. Jak zaznaczyła, jednym z problemów polityki sankcyjnej, który musi zostać rozwiązany jest omijanie sankcji i eksport zakazanych towarów do Rosji przez kraje trzecie. Ukraiński prezydent podkreślił, że Ukraina domaga się od Unii sankcji przeciwko rosyjskiemu przemysłowi atomowemu.

Dzień Europy obchodzony jest w Kijowie po raz pierwszy 9 maja. Wcześniej tego dnia świętowany był Dzień Zwycięstwa nad Nazizmem w II wojnie światowej. Wczoraj Wołodymyr Zełenski skasował obchody zakończenia wojny według sowieckich tradycji.


IAR/dad

Ambasador Rosji w Polsce nie zdołał złożyć wieńca przed cmentarzem żołnierzy radzieckich

09.05.2023 12:56
Ambasador Rosji w Polsce Siergiej Andriejew próbował we wtorek złożyć wieniec przed cmentarzem żołnierzy radzieckich w Warszawie. Uniemożliwili mu to aktywiści z Euromajdanu. Otoczyli go i nie dali przejść.

"Putin zbrodniarz wojenny". Wielki plakat przy granicy zwrócony w stronę Rosji

09.05.2023 14:40
Na zwróconym ku Rosji murze fortecy w Narwie - mieście na estońsko-rosyjskiej granicy - wywieszono plakat nazywający prezydenta Władimira Putina zbrodniarzem wojennym. 

Fundacja EMES i Przyjaciele pomaga na Ukrainie. "Dobro wraca" to jej dewiza

09.05.2023 15:57
Tarnowska Fundacja Emes i Przyjaciele aktywnie pomaga Ukrainie od początku rosyjskiej agresji. Została powołana przez firmę Emes i Parnerzy i przez jej właściciela Marcina Skórę. Hasłem członków fundacji jest "Dobro wraca". Wiceprezes Sławomir Brotaj i Grzegorz Dudek wierzą, że dobro, które przekazują ludziom, wróci też kiedyś do nich.