Polskie Radio
Section05
legislacja

"Normalna dla każdego poważnego państwa". Premier o propozycji ustawy medialnej

- Ustawa pozwalająca regulatorowi polskiemu weryfikować to, czy nabycie udziałów dominujących w podmiocie medialnym powinno mieć miejsce czy nie, jest ustawą jak najbardziej normalną dla każdego poważnego państwa - mówił w Krakowie premier Mateusz Morawiecki. Nowelizacja będzie przedmiotem prac sejmowej komisji już we wtorek. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA premier Mateusz Morawiecki rząd media legislacja ustawa medialna

"Będę rekomendował, by nie było pośpiechu". Borusewicz o senackich pracach nad nowelą k.p.a.

- Nie można dopuścić do takiej sytuacji, jaka miała miejsce przy nowelizacji ustawy o IPN - mówi wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz, pytany przez TVP Info, czy - i jakie - poprawki do nowelizacji k.p.a. zgłoszą senatorowie PO. - Rządowi należy dać czas na przemyślenie tej sprawy - podkreśla polityk. Na dyskusję o ewentualnych poprawkach otwarci są także senatorowie PSL i Lewicy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA reprywatyzacja legislacja Senat polityka Sejm

Opłaty za śmieci po nowemu coraz bliżej. Sejmowe komisje przyjęły projekt ustawy

Sejmowe komisje przyjęły we wtorek projekt tzw. ustawy śmieciowej, która m.in. określa maksymalną opłatę za śmieci przy metodzie "od wody".  "Opracowane rozwiązanie ma na celu ograniczenie możliwości naliczania niewspółmiernych opłat pobieranych od mieszkańców, wynikających np. z sezonowego, większego zużycia wody, awarii instalacji" - podkreślono w uzasadnieniu do projektu. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA gospodarka odpadami społeczeństwo legislacja Sejm

Jakie będą zasady pracy zwierząt w służbach? Jest decyzja sejmowej komisji

Komisja administracji i spraw wewnętrznych jednogłośnie przyjęła projekt ustawy regulującej status prawny zwierząt pracujących w służbach mundurowych. Celem rządowego projektu nowelizacji ustawy o policji oraz niektórych innych ustaw jest zapewnienie godnej egzystencji psom i koniom od momentu ich doboru, przez czas realizacji zadań aż po sytuację po wycofaniu ze służby. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sejm legislacja zwierzęta służby i bezpieczeństwo

Projekt nowelizacji ustawy o najniższym wynagrodzeniu w służbie zdrowia trafił do Sejmu

Rządowy projekt nowelizacji ustawy o najniższym wynagrodzeniu w służbie zdrowia trafił w środę wieczorem do Sejmu. Przewiduje on, że od 1 lipca 2021 r. żaden pracownik medyczny oraz działalności podstawowej podmiotu leczniczego nie będzie mógł mieć ustalonego wynagrodzenia zasadniczego na poziomie niższym niż wynikający z ustawy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA legislacja służba zdrowia rząd Ministerstwo Zdrowia

Ustawa dla Funduszu Odbudowy z preambułą? Pęk: nadużycie prawne i polityczne

Senackie komisje budżetu i finansów publicznych oraz spraw zagranicznych i Unii Europejskiej jednogłośnie poparły ustawę wyrażającą zgodę na ratyfikację decyzji o zwiększeniu zasobów własnych Unii Europejskiej. Wcześniej przyjęto poprawkę w postaci preambuły, wniesioną przez Koalicję Obywatelską i PSL.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Senat legislacja Polska w Unii Europejskiej Unia Europejska

"Konstytucja mówi o większości głosów". Waldemar Buda wskazał sposób ratyfikacji decyzji ws. środków UE

- Wszystko wskazuje na to, że wokół projektu ustawy o ratyfikacji decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE jest zbudowana większość. W piątek Krajowy Plan Odbudowy zostanie złożony Komisji Europejskiej i opublikowany - poinformował wiceszef resortu funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Unia Europejska Komisja Europejska Waldemar Buda Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej Krajowy Plan Odbudowy Sejm Rada Europejska dotacja legislacja konstytucja