Polskie Radio
Section05
legislacja

"Jesteśmy otwarci na współpracę". Zakończyło się spotkanie klubów parlamentarnych ws. wyborów

W Sejmie zakończyło się spotkanie klubów parlamentarnych w sprawie najbliższych wyborów prezydenckich. Rozmowy dotyczyły tego, jak zorganizować je bezpiecznie i zgodnie z konstytucją. Strony umówiły się na kolejne spotkanie, tym razem z udziałem senatorów. Do tego czasu opozycja przygotuje propozycje poprawek do ustawy dotyczącej tegorocznych wyborów prezydenckich, którą wczoraj uchwalił Sejm.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka wybory prezydenckie 2020 legislacja

"Burzy wszelkie zasady parlamentaryzmu". Stanisław Karczewski o głosowaniu w Senacie

- Głosowanie ws. ustawy o wyborach korespondencyjnych było nagle i niespodziewane, marszałek Senatu Tomasz Grodzki na Konwencie Seniorów zapewniał, że głosowanie będzie w środę po południu. To burzy wszelkie zasady parlamentaryzmu - powiedział wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski z PiS. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA legislacja Stanisław Karczewski polityka Senat głosowanie korespondencyjne infografika

Jest rozporządzenie MSZ ws. głosowania za granicą. Utworzono 103 obwody wyborcze

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano we wtorek projekt rozporządzenia Ministra Spraw Zagranicznych w sprawie utworzenia obwodów głosowania w wyborach Prezydenta RP w 2020 r. dla obywateli polskich przebywających za granicą. Zakłada on utworzenie 103 takich obwodów.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka rząd wybory w Polsce wybory prezydenckie wybory prezydenckie 2020 legislacja głosowanie korespondencyjne MSZ

Nowelizacja ustaw sądowych. Wiceszef MS: zabezpieczy stabilność systemu prawnego

- Rozwiązania, które są proponowane w ustawie, mają zabezpieczyć stabilność polskiego systemu prawnego - stwierdził Sebastian Kaleta, wiceszef resortu sprawiedliwości. Chodzi o nowelizację ustaw sądowych . - To są ustawy, które zakładają, że sędziowie nie mogą być samodzielni – oceniła z kolei Magdalena Kochan, senator KO.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sądownictwo legislacja Sebastian Kaleta

Dotacja budżetowa dla mediów publicznych. Budka: doszło do wpadki opozycji

Szef klubu KO Borys Budka uważa, że przy głosowaniu nad nowelą tzw. ustawy abonamentowej doszło do wpadki opozycji, a nie złamania dyscypliny. Dwóm osobom zabrakło refleksu - ocenił, odnosząc się do tego, że dwie posłanki przez pomyłkę wzięły udział w głosowaniu, umożliwiając uchwalenie ustawy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka opozycja Platforma Obywatelska Borys Budka legislacja media publiczne Sejm