Polskie Radio
Section05
legislacja

Projekt zmiany reguły wydatkowej w ustawie o finansach publicznych wpłynął do Sejmu

Do Sejmu wpłynął rządowy projekt nowelizacji ustawy o finansach publicznych, który zmienia regułę stabilizującą wydatki, by uniknąć sytuacji, w której konstruuje się budżet w oparciu o zdezaktualizowane prognozy inflacji. Projekt nowelizacji można znaleźć od piątku na stronach izby niższej parlamentu.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA budżet Polski Sejm ustawa inflacja prognoza rząd legislacja

Niższy PIT, tańszy prąd, reforma Sądu Najwyższego. Dziś posiedzenie Sejmu

Sejm rozpocznie dziś dwudniowe posiedzenie. Posłowie mają przystąpić do drugiego czytania rządowego projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw. Posłowie zajmą się także propozycją zmian w podatku VAT, niższą akcyzą na prąd i kwestią Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sejm legislacja prawo podatki pit energia elektryczna sądownictwo Sąd Najwyższy reforma sądownictwa

Prezydent proponuje zmiany w SN. Wójcik: projekt w tej wersji nieakceptowalny, będzie czas na dyskusję

- Jesteśmy otwarci na dyskusję, bo przecież inicjatywa legislacyjna będzie złożona, będzie czas na dyskusję w tym zakresie, który proponuje pan prezydent - powiedział w Polskim Radiu 24 minister - członek Rady Ministrów Michał Wójcik, pytany o prezydencki projekt zmian w sądownictwie. - W obecnej wersji jest to dla nas nieakceptowalne, i to pod paroma względami - zaznaczył. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Michał Wójcik Dorota Kania Ministerstwo Sprawiedliwości Trybunał Sprawiedliwości UE sądownictwo Sąd Najwyższy legislacja

Nowelizacja ustawy medialnej. Soboń: jasno doprecyzowujemy, że chodzi o Europejski Obszar Gospodarczy

- To nie podważa sojuszy. Interesy to interesy i prowadzenie biznesu zawsze wiąże się z przestrzeganiem reguł - powiedział w Polskim Radiu 24 Artur Soboń, wiceminister rozwoju i technologii, pytany o nowelizację ustawy medialnej. - Jasno doprecyzowujemy, że chodzi o Europejski Obszar Gospodarczy, nic ponadto - podkreślił. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Artur Soboń Mirosław Skowron ustawa medialna media legislacja

Projekt ustawy o obronie ojczyzny opublikowany przez Rządowe Centrum Legislacji. Poznaj szczegóły dokumentu

Szybszy wzrost nakładów obronnych w odniesieniu do PKB, nowe źródła ich finansowania, możliwość nabywania sprzętu przez wojsko w drodze leasingu przewiduje m.in. projekt ustawy o obronie ojczyzny opublikowany w piątek przez RCL. Ustawa miałaby wejść w życie 1 lipca 2022 r.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo ustawa ojczyzna legislacja Wojsko Polskie żołnierze armia cyberprzestępczość

Zielone światło dla budowy zapory na granicy z Białorusią. Prezydent podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o budowie zabezpieczenia granicy państwowej. Określa ona zasady przygotowania i realizacji zapory na polskiej granicy stanowiącej granicę zewnętrzną Unii Europejskiej. Celem inwestycji jest ochrona granicy państwa i przeciwdziałanie nielegalnej migracji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA prezydent imigranci w Europie Andrzej Duda legislacja Białoruś infografika