Redakcja Polska

Ryszard Legutko: dla części europosłów głównym wrogiem zewnętrznym jest Rosja, a wewnętrznym - polski rząd

05.06.2023 10:47
Europoseł PiS Ryszard Legutko powiedział, że dla części europosłów głównym wrogiem zewnętrznym jest Rosja, a wewnętrznym - polski rząd. Jego zdaniem należy się spodziewać nasilenia ataków na Polskę na forum unijnym.
Legutko: dla części europosłów głównym wrogiem zewnętrznym jest Rosja, a wewnętrznym - polski rząd.
Legutko: dla części europosłów głównym wrogiem zewnętrznym jest Rosja, a wewnętrznym - polski rząd.Shutterstock/Alexandros Michailidis

- Tu nie ma żadnej sprawiedliwości, żadnego prawa, traktatów. Te wszystkie rzeczy nie obowiązują, jeśli chodzi o walkę z wrogiem wewnętrznym - wyjaśnił Ryszard Legutko. Europoseł był pytany w Programie 1. Polskiego Radia o przebieg debaty w Europarlamencie, dotyczącej polskiej komisji ds. zbadania wpływów rosyjskich.

Ryszard Legutko ocenił, że postawa europosłów opozycyjnych była zastanawiająca. - Opozycja siedziała tam, praktycznie tylko ona, a w środku mieli szefa EPL Manfreda Webera, który milcząco obserwował, jak się Polacy miedzy sobą boksują. To też trzeba mieć jakieś osłabione poczucie przyzwoitości, by sprowadzać niemieckiego polityka po to, by obserwował polskie wewnętrzne podziały - mówił.

W środę w Parlamencie Europejskim odbyła się debata w sprawie powołania w Polsce komisji do spraw zbadania rosyjskich wpływów. Została zorganizowana na wniosek największej grupy w Europarlamencie - chadeckiej, który został poparty przez socjalistów, liberałów i zielonych.

Konserwatyści zarzucili Komisji Europejskiej wtrącanie się w wewnętrzne sprawy Polski, kłamstwa polskiej opozycji i zwracali uwagę, że tego typu komisje funkcjonują także w innych krajach.IAR/PR1/dad

"Spiegel": emerytowani niemieccy piloci wojskowi szkolą pilotów chińskiej armii

04.06.2023 16:03
Byli piloci wojskowi z Niemiec już od kilku lat szkolą pilotów myśliwców w Chinach - ustaliły tygodnik "Spiegel" i telewizja ZDF. Chodzi o "co najmniej kilku" Niemców, którzy są zatrudnieni w Chinach jako trenerzy i otrzymują wynagrodzenie za pośrednictwem fikcyjnych firm – opisuje "Spiegel".

"Ukraińska kontrofensywa może przynieść znaczące rezultaty". Były dyrektor CIA o sytuacji na Ukrainie

04.06.2023 17:24
Kontrofensywa ukraińskich sił zbrojnych może przynieść znaczące rezultaty, nie tylko na polu bitwy, ale także w umysłach Ukraińców, Europejczyków, Amerykanów i innych, dzięki czemu Ukraina znajdzie się na ścieżce do zwycięstwa" - oświadczył w wywiadzie dla "Kiev Independent" były dyrektor CIA, generał David Petraeus.

Ukraińskie siły odnoszą sukcesy na południu kraju. Rosjanie utracili kolejne pozycje

05.06.2023 09:48
Siły ukraińskie, jak się wydaje, odniosły 4 czerwca ograniczone sukcesy taktyczne na zachodzie obwodu donieckiego i we wschodniej części obwodu zaporoskiego, na południu kraju - ocenia w najnowszym raporcie amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW).