Redakcja Polska

Prezydent Litwy: Ukraina może być członkiem NATO

30.05.2023 15:07
Prezydent Litwy powiedział, że jednym z zadań szczytu NATO w Wilnie będzie wysłanie sygnału, iż Ukraina może być członkiem Sojuszu. Gitanas Nauseda mówił o tym podczas spotkania z Frankiem-Walterem Steinmeierem. Prezydent Niemiec przebywa w stolicy Litwy.
Audio
  • Prezydent Litwy: Ukraina może być członkiem NATO. Materiał Kamila Zalewskiego
Franck-Walter Steinmeier i Gitanas Nauseda
Franck-Walter Steinmeier i Gitanas NausedaTwitter/Gitanas Nausėda @GitanasNauseda

Prezydent Litwy Gitanas Nauseda stwierdził, że bezpieczeństwo w regionie nie poprawiło się w ostatnim czasie. - Siły Sojuszu są niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa i obrony Litwy, tym bardziej, że sytuacja w naszym sąsiedztwie w ostatnim czasie cały czas się pogarsza - powiedział Nauseda.

Posłuchaj
00:48 12383222_1.mp3 Prezydent Litwy: Ukraina może być członkiem NATO. Materiał Kamila Zalewskiego

 

Prezydenci rozmawiali również o wsparciu dla Ukrainy i lipcowym szczycie NATO w Wilnie. Gitanas Nauseda wskazał, że wsparcie dla Kijowa jest kluczowe i w dużej mierze zadecyduje o ostatecznym wyniku wojny. - Musimy wysłać jasny sygnał o zapewnieniu gwarancji bezpieczeństwa Ukrainie do czasu jej członkostwa w Sojuszu. No i oczywiście nie tylko deklarować, ale otworzyć też drzwi NATO po zakończeniu wojny - zaznaczył prezydent Litwy.

Niemiecki przywódca podkreślił, że o ile Niemcy popierają politykę otwartych drzwi Sojuszu to na razie, dopóki Ukraina walczy z Rosją, ich działania koncentrują się na udzielaniu temu państwu praktycznej pomocy.

Frank-Walter Steinmeier przebywa na Litwie z jednodniową wizytą. Późnym popołudniem z Gitanasem Nausedą odwiedzi niemieckich żołnierzy stacjonujących na wschodzie tego kraju.

IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Litwa Niemcy Ukraina NATO

Rosja w szoku po ataku dronów na Moskwę. Zaatakowały 3 kilometry od rezydencji Putina

30.05.2023 13:43
O świcie Moskwę zaatakowały drony. Bezałogowce uderzyły w dwa bloki mieszkalne. Dwie osoby są lekko ranne. Eksplozja uszkodziła elewacje i wybiła szyby w oknach. Kreml obarczył odpowiedzialnością Kijów.

"Nie będą ograniczać możliwości głosowania". MSZ uspokaja USA ws. ustawy o komisji ds. wpływów Rosji

30.05.2023 16:15
"Dzięki pracom komisji (ds. badania wpływów Rosji - red.) opinia publiczna uzyska lepszy dostęp do informacji o sprawach mających zasadnicze znaczenie dla bezpieczeństwa narodowego" - zapewnił polski MSZ w odpowiedzi na oświadczenie amerykańskiego Departamentu Stanu. "Prace Komisji nie będą ograniczać wyborcom możliwości głosowania na swoich kandydatów w wyborach" - podkreślono i dodano, że Polska wysoko ceni sobie sojusz ze Stanami Zjednoczonymi i jest otwarta na prowadzenie dalszego dialogu kanałami dyplomatycznymi.